Viljandi pärimusmuusika festivalil on 25. juubel, illustratiivne foto

Viljandi pärimusmuusika festivalil on 25. juubel

23
(Uuendatud 10:48 31.07.2017)
Neljapäevast kuni nädalalõpuni toimub Viljandis juba 25. korda Viljandi pärimusmuusika festival, mille teemaks seekord nii minevikku kui tulevikku vaatav "Uut ja vana"

TALLINN, 29. juuli — Sputnik. Eile oli esimene peoõhtu pärimusmuusika festivali ametlikul järelepeol Viljandi Folk Afterparty Ugala teatris, vahendas ERR.

Üles astusid Adeele Sepp ja Von Kuusk elava etteastega, DJ puldis Heidy Purga (Must Mesi), Sander Mölder (Tiks), Ringo Ringvee ja Tarrvi Laamann (Bashment KingzSound), Erkin Antov (R2/ JazzitUp) ja enda uut EP-d "Global Warning vol.1" esitles Bert On Beats (Man Recordings / Main Course). 

Viljandi pärimusmuusika festivali ajal sõidab Viljandisse rohkem ronge >>

Muusika keskmeks, ürituse alasid ja osasid siduvaks elemendiks on arhitektide Grete Veskiväli ja Eve Komp visioonil arhitektuuriinstallatsioon "Kosk". Installatsioon on avatud ka tänaõhtusel üritusel, mis algab kell 23.00.

Tänased live esinejad on Meister Jaan ja Silver Sepp eriprojektiga "Naelapillihullus". "Puutüvede ja naelte ürgvibratsioon kohtub analoogsüntesaatorite ja parmupilli resonantsidega. 

Uut ja vana

Viljandi pärimusmuusika festivalil on 25. juubel. Tähistame seda erakordset sündmust veerandsajandi särtsakaima peoga, mis on kantud teemast "Uut ja vana", seisab korraldajate kodulehel.

Festivaliteema "Uut ja vana" märgib suuri kontraste, aga ka muutusi, mis meid edasi viivad. "Uut ja vana" tähendab võistlusmomenti ja ületrumpamist, mis köidab osalejaid ning pakub esinejatele närvikõdi. Nauditav on kuulata muusikat, milles on midagi vana ja tuttavlikku, aga ka uut ja huvitavat, salapärast ja liikumapanevat.

Viimsis peetakse Rannarahva festivali >> 

Viljandi pärimusmuusika festival on aidanud koos Viljandi Kultuuriakadeemia ja Eesti Rahvaluule Arhiiviga kaasa traditsioonilise muusika taassünnile Eestis. Autentsuse kõrval hakati hindama improvisatsiooni ja õppimist elava eeskuju järgi ning võeti kasutusele mõiste "pärimusmuusika". 25 aastat tagasi seatud eesmärk muuta pärimusmuusika tänapäeva kultuuriruumi lahutamatuks osaks on täide viidud.

Tõepoolest, pärimusmuusika elab ning muutub koos meiega ajas ja ruumis. Võttes eeskujuks midagi vana ja ainuomast ning lisades sellele parajas koguses isiklikku tunnetust, luuaksegi uut traditsiooni. Pärimusmuusik õpib ägedatelt meistritelt või vanadelt salvestistelt ning tema muusika ärkab tänapäeva kontekstis ellu. Mängitakse ka uutel ja pärimusmuusikale seni võõrastel pillidel traditsioonilises stiilis, näiteks sündiga dabket, klaveriga reele, või hang drum'iga labajalga.

Hea pidu on kirgas sümbioos vanast ja uuest – inspireerivast muusikast, spontaansusest, hingematvatest tunnetest, vanadest ja uutest sõpradest. Innustav on märgata vanade pillimeeste elurõõmu ja noorte mängijate õhinat, näha erinevaid põlvkondi koos pidutsemas ja eri maailmavaateid sõbralikult kõrvuti üht ja sama festivalimelu nautimas. Kõige loomulikum kasvulava pärimusmuusikale on pereansamblid ja nii mõneski kultuuris levinud meister-õpipoisi kooslused. Erinevad põlvkonnad täiendavad üksteist ja nii see peabki olema.

Viljandi kutsub hansapäevadele >>

23
Tagid:
pärimusmuusika, ühiskond, muusika, 25. juubel, Viljandi pärimusmuusika festival, Viljandi Folk, Viljandi