Paldiski uus kirik.

Paldiski vaimne maja

244
(Uuendatud 13:17 24.02.2016)
Uus õigeusu kirik Paldiskis saab linlastele „vaimseks majakaks“, inimesed ihaldavad ilu. Nii ütleb koguduse vanempreester Nikolai Kamenev.

ТАLLINN, 23. veebruar — Sputnik. Tüdruk ristiti õigeusu kommete kohaselt, saades nimeks Agatha. Viimasel ajal lasevad paljud vanemad oma lapsed ristida Paldiski uues õigeusu kirikus. Ja ehkki, paraku, pole tegemist sündivuse kasvuga, on vaimulik rõõmus — inimesi tõmbab kirikusse, mis on muutunud igati helgeks ja rõõmuküllaseks.

„Ristimised on sagenenud," ütleb vaimulik Nikolai Kamenev, meenutades väikest Agafjat. „Inimesed tulevad meelsasti uude kirikusse, mis paelub neid oma iluga.

Sellest on saanud usuliselt hingestatud palve- ja hingeülenduse paik. Selle vaimuvalguse ja hingesoojuse poole inimesed püüdlevad." Tõeline vaimne majakas, nagu märgib preester, kes ei väsi oma kirikut kiitmast: „Jumal on ilu."

Paldiski Radoneži Vaga Sergi kirikus tundub veel pisut lõhnavat höövlilaastude, aga päris tuntavalt juba viiruki järele. Jumalateenistused algasid siin möödunud suvel, ligi kolme aasta möödudes päevast, mil asetati paika hoone nurgakivi. „Meie teenistustel käib 50-60 inimest, ja noori on nende seas üha rohkem," ütleb kogudusevanem Sergei Rogozin.

Tullakse ka paljudest teistest linnadest. Uudistatakse, imetletakse, pildistatakse.

Möödunud aasta detsembris paigaldati tuntud eesti kunstniku Andrei Lobanovi loodud vitraažid. Imeilus ja õdus puukirik muutus seeläbi üleöö sõna otseses mõttes avaraks, avades aknad otse taevasse, täis uut valgust, värskust ja meelerahu.

Andrei Lobanovi vitraažid kaunistavad paljusid hooneid, niihästi eramuid õige mitmes maailma riigis kui ka kümneid kirikuid Eestis ja Venemaal. „Sellegipoolest on iga töö minu jaoks justkui esimene. Erutav ja tõsist, lausa murelikku pühendumist nõudev," ütleb Andrei, seistes kõrvuti Aleksandra Azovaga, tänu kellele Paldiskis saigi uus kirik ehitatud.

Aleksandra Azova on vene ettevõtja Sergei Tšaplõgini abikaasa ja perefirma esindaja, kelle tegevushaardesse kuulub naftatankerite ehitus. Aleksandra sõnul ei ole tema mehe ja nende perekonna ettevõtlustegevus käesoleval ajal mitte mingil moel Eestiga seotud. See oli puhtisiklik ettevõtmine, kuna Paldiskis elasid ja töötasid pikka aega Sergei vanemad, kelle mälestuseks kirik sai rajatud. Kogu keeruka korraldustöö kiriku ehitamiseks tõmbas käima just Aleksandra, suutes ümbritsevates inimestes ettevõtmise suhtes enda omaga samavõrd innukat kirge äratada.

Teenete eest Paldiski linna jaoks nimetati Sergei ja Aleksandra 18. veebruaril linna aukodanikeks.

Kõrvalseisjal on raske ette kujutada, kui palju erinevaid raskusi tuli ületada, et peaaegu üksipäini valmistada ette ja korraldada uue hoone ehitamine, liiati kui tegemist on puidust kirikuga õigeusu kogudusele.

Kirikuhoone projekteeris tuntud vene arhitekt Viktor Šadrin, ehitustööd teostas pärast mõningaid kahtlusi ja kõhklusi Soome ehituskompanii, kes on spetsialiseerunud just puitehitistele. Kuplid ja metallkonstruktsioonid, sealhulgas risti valmistasid Eesti ettevõtted, kellad aga valati Venemaal Voronežis. Puidust ikonostaasi nikerdasid valmis Kreeka meistrid, perekond Ikonomidis. Teistsugust väljendid kui „loodud" ei saakski siinpuhul kasutada sõnadega — hämmastavalt kaunis käsitöö, mille valmimine nõudis pikki nädalaid hoolikat pingelist tööd.

Niisiis on sajad inimesed mitmel maal panustanud oma jõu ja hinge kirikusse, kus ristiti väike Agatha. „Hea, lahke" jaoks, mida Agatha nimi kreeka keelest pärinedes tähendab, töötasid hilgavalt oma ala meistrid. Tähendab, Agatha ja kõigi teiste siin ristitud laste elu peab tulema rõõmus ja helge, nagu seda on Paldiski uus kirik.

 

 

 

244