Moslemid tähistavad üht oma suurimat püha – Uraza-bairami.

Moslemid tähistavad üht oma suurimat püha Uraza-bairami ehk Eid ul Fitrʼit

90
Püha tähistatakse paastuaja lõpu auks moslemite jaoks pühal Ramadanikuul, mil kõik usklikud kogu päevavalguse kestes ei söö, ei joo ega lõbutse, ning sooritavad erilist öist palvet.

TALLINN, 5. juuli — Sputnik. Moslemid tähistavad Uraza-bairami („paastulõpu püha"), mis kõrvuti Kurban-bairamiga („ohverduspüha") on islamiusu kõige olulisemad pühad. Neid tähistatakse kolm päeva. 2016. aastal langeb püha alguspäev 5. Juulile, teatas RIA Novosti.

Uraza-bairam on „paastulõpu püha" tatarikeelne nimetus. Araabia keeles kannab see nime Eid ul Fitr. Pärimuse kohaselt kehtestas selle püha prohvet Muhamed isiklikult 624. aastal.

Püha tähistatakse paastuaja lõpu auks moslemite jaoks pühal Ramadanikuul, mil kõik usklikud (erandiga mitmete kategooriate osas — näiteks vanurid ja lapsed) kogu päevavalguse kestes ei söö, ei joo ega lõbutse, ning sooritavad erilist öist palvet — tarawihʼi. Iga päev pärast päikeseloojangut kaotasid piirangud kehtivuse ja usklikud kogunesid iftarile — ühisele söömaajale.

Sel aastal algas Ramadanikuu 6. iuunil. Venemaa Muftide Nõukogu esimese aseesimehe Rušan Abbjassovi sõnul kestis igapäevane paast tänavu seetõttu, et paastukuu langes kõige pikema päikesevalguse ajaga päevadele, Moskva elanike jaoks 19 tundi. Peterburi ja paljude teiste linnade elanike jaoks oli see veel pikem — üle 20 tunni.

Pidupäev

Pühade alguspäeval kogunevad usklikud ühispalvusele, kus mufti (või imaam) peab usklikele ka jutluse.

© Ruptly .
Uraza-bairam Moskvas.

„Oma jutlustes Uraza-bairami pidulikul palvusel me räägime, et püha kuu on lõppenud, kuid meie õilsad teod, mõtted ja palved peavad olema pidevad ja lõppematud. Seepärast kutsume üles sellele, et kõik hea, mille moslemid kuu jooksul oma hinges omandasid ja kinnistasid, ei peatuks ja et see vaimne laeng, mille me Ramadanikuul saime, kestaks terve aasta kuni järgmise Ramadanini," märkis Abbjassov intervjuus RIA Novostile.

Seejärel lähevad usklikud laiali kodudesse, et tähistada Uraza-bairami oma lähedaste ringis. Pühade puhul on kombeks katta rikkalik laua, mille äärde kutsutakse sõbrad, naabrid, tuttavad. Sel päeval on moslemite keskel kombeks õnnitleda üksteist sõnadega: „Eid mubarak!" (õnnistatud pühi).

Heade tegude pidupäev

Ramadani ajal maksid usklikud erilise almuse — zakaat ul-fitrʼi — et, nagu õpetus ütleb, Kõigekõrgem nende paastu vastu võtaks. Kogutud raha läheb, nagu Abbjassov kinnitas, heategevuseks.

„Uraz-bairami raames komplekteeritakse toidupakid, mille me jagame laiali puudustkannatajatele," ütles Abbjassov.

Pühadejärgsetel päevadel külastavad moslemid ka erinevaid asutusi, mis tegelevad sotsiaalabiga vähekindlustatud inimestele. Selles, nagu teatas Venemaa Muftide Nõukogu esindaja, osalevad aktiivselt vabatahtlikud.

 

 

90