Moskvas kuulutati välja Kuldse Maski auhinna laureaadid

Moskvas kuulutati välja Kuldse Maski auhinna laureaadid

35
(Uuendatud 19:28 20.04.2017)
Festivalil Kuldne Mask 2017 etendati 74 lavastust 25 Venemaa linna teatritelt, mõnesid neist lavastustest loodavad Eesti teatriinimesed näha sügisel Tallinnaski

TALLINN, 20. aprill — Sputnik. Ligi 50 tunnustuspreemiat anti üle teatriauhinna Kuldne Mask pidulikul auhinnatseremoonial, mis leidis aset kolmapäeval Moskvas Stanislavski ja Nemirovitš-Dantšenko muusikateatris. Tühjade kätega ei lahkunud dirigent Teodor Kurentzis ega näitleja Danila Kozlovski ega lavastaja Andrei Mogutši — parim lavastaja juba teist aastat järjest, edastas RIA Novosti.

20017. aasta Kuldse Maski festivalil etendati 74 lavastust 25 Venemaa linna teatritelt. Rahvusliku teatripreemia nominentie arv oli rekordiline — 213 lavastajat, näitlejat, kunstnikku, heliloojat ja dramaturgi.

Kõige enam nominatsioone pälvinute seas olid pealinna Suur Teater, Jekaterinburgi oopreri- ja balletiteater, Mossoveti teater ja Novosibirski Krasnõi Fakel.

Pidulikul tseremoonial oli kohal Suure Teatri direktor Vladimir Urin, tuntud teatrilavastaja Robert Sturua, Venemaa akadeemilise noorsooteatri kunstiline juht Aleksei Borodin, Marina ja Dmitri Brusnikinid, teatritegelaste liidu esimees Aleksandr Kaljagin, Mossoveti teatri näitlejanna, Venemaa rahvakunstnik Irina Drobõševa.

Enne auhindade kätteandmist palus Kuldse Maski direktriss Maria Revjakina saalisolijail mälestada minutilise leinaseisakuga Georgi Taratorkinit, kes üle 20 aastat tagasi selle auhinna pälvinuna suri 2017. aastal.

Draama

Peauhinna parima suure lava draamalavastuse eest sai Majakovski-nimelise teatri „Vene romaan". Parimaks lavastajaks aga tunnistas žürii teist aastat järjest Andrei Mogutši, kes lavastas Tovstonogovi-nimelise suure draamateatri laval näidendi „Torm". Samuti autasustas žürii teatri Okolo Stanislavskovo Doma lavastust „Magadan/Kabaree" kui parimat kammervormis draamalavastust.

Parimaks näitlejaks tunnistati Danila Kozlovski Hamleti osatäitmise eest Peterburi Väikeses draamateatris.

Eriline koht kahe riigi kultuurilises läbikäimises on Peterburi linnal.
© Sputnik / Алексей Даничев

„Ma tahaksin kasutada võimalust tänada oma kalleid inimesi. Ennekõike on selleks minu õpetaja, Väikese draamateatri lavastaja Lev Dodin, kes valdab sellist teatud vägevust, jõudu, sisesundi, et mitte lavastada „Hamletit" mugaval moel, vaid esitada selles küsimusi, mida täna esitamata jätta ei tohi… Ma tahan öelda aitäh oma perele, vanematele ja emale, kes on minult sageli küsinud, kus tema mask on, ja vat nüüd on tal see olemas," lausus Kozlovski peaamiate kättesamisel.

Parimaks draamanäitlejnnaks osutus Jevgenia Simonova, kes kehastas Sofia Tolstajat Majakovski-nimelise teatri lavastuses „Vene roman". Auhind parima naiskõrvalosa eest draamažanris läks Jelena Nemzerile Aleksandra teatrist Pantalona rolli eest lavastuses „Ronk" ning meeskõrvalosa preemia Holger Muenzenmaierile Diakoni rolli eest Šarõpovo draamateatri lavastuses „Elasid kord".

Оoper

Kuldse Maski parima ooperilavastaja kategoorias sai tugeva aplausi saatel Teodor Kurentzis „Traviata" lavastuse eest Permi Tšaikovski-nimelises ooperi- ja balletiteatris.

„Ma olen õnnelik inimene, kun olen muusik, ja ma püüan saada nii paremaks muusikuks kui ka inimeseks… Loomingu eesmärgiks on inimestele õnne tuua," ütles Kurentzis auhinna kättesamisel.

Parimaks ooperilavastajaks osutus žürii hinnangul Richard Jones ooperi „Rodelinda" lavastusega Suures Teatris. Parimaks ooperilavastuseks tunnistati samuti „Rodelinda".

Preemia parima naisrolli eest ooperis pälvis Nadežda Pavlova Violetta Valéry kehastajana Permi Tšaikovski-nimelise ooperi- ja balletiteatri „Traviatas" ning parima meesosatäitmise auhinna ooperilaval Liparit Avetisjan Chevalier de Grieux´rolliga Stanislavski ja Nemirovitš-Dantšenko nimelise muusikateatri „Manonis".

Operett ja muusikal

Parima opereti- ja/või muusikalilavastuse auhinna nominendiks ja laureaadiks osutus Krasnojarski noorsooteatri „Voorimees ja kuningas". Opereti- ja muusikalilavastuste parima naisosatäitmise nominatsioonis tuli võitaks Maria Björk Sonja rolli eest Muusikaliteatri etenduses „Kuritöö ja karistus", mille lavastas Andrei Kontšalovski. Töö eest samas lavastuses pälvis auhinna ka helilooja Eduard Artemjev.

Kuldse Maski parima meesosatäitmise eest selles kategoorias pälvis Viktor Krivonoss rolli eest lavastuses „Valge. Peterburi" Peterburi muusikalises komöödiateatris. Auhind parima kõrvalosa eest operetis või muusikalis läks Vladimir Galtšenkole Samaara Gorki-nimelisest draamateatrist. Parimaks opereti-/muusikalilavastajaks osutus Roman Feodori Krasnojarski noorsooteatrist ning parimaks dirigendiks Andrei Aleksejev Peterburi Muusikalisest komöödiateatrist.

Ballett

Preemia parima naisrolli eest balletis ja kaasaegses tantsus pälvis Viktoria Tereškina osatäitmise eest Maria teatri lavastuses „Viiulikontsert nr 2" ning parima meesosatäitmise eest balletilaval Igor Bulitsõn, kes kehastas Mercutiot Jekaterinburgi ooperi- ja balletiteatri „Romeos ja Julias".

Parimaks balletilavastuse dirigendiks osutus Pavel Klinitšev Suure teatri lavastusega „Undiin", kusjuures intriigi ei olnudki, kuna tema oli ainsaks auhinnapretendendiks kõigi kolme sellesse nominatsiooni kuulunud lavastuse dirigendina.

Parimaks ballettmeistriks/koreograafiks blleti ja kaasaegse tantsu vallas tunnistas žürii Anton Pimonovi „Viiulikontserdi nr 2" Maria teatris. Parimaks kaasaegse tantsu lavastuseks tunnistati teatri Moskva Ballett lavatöö „Kõik teed viivad põhjakaarde". Ühtlasi anti parima balletietenduse preemia „Romeo ja Julia" eest Jekaterinburgi ooperi- ja balletiteatrile.

Eripremiad

Autasu „Silmapaistva panuse eest teatrikunsti arengusse" pälvisis Dagestani kumõki muusika- ja dramateatri kunstiline juht Aigum Aigumov, Maria teatri solist Irina Bogatšova, Venemaa ja Jakuutia rahvakunstnik Andrei Borissov, gruusia lavastaja, stsenarist, dramaturg, kunstnik ja Tbilisi nukuteatri kunstiline juht Rezo Gabriadze, Omski muusikateatri näitleja ja lavastaja Georgi Kotov, Aleksandra teatri näitleja Nikolai Marton, Tšehhovi-nimelise Moskva kunstiteatri ning endanimelise tatristuudio kunstiline juht Oleg Tabakov ja Vahtangovi teatri näitleja Vladimir Etush.

Tunnustusauhinnaga „Venemaa teatrikunsti toetamise eest" autasustati heategevusfondi Kunst, Teadus ja Sport, mis on asutatud 2006. aastal vene ettevõtja ja metseeni Ališer Usmanovi poolt.

35
Tagid:
eripreemia, preemia, muusikal, operett, draama, ooper, Kuldne Mask, teater, Moskva