Filmi “Issajev” lavastaja Sergei Ursuljak

Sergei Ursuljak: Tallinnas filmi teha on kerge ja mõnus

172
(Uuendatud 18:02 16.04.2017)
Sputniku korrespondent päris tuntud vene filmirežissöör Sergei Ursuljakilt tema Tallinna-muljeid ja sai teada, kus elavad Eestis kasakad ja kuidas Läänemeri muutus Vaikseks ookeaniks

TALLINN, 15. aprill — Sputnik, Lev Rõžkov. Eestimaa pealinn on filmitegijate silmis paradiislik paik. Vanalinna iidsed tänavakäänud ja kangialused — kui palju filme on vändatud nende keskaegsete tornide keskel! Ka „Hamlet" Innokenti Smoktunovski ja Helsingöri lossiga, ja „Meistrite linn" ja „Kolm paksu" ja „Sherlock Holmes" ja muidugi Andrei Tarkovski „Stalker", mida on filmitud toonases Eesti NSV pealinnas ja selle ümbruses.

Nüüd, seoses riigipiiride ilmumisega on vene filmiloojad hakanud Tallinnas küll harvemini filme väntama, kuid teevad seda aeg-ajalt siiski. Viimati käis oma võttegrupiga Tallinnas Stanislav Govoruhhin, filmides vanalinna tänavatel vabaõhustseene Sergei Dovlatovi jutustuste põhjal tehtud filmis „Suure ajastu lõpp".

Pisut aega enne Govoruhhinit käis aga Tallinnas tuntud vene filmirežissöör Sergei Ursuljak, nüüdseks kõvasti laineid löönud „Likvideerimise" autor. Ursuljak korraldas — seda sõna pelgamata — lausa tähtede dessandi, vändates mahuka seriaali „Issajev".

Таllinna hinnatase jalust ei rabanud

Sergei Vladimirovitš, mispärast valisite oma võtete paigaks just Tallinna? Tõsi küll, Julian Semjonovi raamatus „Briljandid proletariaadi diktatuurile" kulgeb sündmustik Revelis (mis oli Eesti pealinna endisaegne nimi), aga on ju arusaadav, et filmivõtted Tallinnas ei ole just kõige säästlikum variant. Kas te kaalusite alternatiivina ka teisi linnu?

Ei kaalunud. Esiteks sellepärast, et kui on olemas Tallinn, siis miks peaks nuputama võimaluse, et tegevus toimuks Pjatigorskis? Teiseks, Tallinn on hea paik ka selle poolest, et hinnad ei ole siin lakke tõstetud. Mis tähendab, et siin maksab kõik täpselt nii paju, nagu ta maksma peab. See puudutab nii hotelle kui näitlejaid kui teenuseid kui ka toitu. Ta ei rabanud meid põhjendamatute hindadega, mõistate?

Tänu sellele oli meil võimalik siia tulla ja seda võimalust me kasutasime. Filmisime siin ligi kuu aega, elades ja töötades Eestimaa pealinnas suurepäraselt ja väga õnnelikult. Ja ma tahan teile öelda, et põhimõtteliselt armastan ma Tallinna väga.

Mispärast te Tallinna armastate?

Mulle on Tallinn mokkamööda, seda esiteks. Minu meelest on Tallinn ilus. Mul on Tallinnas mugav olla. Ja ma tunnen end seal, kuidas öelda, hästi! Maailmas on mitu linna, kus ma tunnen ennast ühevõrra hästi, kust ei tahaks minema sõita, kuhu tahaks tagasi tulla. Tallinn on üks neist.

Eestikeelsed näitlejad

„Issajevis" kehastas üht rolli Lembit Ulfsak. Kuidas teile meeldis temaga töötada?

Temaga koos töötada oli tõeline õnne. Lembit oli väga intelligentne inimene. Eesti näitlejatel üldse — nii temal kui ka paljudel teistel — on imetlusväärne omadus: nad ei roni iialgi sulle hõlma alla, ei kipu südamesõpradeks. Nad hoiavad oma skandinaavialikku jahedavõitu joont. Aga Lembitul segunes see jahedavõitu olek soojuse ja vaimustava huumoriga.

Suri armastatud näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak
© Фото : Making Movies Oy, Allfilm, Kick Film

Ma ei hakka mingeid sellega seotud lugusid rääkima, kuid meie suhtlus oli, nagu mina seda tajun, väga soe. Ta viskas nalja, kuigi ta polnud ei teravkeel ega tolatseja. Kuid ta ütles tihtilugu midagi väga tabavalt ja võrratu irooniaga tembitult. Ning ma töötasin koos temaga suure mõnuga. Ta oli imeline näitleja.

Ent Lembit ei olnud ju ainus eesti filminäitleja?

Loomulikult! Ma ei saa jätta meenutamata suurepärast näitlejat Tõnu Mikiveri, kes märtsi lõpul meie hulgast lahkus. Ta kehastas kõrvalosa, kuid tema osatäitmisest jäi hinge võrratu tunne.

Lisaks neile on meil mänginud võrratud Tõnu Kark ja Tõnu Aav. Ning oli veel neljaski Tõnu — Tõnu Oja. Ja mulle meeldib väga Viktor Landberg, kes mängis mul sakslasest residenti. Tema ei ole eestlane — ta on venelane, poolenisti sakslane. Suurepärane, lihtsalt imehea näitleja.

Nõukogude ajal kehastasid Baltimaade näitlejad reeglina välismaalasi. Selge, et need ajad on ammu möödas. Kas nüüdsel ajal erinevad eesti näitlejad millegi poolest oma vene kolleegidest?

Eesti näitlejatel on tähelepanuväärne omadus: nad mängivad täpselt niipalju, kuipalju tarvis. Paljudel neist on olnud kõrvalosad. Venemaal üritavad üldjuhul kõik näitlejad paigutada oma kõrvalosa kehastamisse kõik, mida nad vähegi suudavad. Eestlased aga on — enamal määral eurooplased.

Mida see tähendab, et mille eest makstakse, nõnda ka mängivad?

Ei, sedasi ma ei öelnud! Ei-ei! See on nimelt oskus ennast stseenis, rolli ulatuses õigesti doseerida. Ja tegemist ei ole külma kalkulatsiooniga. Tegemist on oskusega ennast stseenis, rolli piirides õigesti jaotada. Ning see ei ole hingetu arvestus. See on oskus kõrvalosa hästi välja mängida.

Selles mõttes tuletaksin meelde Toomas Kreeni, kes mängib Eesti nukuteatris. Tema on samuti suurepärane näitleja. Ta kehastas episoodilises osas politseinikku, kes filmikangelast Sergei Makovetskit üle kuulab. Stseeni vältel tuli tal meest üle kuulata, suhtudes temasse algul ühtviisi, hiljem aga hoopis teisiti. Ta mängis selle rolli välja väga peenelt, väga täpselt, lihtsalt suurepäraselt. Imeline näitleja! 

Eesti kasakate päritolust

Tallinn, nagu me teame, on väike linn. Mis tähendab, et suuremahulise filmi võtted ei saa siin jääda märkamatuks, nagu võib juhtuda näiteks Moskvas. Aga mitte Tallinas. Ma ei kahtle hetkegi, et üle kogu linna levis linnutiivul uudis, et saabusite teie — kuulsa „Likvideerimise" autor, ja tõite endaga kaasa filmitähed. Küllap tuldi teid tervitama, kogunes üksjagu kiibitsejaid?

Kopli
© Sputnik / Вадим Анцупов

Aga teate — ei! Seda ei olnud. Ülepea võin ma öelda, et tallinlastel on imetlusväärne, teatud mõttes euroopalik kasvatus. Kõik said aru, et me teeme siin tööd. Ja meie teadsime, et meist lihtsalt teatakse. Kui me tee peal mõnda poodi sisse põikasime, öeldi meile: "Aga teie omad just käisid siin." Ning me teadsine, kes need „meie omad" on. Aga mitte sekundikski ei olnud mingisugust sekkumist meie töösse, meie ellu. Isegi autogramme ega pildistamisi ei palutud.

Millised võttepaigad või —objektid teile eredalt meelde jäid?

Noo, teate, me filmisime Tallinnas igal pool. Mulle meeldis väga üks raudteejaam, kus oli vana-vana jaamahoone, kuid see ei olnud Tallinnas. Käisime ka linnast väljas mere ääres — selline tohutute kivirahnudega lahesopp, kus filmisime suvilat, kus elas Lembit Ulfsaki kehastatud tegelane. Millegipärast jäidki mulle kõige enam meelde sõidud linnast välja maakohtadesse. Seal oli eriti mõnus olla.

Me filmisime veel ka vanglas! Ning see endisaegne vanglahoone meeldis mulle loomulikult väga. See oli suurepärane objekt. Mingid teatraalide grupid on selle endile välja valinud ning korraldavad seal, selles vangimajas mitmesuguseid pidusid. Meie aga filmisime seal koridore ja kambreid. Vana vangla on haruldane objekt, mõistate? Nii et Tallinnas tunnevad seda kõik, kõik filmiloojad armastavad seal võtteid teha. Eks soovi korral on ikka võimalik teatud eksklusiivseid kohti leida.

Aga kus neist võttepaikadest oli kõige raskem filmida?

Vististi kõige raskem oli filmida laeva peal. Seal seisis üks laev, kus me samuti filmisime nii kajuteid kui välisvaadet. Aga kõige raskem oli seal filmida teisel põhjusel: tegemist ei olnud Tallinna, vaid Vladivostoki stseeniga. Ning me filmisime seal Vladivostokki, kuna meil polnud võimalik teises kohas merd jäädvustada. Ja vaat see oli kõige keerulisem, sest meeles tuli pidada veel filmimata lõike.

Probleem oli selles, et kujutada Läänemerd Vaikse ookeanina?

Mitte ainult. Tuli ka aru saada, milliseks kujunevad üleminekud ja kuidas need saavad teiste episoodidega kokku monteeritud. Ma usun, et praegu ei taipagi keegi, kus on meil filmis Krimm (kus me samuti filmisime Vladivostoki stseene) ja kus Tallinn. Mina aga mäletan seda väga hästi. Jah, ja ükskord oli meil tarvis kasakaid koos hobustega.

Таllinnas?

Tallinnas, täiesti tõsi! See oli piisavalt keeruline.

Ning kuidas te siis kasakad leidsite?

Eks Tallinnas on ju suur venekeelne kogukond. Lisaks leidusid head ratsanikud. Need kõik panime me niiöelda riidesse ja istutasime hobuste selga.

Aga kust hobused välja võeti? Kas mõnest hobusetallist või?

Jah, hobused saime sealtsamast. Oma hobuseid me kaasa ei vedanud. Selle asjaga tegeles rekvisiitori assistent. Mina täpselt ei tea, kust ta nad välja võttis, aga need olid kohalikud hobused.

Mille järele igatseb Lumekuninganna

Kas teie võttegrupis oli palju eestlasi?

Ei. Kohalikud inimesed olid need, kes meile filmimise korraldasid. See tähendab, et leppisid kokku ja otsisid välja võttepaiku. Kohalikud olid autojuhid, kellele annan edasi palava tervituse. Inimesed, kes meid toitlustasid, tõid meile võtteplatsile lõunasöögid — need kõik olid eesti poisid. Võttegrupp aga oli muidugi meie oma. Me tõime endaga kõik osalised kaasa.

Mis puutub võttegrupi kohalikesse kaasosalistesse, siis kas oli mõni probleeme, mingisuguseid raskusi, mille nad ära lahendasid?

Seda juhtus korduvalt. Sest Tallinnas on palju kohti, mis on eravalduses. Ja kõik aknad avanevad väljavaateks nii, et küllap me alati kedagi häirisime. Ja päris sageli esines juhtumeid, mil oli tarvis saada kõrvalasuva kohvikuga kokkuleppele, et nad lühikeseks ajaks oma töö katkestaks. Ning just sedasorti asjades olid eestlastest sõbrad meile abiks. Mulle meeldis Tallinnas filmida just tänu sellelegi, et kõiges oli võimalik kokkuleppele jõuda. Kõik ilmutasid vastutulelikkust. Ja see ei olnud meie võttegrupi jaoks, nagu öeldakse, ruineeriv, nagu teistes linnades sageli juhtub.

Ning kokkuvõtteks, nagu ikka, küsimus loominguliste plaanide kohta. Kas teil on mõni stsenaarium või projekt, mida tahaksite veel Eestis filmida?

Teate, ma filmiksin hea meelega Tallinnas veel midagi. Hea meelega! Ma ei ütle seda selleks, et teile meeldida. See on lihtsalt tõsi. Tallinna järele „nutab" „Lumekuninganna", Tallinna järele „nutab" palju igasuguseid suurepäraseid muinasjutte. Aga kardan, et lähemal ajal pole see võimalik. Tallinna saan ma tulla ainult turistina. Ning teen seda suurima heameelega.

172
Tagid:
filmirežissöör, filmivõtted, intervjuu, lavastaja, Issajev, Sergei Ursuljak, Lembit Ulfsak, Eesti, Venemaa
Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

(Uuendatud 13:35 21.12.2019)
Näärikaunitari ehtivast uudisvoost saavad Moskva riigikaubamaja (GUM) külastajad teada, millal kuulutatakse Eestis välja jõulurahu, mida eestlased panevad pidulauale ja kuidas Tallinna Raekoja platsi jõuluturg on tunnistatud Euroopa parimaks.

TALLINN, 21. detsember — Sputnik. Laupäeval, 21. detsembril, võttis Eesti üle nende maade aastavahetuse uudiste ja kommete päevade teatepulga, kus tegutseb rahvusvaheline teabeagentuur ja raadio Sputnik.

© Sputnik / Kirill Kalinnikov
Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

Iga päev kuni pühade lõpuni saavad GUMi külastajad esimeses vahekäigus lugeda meediagrupi digikuuse uudisvoost värskeid sõnumeid ning lõbusaid ja õpetlikke lugusid kümnetest maadest.

Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad Moskva GUMis

Teisipäeval algasid Moskvas GUMi esimesel liinil üles seatud digitaalsel jõulukuusel rahvusvahelise teabeagentuuri ja raadio Sputnik võrgustikku kuuluvate riikide pühadeaegsete uudiste ja jõulutavade päevad.

 • Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Kirill Kalinnikov
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is algasid Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
1 / 4
© Sputnik / Kirill Kalinnikov
Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad

Kuni pühadeaja lõpuni saavad Venemaa tähtsaima kaubamaja külastajad iga päev lugeda Sputniku meediagrupi taiese uudisteribalt niihästi värskemaid teadaandeid kui ka toredaid ja maailmapilti avardavaid lugusid kümnetest riikidest.

Tänavu tähistab Sputnik oma viiendat sünnipäeva ja jõulukuusk on hällilapse kingituseks moskvalastele ja pealinna külalistele. Meediakontsern kõneleb 33 keelt ja tunneb põhjalikult paljude riikide pühadetavasid, edastades üldhuvitavat teavet nii vene kui ka teiste rahvaste keeltes.

Kas tahate teada, kuidas nimetatakse Moldova jõuluvana? Millised on Eesti traditsioonilised jõuluroad? Mida on kombeks panna jõululauale Prantsusmaal ja Itaalias? Milline on SRÜ riikides kõige külastatum jõuluvana peakorter? Kus mõeldi välja jõulupuu ehtekuulid? Vastuseid nendele küsimustele, nagu ka säutse ja postitusi ning kõige värskemaid uudiseid igast ilmanurgast saavad GUM-i külastajad lugeda jõulupuu ümber keeratud teadetelindilt.

Iluuisutajad Tatjana Navka ja Pjotr Tšernõšov esinemas Punasel väljakul GUM-i liuvälja avamisel
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Sputniku unikaalne innovaatiline taies on üheks osaks projektist "Jõulukuused Punase väljaku GUM-is", mis saab teoks juba kaheteistkümnendat korda. Traditsiooni kohaselt muudavad GUM-i partnerettevõtted riigi tähtsaima kaubamaja ligi kaheks kuuks muinasjutumetsaks.

Seal saavad kõik huvilised jalutamas käia kuni 19. jaanuarini. Infoagentuur Rossija Segodnja ja Sputnik on GUM-i liuvälja, projekti "Jõulukuused Punase väljaku GUM-is" ja GUM-i jõululaada teabepartnereiks.

Sputnik on üks suurimaid rahvusvahelisi meediakanaleid, mis hõlmab riigiti ja piirkondlikult veebisaite 33 keeles, analoog- ja digiringhäälingut vene, inglise, prantsuse ja paljudes teistes keeltes enam kui 90 maailma linnas ja internetis.

Sputniku uudistevood edastavad ööpäevaringselt juhtivatele väljaannetele kogu maailmas infot inglise, araabia, hispaania, hiina ja farsi keeles. Sputniku veebiväljaannete auditooriumiks on üle 60 miljoni külastaja kuus, konto Sputnik Chinese abonentide hulk veebilehel Weibo ulatub üle 10,5 miljoni.

22 toimetuskeskuses üle maailma Pekingist Montevideoni töötab üle tuhande inimese kümnetest rahvustest. Sputnik kuulub meediagruppi Rossija Segodnja. Sputniku peakontor asub Moskvas.

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Moskva, GUM, Eesti, Sputnik, jõulukuusk, digi
Samal teemal
Santa Clausid suuskadel: heategevusüritus USA-s — fotogalerii
Tallinlane sõitis Lapimaale Jõuluvana juurde tööle - päkapikuna
Advent — millal enne jõule küünlad süüdata
Jõuluvana ja Ded Moroz

Lumeta ajal vihmavarju all: kuidas Eesti ja Venemaa jõuluvanad Narvas omavahel kohtusid

(Uuendatud 18:00 18.12.2019)
Narva peaväljaku, Peetri platsi jõulupuu juures soovisid tavapäraselt koos vene- ja eestimaise jõuluvanaga narvalastele õnne piirilinnade Narva ja Ivangorodi linnajuhid.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik, Jelena Valme. Venemaa linna Ivangorodi ja eestimaise Narva muinasjutulised tegelased Jõuluvana ja Ded Moroz (Külmataat) said omavahel kokku, et soovida piirilinnade elanikele häid saabuvaid pühi ning külastada lasteasutusi ja spordiüritusi.

Встреча русского Деда Мороза и эстонского Йыулувана на границе между Эстонией и Россией
© Sputnik / Елена Вальме
Kuidas Eesti ja Venemaa jõuluvanad Narvas omavahel kohtusid

Nähtavasti tänu vihmasele ilmale ja lume puudumisele poseeris eestimaine jõuluvana filmikaameratele innukalt kõigis vikerkaarevärves vihmavarjuga, venemaine jõulutaat aga tavapärasemat saua käes hoides.

Sel aastal on kummalgi jõulutaadil ulatuslik eeskava nii Narvas kui ka Ivangorodis. Pärast peatust Narva kuusepuu juures külastavad mõlemad muinaslootegelased Eesti lasteaeda Põngerjas, õnnitlevad noori sportlasi Narva jäähallis ning käivad seejärel Ivangorodi kultuurimajas vähekindlustatud peredele korraldatud jõulupeol ja soovivad linna jõulupuu juures õnne Ivangorodi elanikele.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, on jõulutaatide kohtumised Venemaa ja Eesti piiril juba ammuseks traditsiooniks. Esmakordselt leidis see siis veel tavatu sündmus aset 2005. aatal. Aastatepikkuse korra kohaselt õnnitlevad kahe piirilinna jõulutaadid mõlema linna rahvast saabuva uue aasta puhul ja jagavad lastele kingitusi.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Ded Moroz, jõuluvana, Ivangorod, Narva
Samal teemal
Peterburi asekuberner: peame suhtlema, et üksteist usaldada
Suursaadik: kultuurivaldkonnas tegutsevad Eesti ja Venemaa vägagi ladusalt
Venemaa sümboliks saanud ansambel Berjozka vallutab Eestiski südameid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega