Arheoloogid avastasid Itaalias etruskide usulise teksti

Arheoloogid avastasid Itaalias etruskide usulise teksti

48
Arheoloogide rahvusvaheline uurimisrühm avastas Põhja-Itaalias etruskide templi, mille alla oli maetud kiviplaat usulise tekstiga, mille dešifreerimine,nagu teadlased loodavad, aitab lahti mõtestada selle muistse rahva usuelu saladusi ja rikastada meie teadmisi etruskide keelest.

TALLINN, 31. märts — Sputnik. Arheoloogid leidsid Firenzes Itaalia esimeste asukate — etruskide iidse templi jäänused, kus ühel müüriosal on säilinud pikk steel religioosse tekstiga, mille dešifreerimine võimaldab teadlastel välja selgitada, millistesse jumalatesse selle muistse rahva esindajad uskusid, teatab RIA NOVOSTI.

„Loodame, et see steel aitab meid etruski keele mõistmises tublisti edasi. Pikad üleskirjutused on selles keeles haruldased, eriti veel nii pikad. Sellelt steelilt leiame kindlasti meie jaoks tundmatuid sõnu, kuivõrd tegemist ei ole raidkirjadega hauakivil, nagu seda on kõik ülejäänud muistised, millel on säilinud etruskide kirjalikke ülestähendusi," ütles Gregory Warden Šveitsi Franklini ülikooli kolledžist Luganos.

Etruskid on suuresti salapärane rahvas, kes asustas tänapäevase Itaalia põhjaosa meie ajaarvamise esimesel aastatuhandel. Tänaseni on jäänud saladuseks ja mõistatuseks, kust ja kuidas nad välja ilmusid, ja ka nende tavadest ja uskumustest teame äärmiselt vähe, toetudes peamiselt vana-rooma pärimuslugudele ja müütidele ajastust, mil etruskid roomlaste üle mitme sajandi vältel valitsesid, kuni nende ülemvõimu kukutamiseni 509. aastal, misjärel etruskid järk-järgult Rooma riigi alamatena assimileeriti.

Tänu etruskide mõistatuslikule päritolule ei tea me tänapäeval midagi nende kirjaoskusest, ehkki selle rahva esindajad elasid roomlaste keskel mitu sajandit. Vastuste leidmist raskendab see, et tänaseks on meie käsutuses vaid väga väike kogum mälestisi etruskikeelsete raidkirjadega, mille täielikku dešifreerimist võimaldavaid analooge ei ole teadlastel seni veel õnnestunud leida.

Warden ja tema kolleegid astusid muistse keele saladuste lahtimuukimisel suure sammu edasi, avastades väljakaevamistel Põhja-Itaalias Mugello orus Firenze külje all, kus paiknes üks etruskide linnu, umbes 2,5 tuhat aastat tagasi rajatud iidse templi varemed.

Väljakaevamised kestavad siin juba üle 20 aasta, kuid alles nüüd õnnestus teadlastel leida iidse templi müüriosa, mille all peitus steel — kiviplaat, mida katab terve hulk etruskikeelseid sõnu, millest aga suur osa on erosiooni tõttu päris loetamatud. Sellele vaatamata õnnestus Wardenil ja tema kolleegidel isegi ilma spetsiaalse töötluseta steelilt välja lugeda umbes 70 tähemärki, mitu sõna ja mõned kirjavahemärgid.

Praegu tegelevad teadlased leitud kiviplaadi pildistamise ja uurimisega eriliste kolmemõõtmeliste skännerite abil. Arheoloogid loodavad, et need fotod ja saadud andmed aitavad tuvastada ja dešifreerida teadusele seni tundmatuid etruski sõnu ning annavad Wardenile võimaluse realiseerida oma unistus — aru saada, millise jumala või jumalanna auks see tempel ehitati

"Umbkaudu me teame, mismoodi etruskide grammatika on üles ehitatud, oskame määratleda, mis sõna on siin alus ja milline neist öeldis, teame ka mõnede sõnade tähendust, kuid terviklikku ettekujutust meil sellest keelest ei ole. Loodame, et leitud steel annab meile kätte jumala või jumalanna nime ja lisab meile teadmisi selle rahva keelest," ütleb Warden kokkuvõtteks.

48