Kultuuriminister Indrek Saar

Saar: minister ei saa laulupeole repertuaari ette kirjutada

38
(Uuendatud 15:30 31.05.2017)
Riigikogu infotunnis vastas kultuuriminister Indrek Saar Krista Aru esitatud küsimusele Eesti diasporaa ja kultuuripoliitika ning Mart Helme esitatud küsimusele laulupeol vene keele kohta

TALLINN, 31. mai — Sputnik. Helme viitas Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvarti tehtud ettepanekule, et laulupeol võiksid hakata kõlama ka venekeelsed laulud. Küsija soovis teada ministri isiklikku ja Kultuuriministeeriumi ametlikku seisukohta selles küsimuses, vahendab Riigikogu pressiteenistus.

Küsitlus

Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvarti arvates võiks laulupeol laulda kasvõi ühe laulu ka vene keeles. Milline see laul võiks olla?
 • „Õhtud Moskva lähistel“
  3.4% (2)
 • „Olgu jääv meile päike“
  11.9% (7)
 • „Sinine vagun“ multifilmist „Krokodill Gena“
  8.5% (5)
 • „Peatu Aururong“ filmist „Operatsioon Õ“
  0.0% (0)
 • „Katjuuša“
  3.4% (2)
 • „Miljon tulipunast roosi“
  3.4% (2)
 • „Mu aadress on NSV Liit“
  5.1% (3)
 • „Elu armastan sind“
  5.1% (3)
 • „Kas venelased tahavad sõda?“
  0.0% (0)
 • „Millest saab alguse kodumaa“ filmist „Kilp ja mõõk“
  0.0% (0)
 • „Naeratusest sünnib sõprus“ multifilmist „Väike pesukaru“
  3.4% (2)
 • Mul ükskõik
  1.7% (1)
 • Laulupeol ei sobiks venekeelseid laule laulda
  54.1% (32)
Hääleta: 59

Saar väljendas nii enda kui Kultuuriministeeriumi seisukohta, mis tema sõnul kattuvad. „Ma arvan, et minister ei saa ja mina selles rollis ka kindlasti ei taha kirjutada laulupeole ette, milline peab olema nende repertuaar, nii nagu ma ei tee seda ka teiste institutsioonide puhul, kes Kultuuriministeeriumi haldusalas töötavad," ütles Saar.

„Repertuaarivalikud, kunstilised valikud peavad olema loominguliste inimeste tehtud ja laulu- ja tantsupeol on selle jaoks programmitoimkonnad, pealavastajad, kes neid valikuid teevad." Ta lisas, et kui nemad arvavad, et selle loo jutustamiseks, mida nemad ise tahavad jutustada, on vaja kasutada viiteid mõnele teisele kultuurile ja mõnele teisele keelele, siis on see kindlasti nende vaba valik.

Saar tõi lähiminevikust ka näite. „2009. aasta tantsupidu, mis kandis pealkirja "Meri", muu hulgas jutustas loo sellest, kuidas Eesti mehed randusid naabrite juures, küll Lätis, küll Soomes, küll ka Venemaal. Ja iseloomustamaks siis seda, kuidas nad Venemaal vastu võeti, kõlas sellel tantsupeol ilus venekeelne laul "Ahh, võ seni, moi seni"," selgitas Saar. Tema andmetel inimestele väga meeldis, lugu sai räägitud, kõik olid rahul.

Peaminister Jüri Ratas vastas Arto Aasa esitatud küsimusele valitsemise kultuuri ning Andres Ammase ja Jürgen Ligi esitatud küsimustele Eesti majanduse olukorra kohta.

ETV saates "Suud puhtaks" pakkus Mihhail Kõlvart välja, et laulupeo repertuaaris võiks olla ka mõni venekeelne lugu, vahendas ERR. "Ringvaates" arutleti sel teemal laulupeo dirigendi Hirvo Survaga.

Hirvo Surva sõnas "Ringvaates", et tema arvates võiks hoida laulupeo puhtana, rakendamata sinna mingisugust poliitikat. "Laulupeol kõneleme me tegelikult muusika keeles ning kavas on olnud igasuguseid laule, alles hiljuti olid peo esimesel päeval hoopiski ooperikoorid, lauldud on nii itaalia, saksa ja saksa keeles, seega ma arvan, et me ei pea sel teemal rääkida," sõnas dirigent.

"Hoopis huvitavam on minu jaoks see, et paljud laulupeol osalevad vene koorid, kellelt ma olen küsinud, millised laulud neile enim meeldivad, on öelnud, et nad tahavadki eesti keeles laulda," ütles Surva ja lisas, et võib-olla mõtleksid venelased laulupeol venekeelset lugu lauldes, et miks nad seal midagi sellist tegema peavad.

38
Tagid:
laul, venekeelne, laulupidu, Riigikogu, Mihhail Kõlvart, Indrek Saar, Mart Helme, Eesti