Jelena Skulskaja.

Skulskaja: Artjom Garejevi võit on võit terve Vene Teatri jaoks

75
(Uuendatud 13:47 30.03.2016)
Vene Tearti näitleja ja lavastja Artjom Garejev pälvis möödunud aasta loomingu põhjal Eesti parima lavastaja austava nimetuse. Milles peitub tema debüütlavastuse edu saladus? Sellest rääkis Sputnikule kirjanik ja publitsist Jelena Skulskaja.

ТАLLINN, 28. märts — Sputnik. Pühapäeval, rahvusvahelisel teatripäeval tunnistati Eesti Vene Teatri näitleja ja lavastaja Artjom Garejev 2015. aasta loomingu põhjal kogu Eesti parimaks lavastajaks. Maineka preemia pälvis ta lavastusega „Vaenlane", mis oli tema lavastajadebüüdiks.

Millega see lavastus žürii ära võlus ja mida tähendab see võidupärg Eesti venekeelsele teatri jaoks? Selle üle arutleb kirjanik ja ajakirjanik Jelena Skulskaja.

Võidupärg Artjomi lavastusele — see on võidupärg tervele Vene Teatrile. Et lavastajal õnnestuks selline etendus oma nägemuse kohaselt lavale tuua, peab tal olema ikkagi päris suur hulk inimesi toeks.

Võtame kasvõi peaosade täitjad. Kogenuima ja tuntuima Aleksandr Ivaskevitši kõrvale on pärast pikka pausi taas laval Igor Rogatšov. Omal kombel sai sellest tema uus debüüt. Ja see debüütroll osutus nii eredaks, et Rogatšov sai nominendiks parima meesosatäitmise eest. Preemiat ta küll ei saanud, kuid nominatsioon ise pärast nii pikka vaheaega näitlejatöös ütleb selle näitleja talendi kohta paljugi.

Lisaks eelöeldule on „Vaenlase" lavastuses kasutatud hulganisti huvitavaid tehnilisi lahendusi. Lavastuse erilisus hakkab silma juba piletikassas: kuivõrd näidendi tegevus toimub lennujaamas, on kõik piletimüüjad teatri kassas riietatud lendureiks. Väga põnevalt on Garejevil õnnestunud kaasata lavastuses telereporteri rolli „Aktuaalse kaamera" diktor Tatjana Kosminina. Tatjana näitab üles andekust oma mõlemas rollis ja ka lavastuses on need hiilgavalt välja mängitud.

Kõik need hoolikalt läbi mõeldud detailid lõid kokku väga ebatavalise koosluse. Mõnele ei pruukinud see tulem vahest meeldida, kuid hindamiskomisjon andis parimat lavastajatööd valides oma eelistuse just Artjom Garejevi lavastusele.

Ei maksa unustada, et „Vaenlane" oli alles esimene samm tema lavastajakarjääris. Jõuda oma esimese autorilavastusega niisugune kõlapinnani — see on suur sündmus ja saavutus, mis annab tunnistust niihästi Artjom Garejevi lavastajavõimetest kui ka teatris valitsevast õhkkonnast, mis võimaldab lavastajal ennast nii edukalt teostada

 

75