Moskva Pokrovski nimelise muusikalise kammerteatri pearežissöör Mihhail Kisljarov.

Kisljarov: Eri Klas oli väga peenetundeline dirigent

62
Eri Klasi kolleegid mäletavad teda, kui grandioosset meistrit ja peene hingeeluga inimest.

TALLINN, 26. veebruar — Sputnik. Täna lahkus meie hulgast väljapaistev muusik Eri Klas. Sputnik võttis ühendust tema kolleegidega.

"Mõne aasta eest sõitis teater Tallinnasse festivalile, mida juhtis Eri Klas," meenutab Moskva Pokrovski nimelise muusikalise kammerteatri pearežissöör Mihhail Kisljarov. Me olime seda küllakutset saades väga õnnelikud ja loodan, et õigustasime maestro ootusi. Seal festivalil ma Eriga tuttavaks saingi. Ta oli vapustavalt suhtlemisaldis, lahke, tähelepanelik inimene."

Eri Klasi looming andis režissööri sõnul edasi inimtunnete peenemaid varjundeid. Tema isiksuse suurus ja selle tunnetamise võime ei saanud jätta muusikutele mõju avaldamata. "Kaotus on seda valusam, et täna, XXI sajandil, ei olegi nii palju suuri dirigente," leiab Kisljarov.

Just XX sajand, märkis ta, andis maailmale palju grandioosseid nimesid. Ja nende hulgas on aukohal Eri Klas, kelle lõigi XX sajand nii tundelise, intelligentse ja mõtlevana. See dirigent oskas endas ühendada mitte ainult helisid, vaid ka mõtteid, mitte ainult helisid, vaid tundeid.

"Tema festivalid olid mitte ainult teemakohase muusika valikud, neis oli alati mingi eriline tuum, midagi üllatavat," ütles uudisteagentuurile Sputnik Läti riikliku koori dirigent Māris Sirmais.
Eri, meenutab Sirmais, oli suhtlemisel väga lihtne inimene. Kogu oma tõsiduse, mõtlikkuse ja kompetentsuse juures oli temas alati kerge eneseiroonia varjund ja heatahtlikkus. Temaga oli lihtne ja hea suhelda.

"Ta liitis paljusid, tal olid Venemaal ja postnõukogude ruumis väga laialdased ja huvitavad sidemed. Eestis on palju häid dirigente, kuid Eri Klasist hakkame me suurt puudust tundma," ütles Sermais.

62