Botaanikaaias saab imetleda orhideesid.

Botaanikaaias saab imetleda orhideesid

99
(Uuendatud 20:10 04.03.2016)
13. märtsini on Tallinna botaanikaaias eksponeeritud iga-aastane orhideede näitus. Väljapaneku külastajad näevad üle 70 liigi imekauneid õiekaunitare.

ТАLLINN, 4. märts — Sputnik. Täna avati Tallinna botaanikaaias iga-aastane orhideede näitus. Külastajad saavad näha üle 70 õitseva orhideeliigi ja —sordi.

Tänavu on botaanikaaias näitusele välja pandud orhideed, mida võib kohata metsikus looduses, samuti inimkäte aretustööna sündinud sordid.

Lisaks kuukingale ja teistele küllalt tuntud orhideeliikidele ootab külastajaid ees kohtumine paljude troopiliste iludustega.

Lillesõprade rõõmuks on botaaniakaaiast võimalik ka mõningaid orhideeliike kaasa osta. Need, kes soetavad endale orhideetaime esimest korda, saavad enne ostu sooritamist küsida kogenud spetsialistilt asjatundlikku nõu, kuidas taime eest hoolitseda, kuna orhideed peetakse üsna kapriisseks taimeks.

Orhidee hooldamine kodustes tingimustes

Nagu Sputnikule selgitas botaanik ja florist Viktoria Malikova, õitseb õigesti hooldatud orhidee aastaajast sõltumata. Selleks peab tal olema täpselt sobiv kasvukeskkond — soviv muld, valgustus ja ka kasta tuleb õigesti.

„Valgustus on orhidee puhul väga tähtis, sellest sõltub taime õitsemine. Otse pealelangevad päikesekiired võivad taime kõrvetada, kuid ka valguse vähesus mõjub orhideele halvasti," ütles Malikova.

Lillekasvataja sõnul oleks kõige mõistlikum paigutada orhidee idapoolsesse ruumi, selle akna juurde, kustpoolt päike tõuseb. Iga konkreetne orhideeliik nõuab omaette spetsiifilist kastmisrežiimi, kindlasti aga ei tohi kasta sagedamini kui kord nädalas, kuna see taim talub pigem kuivust kui liigniiskust.

Orhidee ei salli eriti ümberistutamist, seetõttu tuleks seda teha vaid äärmisel vajadusel. Ümberistutamise võib ette võtta siis, kui taim on ära õitsenud. Potist väljavõtmisel tuleb jälgida, et taime elujõus juured ei saaks vigastada. Lillepotil, kus orhideed kasvatatakse, peavad olema avad, mille kaudu õhk pääseks hõlpsasti taime juurteni ja kastmisel tuleb vältida ülekastmist.

„Orhidee on tänumeelega lill — kui ta on temale osaks saanud hoolitsusega rahul, rõõmustab ta oma õitega meie silma õige mitu hooaega," kinnitas florist.

Orhideede ajalugu

Teadlased kinnitavad, et esimesed orhideed tärkasid meie planeedil 130 miljonit aastat tagasi, laiema leviku saavutasid aga 3000 —4000 aastat tagasi Jaapanis ja Hiinas.

Hiina filosoofi Konfutsiuse aegadel peeti orhideed, mida ta oma raamatutes on maininud, ravimtaimeks.

Euroopasse jõudis eksootiline õiekuninganna sissetoodud liigina 200 aastat tagasi.

Tänapäeval tuntakse enam kui 30 000 liiki orhideesid. Kõige väiksem orhideeõis on vaid paarimillimeetrise läbimõõduga, kõige suurem ulatub läbimõõdult 30 meetrini.

 

 

99