Naised astuvad meesjuhtidele kandadele.

Tuhvli all: Eestis on palju naisi juhtivatel kohtadel

63
Juhtivatel ametikohtadel töötavate naiste osakaalu poolest on Eesti maailmas neljandal kohal. Esikohal troonib Venemaa.

ТАLLINN, 9. märts — Sputnik. Hiljuti avaldatud statistika kohaselt on Eesti eraettevõtetes õrnema soo käes 37% juhtivatest kohtadest.

Aastaga on riik oma tulemust selle näitaja osas ühe koha võrra kergitanud, selgub firma Grant Thornton uuringu „Naised ettevõtluses 2016: lubaduste teostumine praktikas" tulemustest.

Esikohal troonib jätkuvalt Venemaa, kus kaunima sugupoole esindajate päralt on ligi pool kõigist juhtivatest ametikohtadest. Teisel kohal on Filipiinid, esikolmikusse on jõudnud ka Leedu. Läti on seitsmendal kohal. Nimekirja lõppu jäävad India, Saksamaa ja Jaapan.

Täielik sooline võrdõiguslikkus

Eesti ärimaailmas juhtivatel ametikohtadel töötavate naiste suurt osakaalu seletatakse mõlema soo jaoks võrdsete tingimustega oma ettevõtluse arendamisel.

Nagu ütles Sputnikule logistikafirma Ne-Va Trans direktor Jelena Netšajeva, esineb teatavat soolist tasakaalustamatust pigem avalikus sektoris. Kõiges, mis puudutab eraettevõtlust, valitseb Eestis täielik sooline võrdõiguslikkus, kinnitas ta.

Teisest küljest aga ei ole ühiskondlik teadvus oma stereotüüpe nõrgema sugupoole suhtes sugugi muutnud. Nagu ärinaine tunnistas, oli tema otsus avada oma äri tingitud soovist neid stereotüüpe murda.

„Ma tahtsin meestele tõestada, et ka naised suudavad äri ajada. Ehkki see ei ole vahest parim motivatsioon," nentis Netšajeva.

Kõiges on tarvis tasakaalu

Reisikorraldusfirma GoAdventure juhi Oksana Golovina arvates on naistel ettevõtluses isegi kergem hakkama saada kui meestel, kuna juhirollis tõusevad sageli esiplaanile just naiselikud omadused.

„Selleks on nii elutarkus kui naiselik intuitsioon kui ka teatud paindlikkus suhtlemises, mis on naistele loomuomane," ütles Golovina.

Tema sõnul kujutavad need naiselikud omadused, mida ühest küljest, tavapäraselt peetakse nõrkuseks, endast, teisest küljest, piisavalt suurt jõudu. Ja kuigi ilma mingite mehelike omadusteta ülemus toime ei tule, siis juhtimine ilma naiselikke jooni kasutamata on ka mehe jaoks halb. Kõiges on tarvis tasakaalu, rõhutas Golovina.

Naised astuvad meesjuhtidele kandadele

Maailma lõikes on iga neljas juht naissoost. Nagu selgub uuringu tulemustest, on nõrgema sugupoole panus juhtivatel kohtadel kõige kõrgem Ida-Euroopa maades. Uuringu autorid seostavad seda nende riikide kommunistliku minevikuga, mil riigikorra üheks ideoloogiliseks aluseks oli sooline võrdõiguslikkus.

Uurimuse autorid märgivad, et juhtivatel ametikohtadel töötavate naiste osakaal liigub kogu maailmas tõusujoones. Kui võrrelda tänavuse uuringu tulemusi möödunud aasta andmetega, siis saab öelda, et 5 aastaga on naisjuhtide hulk suurenenud 3% võrra.

Autorite hinnangul võib ennustada, et kui sama tendents jätkub ka edaspidi, on juhtivatel ametikohtadel tegutsevate meeste ja naiste arv 2060. aastaks võrdne.

Uuring viidi läbi 2015. aasta teisel poolel. Selles osales 5500 juhti 36 riigist üle maailma.

 

 

63