GeStaPo ülem Müller ja nõukogude luuraja Stirlitz ehk Leonid Bronevoi ja Vjatšeslav Tihhonov kinos Seitseteist kevadist hetke

"Natsid paistavad nii naiselikud": sakslased vaatavad kultusseriaali "Seitseteist kevadist hetke"

410
(Uuendatud 20:12 15.08.2017)
Kogu filmi, kui mitte kogu nõukogude kinematograafia kõige dramaatilisem episood on ehk Stirlitzi kohtumine oma abikaasaga restoranis "Elefant"

TALLINN, 15. august — Sputnik. Režissöör Tatjana Lioznova kultusseriaal „Seitseteist kevadist hetke" tähistab sünnipäeva. Filmi esimest seeriat näidati tollase Nõukogude Liidu Kesktelevisioonis 11. augustil 1973. aastal. Tol ajal vaatas 12-seerialist epopöad peaaegu 22 miljonit vaatajat.

Seriaali näitamise ajal jäid tänavad inimestest tühjaks, veetarbimine langes järsult ja vähenes isegi kuritegevus. Kogu riik tardus teleriekraanide juurde, et teada saada, kas nõukogude luuraja Stirlitzil, keda mängis Vjatšeslav Tihhonov, õnnestub täita eriti keeruline luureülesanne. RIA Novosti palvel vaatasid filmi "Seitseteist kevadist hetke" Saksamaa televaatajad ja jagasid oma muljeid, kuidas filmis on Natsi-Saksamaad kujutatud.

Актер Вячеслав Тихонов в роли Штирлица в фильме Семнадцать мгновений весны
© Sputnik / РИА Новости
Salapärane, mõtlik, isegi riskantsetes situatsioonides enesevalitsemist mittekaotav, Vjatšeslav Tihhonovi mängitud kangelane osutus saksa vaatajale südamelähedaseks.

Film "Seitseteist kevadist hetke" saavutas sellise vaatajamenu eelkõige tänu tugevale näitlejate koosseisule. Isikupäraseid rolle jagus mitte ainult positiivsetele, vaid ka antagonistlikele tegelaskujudele, nagu näiteks GeStaPo (Natsi-Saksamaa salapolitsei — toim.) ülem Heinrich Müller, keda mängis suurepäraselt Leonid Bronevoi. See on üks vähestest nõukogude filmidest, kus natse kujutatakse mitte abstraktsete vaenlaste ja kollektiivse kurjuse kehastusena, vaid kui inimesi, kellel on oma iseloom, emotsioonid ja mõtted. Tänased saksa vaatajad, kellele seriaali demonstreeriti, märkisid ära ka näitlejate füüsilist sarnasust prototüüpidega.

Леонид Броневой в роли Мюллера в фильме Семнадцать мгновений весны
© Sputnik / РИА Новости
Antagonistlikele tegelaskujudele, nagu näiteks GeStaPo ülem Heinrich Müller mängis suurepäraselt Leonid Bronevoi.

"Suurepärane näitlejate valik. Suurepäraselt on tabatud sarnasus Hitleri, Göringi ja Himmleriga. Meeldis, kuidas on edasi antud atmosfääri," jagas oma muljeid Bolle Zielke.

Filmi peategelasel Max Otto von Stirlitzil oli samuti reaalne prototüüp — gestapolane Wilhelm Lehman. Seriaal sünnitas Stirlitzist terve anekdootide kultuuri. Salapärane, mõtlik, isegi riskantsetes situatsioonides enesevalitsemist mittekaotav, Vjatšeslav Tihhonovi mängitud kangelane osutus saksa vaatajale südamelähedaseks. Mõnede reanatside kujutamine osutus nende arvates ebapiisavalt brutaalseks.

"Koertega natsid stseenis kiriku juures paistavad liiga naiselikud ega tekita erilist hirmutunnet," arvab Mathias Witte. Tähelepanelik vaataja märkas ka olmelisi ebatäpsusi.

"Ühes stseenis lülitab kangelane, suurepärane näitleja, muide, raadio sisse ja see hakkab kohe mängima. Saksamaa 1940-ndate aastate lampraadiotel kulus mõni aeg, et soojeneda ja alles siis mängima hakata," selgitab Witte.

Актеры Олег Табаков в роли Шелленберга и Николай Прокопович в роли Гиммлера
© Sputnik / РИА Новости
Bolle Zielke hakkas kahtlema Reichi kõrgemate juhtide omavaheliste dialoogide tõepärasuses.

Bolle Zielke, omakorda, hakkas kahtlema Reichi kõrgemate juhtide omavaheliste dialoogide tõepärasuses.

"Niipalju kui mina tollest ajast tean, on mul raske ette kujutada, et Himmler ja Göring võisid sellistel teemadel omavahel rääkida, eriti, kui arvestada füüreri erakordset kultust ja fakti, et Göring täitis alates 1943. aastast peamiselt vaid puhtesinduslikke funktsioone. Kuid autori selline vabadus on lubatav. Seda ei saa ka täielikult välistada," märkis vaataja.

Kogu filmi, kui mitte kogu nõukogude kinematograafia kõige dramaatilisem episood on ehk Stirlitzi kohtumine oma abikaasaga restoranis "Elefant".

Элеонора Шашкова в роли жены полковника Исаева в фильме Семнадцать мгновений весны
© Sputnik / А. Гольцин
Luuraja abikaasa rolli mänginud Eleonora Šaškova.

On huvitav märkida, et algselt seda episoodi stsenaariumis ei olnud ja luuraja abikaasa rolli mänginud Eleonora Šaškova rääkis hiljem, et näitlejaid filmiti eraldi. Sõnadeta, kuid väga kõrge psühholoogilise tasemel mängitud stseen ei jätnud ka saksa televaatajaid külmaks.

"Ma ei tea, mis toimub kohvikustseenis peategelase ja blondiini vahel, kuid leian, et see episood on tehtud väga hästi. Tervikuna, kui mult oleks küsitud, võiksin ma seda filmi soovitada," ütles Bolle Zielke kokkuvõtteks.

410
Tagid:
Seitseteist kevadist hetke, kino
Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

(Uuendatud 13:35 21.12.2019)
Näärikaunitari ehtivast uudisvoost saavad Moskva riigikaubamaja (GUM) külastajad teada, millal kuulutatakse Eestis välja jõulurahu, mida eestlased panevad pidulauale ja kuidas Tallinna Raekoja platsi jõuluturg on tunnistatud Euroopa parimaks.

TALLINN, 21. detsember — Sputnik. Laupäeval, 21. detsembril, võttis Eesti üle nende maade aastavahetuse uudiste ja kommete päevade teatepulga, kus tegutseb rahvusvaheline teabeagentuur ja raadio Sputnik.

© Sputnik / Kirill Kalinnikov
Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

Iga päev kuni pühade lõpuni saavad GUMi külastajad esimeses vahekäigus lugeda meediagrupi digikuuse uudisvoost värskeid sõnumeid ning lõbusaid ja õpetlikke lugusid kümnetest maadest.

Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad Moskva GUMis

Teisipäeval algasid Moskvas GUMi esimesel liinil üles seatud digitaalsel jõulukuusel rahvusvahelise teabeagentuuri ja raadio Sputnik võrgustikku kuuluvate riikide pühadeaegsete uudiste ja jõulutavade päevad.

 • Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Kirill Kalinnikov
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is algasid Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
1 / 4
© Sputnik / Kirill Kalinnikov
Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad

Kuni pühadeaja lõpuni saavad Venemaa tähtsaima kaubamaja külastajad iga päev lugeda Sputniku meediagrupi taiese uudisteribalt niihästi värskemaid teadaandeid kui ka toredaid ja maailmapilti avardavaid lugusid kümnetest riikidest.

Tänavu tähistab Sputnik oma viiendat sünnipäeva ja jõulukuusk on hällilapse kingituseks moskvalastele ja pealinna külalistele. Meediakontsern kõneleb 33 keelt ja tunneb põhjalikult paljude riikide pühadetavasid, edastades üldhuvitavat teavet nii vene kui ka teiste rahvaste keeltes.

Kas tahate teada, kuidas nimetatakse Moldova jõuluvana? Millised on Eesti traditsioonilised jõuluroad? Mida on kombeks panna jõululauale Prantsusmaal ja Itaalias? Milline on SRÜ riikides kõige külastatum jõuluvana peakorter? Kus mõeldi välja jõulupuu ehtekuulid? Vastuseid nendele küsimustele, nagu ka säutse ja postitusi ning kõige värskemaid uudiseid igast ilmanurgast saavad GUM-i külastajad lugeda jõulupuu ümber keeratud teadetelindilt.

Iluuisutajad Tatjana Navka ja Pjotr Tšernõšov esinemas Punasel väljakul GUM-i liuvälja avamisel
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Sputniku unikaalne innovaatiline taies on üheks osaks projektist "Jõulukuused Punase väljaku GUM-is", mis saab teoks juba kaheteistkümnendat korda. Traditsiooni kohaselt muudavad GUM-i partnerettevõtted riigi tähtsaima kaubamaja ligi kaheks kuuks muinasjutumetsaks.

Seal saavad kõik huvilised jalutamas käia kuni 19. jaanuarini. Infoagentuur Rossija Segodnja ja Sputnik on GUM-i liuvälja, projekti "Jõulukuused Punase väljaku GUM-is" ja GUM-i jõululaada teabepartnereiks.

Sputnik on üks suurimaid rahvusvahelisi meediakanaleid, mis hõlmab riigiti ja piirkondlikult veebisaite 33 keeles, analoog- ja digiringhäälingut vene, inglise, prantsuse ja paljudes teistes keeltes enam kui 90 maailma linnas ja internetis.

Sputniku uudistevood edastavad ööpäevaringselt juhtivatele väljaannetele kogu maailmas infot inglise, araabia, hispaania, hiina ja farsi keeles. Sputniku veebiväljaannete auditooriumiks on üle 60 miljoni külastaja kuus, konto Sputnik Chinese abonentide hulk veebilehel Weibo ulatub üle 10,5 miljoni.

22 toimetuskeskuses üle maailma Pekingist Montevideoni töötab üle tuhande inimese kümnetest rahvustest. Sputnik kuulub meediagruppi Rossija Segodnja. Sputniku peakontor asub Moskvas.

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Moskva, GUM, Eesti, Sputnik, jõulukuusk, digi
Samal teemal
Santa Clausid suuskadel: heategevusüritus USA-s — fotogalerii
Tallinlane sõitis Lapimaale Jõuluvana juurde tööle - päkapikuna
Advent — millal enne jõule küünlad süüdata
Jõuluvana ja Ded Moroz

Lumeta ajal vihmavarju all: kuidas Eesti ja Venemaa jõuluvanad Narvas omavahel kohtusid

(Uuendatud 18:00 18.12.2019)
Narva peaväljaku, Peetri platsi jõulupuu juures soovisid tavapäraselt koos vene- ja eestimaise jõuluvanaga narvalastele õnne piirilinnade Narva ja Ivangorodi linnajuhid.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik, Jelena Valme. Venemaa linna Ivangorodi ja eestimaise Narva muinasjutulised tegelased Jõuluvana ja Ded Moroz (Külmataat) said omavahel kokku, et soovida piirilinnade elanikele häid saabuvaid pühi ning külastada lasteasutusi ja spordiüritusi.

Встреча русского Деда Мороза и эстонского Йыулувана на границе между Эстонией и Россией
© Sputnik / Елена Вальме
Kuidas Eesti ja Venemaa jõuluvanad Narvas omavahel kohtusid

Nähtavasti tänu vihmasele ilmale ja lume puudumisele poseeris eestimaine jõuluvana filmikaameratele innukalt kõigis vikerkaarevärves vihmavarjuga, venemaine jõulutaat aga tavapärasemat saua käes hoides.

Sel aastal on kummalgi jõulutaadil ulatuslik eeskava nii Narvas kui ka Ivangorodis. Pärast peatust Narva kuusepuu juures külastavad mõlemad muinaslootegelased Eesti lasteaeda Põngerjas, õnnitlevad noori sportlasi Narva jäähallis ning käivad seejärel Ivangorodi kultuurimajas vähekindlustatud peredele korraldatud jõulupeol ja soovivad linna jõulupuu juures õnne Ivangorodi elanikele.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, on jõulutaatide kohtumised Venemaa ja Eesti piiril juba ammuseks traditsiooniks. Esmakordselt leidis see siis veel tavatu sündmus aset 2005. aatal. Aastatepikkuse korra kohaselt õnnitlevad kahe piirilinna jõulutaadid mõlema linna rahvast saabuva uue aasta puhul ja jagavad lastele kingitusi.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Ded Moroz, jõuluvana, Ivangorod, Narva
Samal teemal
Peterburi asekuberner: peame suhtlema, et üksteist usaldada
Suursaadik: kultuurivaldkonnas tegutsevad Eesti ja Venemaa vägagi ladusalt
Venemaa sümboliks saanud ansambel Berjozka vallutab Eestiski südameid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega