Komsomolskaja jaam ringteeliinil.

Edasi minevikku: kuhu kadus nõukogudeaegne ametlik kunst

142
(Uuendatud 18:11 21.08.2016)
Need, kes tänapäeval koguvad nõukogude kunsti ilma ülemääraste emotsioonideta, ei tohiks siiski unustada seda, mis seisab sõnade taga, et „elu on läinud paremaks, elu on läinud lõbusamaks“.

TALLINN, 21. august — Sputnik. Nõukogudeaegne ametlik kunst ei ole kuhugi kadunud, see elab edasi meie igapäevases elus — metroojaamade mosaiikides, linnaarhitektuuris, suurtes bareljeefides hoonete seintel, ütleb infoagentuuri Rossija Segodnja vaatleja Anna Kotšarova.

Iga päev laskuvad miljonid inimesed Moskva metroosse — nähtavasti ühte peamistest stalinismiajastu sümboleist. Hiigelsuured, rikkalikult kaunistatud ja imelised jaamapaviljonid ja ootesaalid nüüd vaevalt küll seda hirmsat stalinlikku režiimi kellelegi päevast päeva meelde tuletavad. Moskva elanike jaoks on metroo vaid mugav transpordiliik. Turistidele — üks Moskva vaatamisväärsusi.

Vahel harva, end pealinna hullumeelest elutempost justkui lahti rebides, pöörame tähelepanu maa-alustele šedöövritele. Mulle meeldib pead kuklasse ajades silmitseda Deineka mosaiike Majakovskaja jaamas. Heas mõttes pimestab mind jaamahoonele justnagu sobimatu kullaga Komsomolskaja jaam ringteeliinil. Selle jaama eest said kunstnik Korin ja arhitekt Štšussev (postuumselt) teise järgu Stalini preemia. Ma lappan huviga nõukogude maalinäituste katalooge, mis — mida aeg edasi, seda enam — provotseerivad ühiskonnas vaidlusi.

Tegelikult ei ole nõukogudeaegne ametlik kunst mitte kuhugi kadunud, ta elab edasi meie igapäevases elus — metroojaamade mosaiikides, linnaarhitektuuris, suurtes bareljeefides hoonete seintel.

Sõites mööda Vera Muhhina tuntud monumendist „Tööline ja kolhoositar" me vaevalt küll mõtleme sellele, millisel ajajärgul ja millistel asjaoludel see teos on loodud. Aga oli ju 1937. aasta, mil Muhhina enda mees, kuulus arst, piinles vangilaagris, kus ta hiljem ka suri. Meie jaoks on see monument täna üksnes tuntud skulptuur, Mosfilmi sümbol. Pealegi, gooti katedraale imetledes ei mõtle me samuti sellele, et neil aegadel põletati ususalgajaid tuleriitadel.

Монумент Рабочий и колхозница на фоне растущего месяца в Москве.
© Sputnik / Владимир Сергеев
Vera Muhhina monument "Tööline ja kolhoositar".

 

Tänapäeval võib üha sagedamini kohata inimesi, kes koguvad nõukogude kõrgstiili esindavat kunsti. Hiljuti sattusin ühe tuntud advokaadi büroosse. Ühes kaasaegses stiilis Moskva-City tornidest ümbritses mind retrostiilis mööbel, koopia Kremlis paiknevast Gerassimovi maalist „I. V. Stalin ja K. J. Vorošilov" ja Brežnevi portree. Ja selgus, et kabineti peremees on kaugel möödaniku poliitilise režiimi kummardamisest. Need taiesed lihtsalt meenutavad talle mingil määral tema nõukogudeaegset lapsepõlve ja samas ka mingil määral järgivad moevoolu.

Nagu seda sageli juhtub, sai kõige nõukogudeaegse mooditulek alguse boheemlikest ringkondadest. Kui nõukogude ausambad lammutati, sotsrealismi lõuendid tassiti muuseumide laoruumidesse, kui nõukogude mööbel visati prügikasti andmaks maad itaalia rikkalikule uusantiigile — nimelt siis, 1990. aastate algul „kuulutas" Moskva kunstnik ja kollektsionäär Aleksandr Petljura selle kõik tolle uueaegse sodiks ja rämpsuks. Koos oma armastatud modelli pani Bronjaga ülendas ta nõukogudeaegsed tööd kunstivooluks.

Aastakümne möödudes sai sellest üldlevinud mood. Inimesed andsid järsku ümber vanale nõukogude mööblile, sotsrealistlikele maalidele, tarbeesemetele ümberhinnatud väärtuse. Võib-olla sellepärast, et need hakkasid äkki liiga kiiresti meie elust kaduma. Aga võib-olla sellepärast, et maailm tervikuna peab lugu retrostiilist. Kuid ainult meil omandas see retro-vaimustus ideoloogilise varjundi.

Räägitakse, et antikvaarid kasutavad mõnikord mõistet „aabitsapildid" selliste maalide tähistamiseks, mis haakuvad koolilugemike stilistikaga. Vahest keegi veel mäletab — koolilugemike lõppu olid kleebitud lisalehed produktsioonidega vene realisti Šiskini maalidest kuni sotsrealisti Pimenovi ja tema maalini „Uus Moskva". Võib uskuda, et tänased kollektsionäärid orienteeruvad oma eelistustes paljuski neile, lapsepõlvest meelde jäänud reprodele, kogudes nüüd alateadlikult midagi samalaadset.

Tänaseks, veerand sajandit pärast NSV Liidu lagunemist on juba, nagu näib, läbi käidud see ajaline distants, mis võimaldab meil vaadata nõukogude kunstile kõrvalseisja pilguga. Aru saada, mis neist maalidest on olnud varjamatult tellimustöö ja haltuura, mis aga — tõepoolest hea maal või skulptuur. Kunstiajalugu õpime me tavapäraselt tundma „tippude" najal — šedöövrite põhjal, mis on läbi teinud ajaproovi ega räägi meile ainult oma ajastust, vaid on ka iseenesest väärtuslikud.

Paistab, et samasugune hetk on saabunud ka kõige selle suhtes, mis nõukogude võimu 70 aasta jooksul on loodud. Vastavaid näitusi hakati nii Venemaal kui välismaal korraldama juba 1990. aastatel. Viimasel aastal aga on neid olnud vähemalt kaks: „Romantiline realism" Moskva Maneežis ja Aleksandr Gerassimovi näitus Ajaloomuuseumis. Kuid nende vastukaja professionaalide ringkonnast on olnud vägagi vastuoluline, sotsiaalvõrgustikes omakorda käivad tulised vaidlused selle üle, kuidas kuraatorite sääraseid subjektiivseid valikuid hinnata. On ilmne, et minevik ei ole veel lõpuni läbi elatud.

Võimalik, et vanema põlvkonna jaoks ei vaju need meenutused mitte kunagi minevikku. Kuid need, kes tänapäeval koguvad nõukogude kunsti ilma ülemääraste emotsioonideta, ei tohiks siiski unustada seda, mis seisab sõnade taga, et „elu on läinud paremaks, elu on läinud lõbusamaks".

 

 

142
Teema:
Veerand sajandit ilma NSV Liiduta (21)
Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

(Uuendatud 13:35 21.12.2019)
Näärikaunitari ehtivast uudisvoost saavad Moskva riigikaubamaja (GUM) külastajad teada, millal kuulutatakse Eestis välja jõulurahu, mida eestlased panevad pidulauale ja kuidas Tallinna Raekoja platsi jõuluturg on tunnistatud Euroopa parimaks.

TALLINN, 21. detsember — Sputnik. Laupäeval, 21. detsembril, võttis Eesti üle nende maade aastavahetuse uudiste ja kommete päevade teatepulga, kus tegutseb rahvusvaheline teabeagentuur ja raadio Sputnik.

© Sputnik / Kirill Kalinnikov
Moskva GUMis toimub Eesti nääriuudiste päev

Iga päev kuni pühade lõpuni saavad GUMi külastajad esimeses vahekäigus lugeda meediagrupi digikuuse uudisvoost värskeid sõnumeid ning lõbusaid ja õpetlikke lugusid kümnetest maadest.

Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad Moskva GUMis

Teisipäeval algasid Moskvas GUMi esimesel liinil üles seatud digitaalsel jõulukuusel rahvusvahelise teabeagentuuri ja raadio Sputnik võrgustikku kuuluvate riikide pühadeaegsete uudiste ja jõulutavade päevad.

 • Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Kirill Kalinnikov
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is algasid Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
 • Цифровая елка Sputnik в ГУМе
  Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad
  © Sputnik / Кирилл Каллиников
1 / 4
© Sputnik / Kirill Kalinnikov
Moskva GUM-is toimuvad Sputniku pühadeaegsete uudiste päevad

Kuni pühadeaja lõpuni saavad Venemaa tähtsaima kaubamaja külastajad iga päev lugeda Sputniku meediagrupi taiese uudisteribalt niihästi värskemaid teadaandeid kui ka toredaid ja maailmapilti avardavaid lugusid kümnetest riikidest.

Tänavu tähistab Sputnik oma viiendat sünnipäeva ja jõulukuusk on hällilapse kingituseks moskvalastele ja pealinna külalistele. Meediakontsern kõneleb 33 keelt ja tunneb põhjalikult paljude riikide pühadetavasid, edastades üldhuvitavat teavet nii vene kui ka teiste rahvaste keeltes.

Kas tahate teada, kuidas nimetatakse Moldova jõuluvana? Millised on Eesti traditsioonilised jõuluroad? Mida on kombeks panna jõululauale Prantsusmaal ja Itaalias? Milline on SRÜ riikides kõige külastatum jõuluvana peakorter? Kus mõeldi välja jõulupuu ehtekuulid? Vastuseid nendele küsimustele, nagu ka säutse ja postitusi ning kõige värskemaid uudiseid igast ilmanurgast saavad GUM-i külastajad lugeda jõulupuu ümber keeratud teadetelindilt.

Iluuisutajad Tatjana Navka ja Pjotr Tšernõšov esinemas Punasel väljakul GUM-i liuvälja avamisel
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Sputniku unikaalne innovaatiline taies on üheks osaks projektist "Jõulukuused Punase väljaku GUM-is", mis saab teoks juba kaheteistkümnendat korda. Traditsiooni kohaselt muudavad GUM-i partnerettevõtted riigi tähtsaima kaubamaja ligi kaheks kuuks muinasjutumetsaks.

Seal saavad kõik huvilised jalutamas käia kuni 19. jaanuarini. Infoagentuur Rossija Segodnja ja Sputnik on GUM-i liuvälja, projekti "Jõulukuused Punase väljaku GUM-is" ja GUM-i jõululaada teabepartnereiks.

Sputnik on üks suurimaid rahvusvahelisi meediakanaleid, mis hõlmab riigiti ja piirkondlikult veebisaite 33 keeles, analoog- ja digiringhäälingut vene, inglise, prantsuse ja paljudes teistes keeltes enam kui 90 maailma linnas ja internetis.

Sputniku uudistevood edastavad ööpäevaringselt juhtivatele väljaannetele kogu maailmas infot inglise, araabia, hispaania, hiina ja farsi keeles. Sputniku veebiväljaannete auditooriumiks on üle 60 miljoni külastaja kuus, konto Sputnik Chinese abonentide hulk veebilehel Weibo ulatub üle 10,5 miljoni.

22 toimetuskeskuses üle maailma Pekingist Montevideoni töötab üle tuhande inimese kümnetest rahvustest. Sputnik kuulub meediagruppi Rossija Segodnja. Sputniku peakontor asub Moskvas.

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Moskva, GUM, Eesti, Sputnik, jõulukuusk, digi
Samal teemal
Santa Clausid suuskadel: heategevusüritus USA-s — fotogalerii
Tallinlane sõitis Lapimaale Jõuluvana juurde tööle - päkapikuna
Advent — millal enne jõule küünlad süüdata
Jõuluvana ja Ded Moroz

Lumeta ajal vihmavarju all: kuidas Eesti ja Venemaa jõuluvanad Narvas omavahel kohtusid

(Uuendatud 18:00 18.12.2019)
Narva peaväljaku, Peetri platsi jõulupuu juures soovisid tavapäraselt koos vene- ja eestimaise jõuluvanaga narvalastele õnne piirilinnade Narva ja Ivangorodi linnajuhid.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik, Jelena Valme. Venemaa linna Ivangorodi ja eestimaise Narva muinasjutulised tegelased Jõuluvana ja Ded Moroz (Külmataat) said omavahel kokku, et soovida piirilinnade elanikele häid saabuvaid pühi ning külastada lasteasutusi ja spordiüritusi.

Встреча русского Деда Мороза и эстонского Йыулувана на границе между Эстонией и Россией
© Sputnik / Елена Вальме
Kuidas Eesti ja Venemaa jõuluvanad Narvas omavahel kohtusid

Nähtavasti tänu vihmasele ilmale ja lume puudumisele poseeris eestimaine jõuluvana filmikaameratele innukalt kõigis vikerkaarevärves vihmavarjuga, venemaine jõulutaat aga tavapärasemat saua käes hoides.

Sel aastal on kummalgi jõulutaadil ulatuslik eeskava nii Narvas kui ka Ivangorodis. Pärast peatust Narva kuusepuu juures külastavad mõlemad muinaslootegelased Eesti lasteaeda Põngerjas, õnnitlevad noori sportlasi Narva jäähallis ning käivad seejärel Ivangorodi kultuurimajas vähekindlustatud peredele korraldatud jõulupeol ja soovivad linna jõulupuu juures õnne Ivangorodi elanikele.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, on jõulutaatide kohtumised Venemaa ja Eesti piiril juba ammuseks traditsiooniks. Esmakordselt leidis see siis veel tavatu sündmus aset 2005. aatal. Aastatepikkuse korra kohaselt õnnitlevad kahe piirilinna jõulutaadid mõlema linna rahvast saabuva uue aasta puhul ja jagavad lastele kingitusi.

Lugege lisaks: 

Tagid:
Ded Moroz, jõuluvana, Ivangorod, Narva
Samal teemal
Peterburi asekuberner: peame suhtlema, et üksteist usaldada
Suursaadik: kultuurivaldkonnas tegutsevad Eesti ja Venemaa vägagi ladusalt
Venemaa sümboliks saanud ansambel Berjozka vallutab Eestiski südameid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega