Türgi sõjaväelane, illustreeriv foto

Türgi sõjaline operatsioon Põhja-Süürias: selle eesmärgid ning mõju USA-le

154
(Uuendatud 13:57 10.10.2019)
Süüria põhjapiirkonnas, mis asub ida pool Eufrati jõge, on alanud Türgi vägede operatsioon, mis näib olevat Damaskuse ja Moskvaga kooskõlastatud. Sõjalise vaatleja Aleksandr Hrolenko sõnul nõrgendab toimuv oluliselt USA positsioone piirkonnas.

Ankara eesmärk on puhastada Süüria põhjapoolsed piirkonnad illegaalsetest Araabia-Kurdi relvastatud rühmitustest, kes kujutavad endast Türgi jaoks ammust ohtu. Seejärel – luua kogu Süüria-Türgi piirile (umbes 480 km) kuni 30 km laiune turvapuhvritsoon. Ja paigutada puhastatud territooriumile ümber umbes kaks miljonit Süüria põgenikku, kes praegu Türgis viibivad.

Maapealse sõjalise operatsiooni eelõhtul ründas Türgi lennuvägi Süüria kirdeosas Hasaka provintsis asuvat Araabia-Kurdi vägede (SDF) peakorterit. Kui varem nõudis Damaskus Ankarat korduvalt SAR tooriumil ebaseaduslikult viibinud vägede väljaviimist, siis täna Süüria pool vaikib. Moskva reaktsioon on samuti iseloomulik.

"Me teame ja tunnustame Türgi tegevust oma riigi julgeoleku tagamiseks, peame silmas terroristlike elementide vastu võitlemist, mis võivad Süürias varjuda, kuid kordame veel kord: eelkõige on vaja jälgida Süüria territoriaalset ja poliitilist terviklikkust," teatas Venemaa Föderatsiooni presidendi pressisekretär Dmitri Peskov eile.

Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков
© Sputnik / Илья Питалев
Vene Föderatsiooni presidendi pressisekretär Dmitri Peskov

Washington on selgelt närvis, sest Ankara likvideerib selles piirkonnas Ameerika sõjaväe kohaloleku kasvupinnase. USA president Donald Trump on ähvardanud Türgi majanduse "hävitada", kui Ankara "lubatud piiri" ületab. USA senaatorid ähvardavad Türgit NATO liikmelisuse peatamisega.

Turvatsoon

Kui Türgi president Recep Tayyip Erdogan Süüria põhjaosa sõjalise operatsiooni võimalikust alustamisest teatas, osutus USA sõjalis-poliitilisse lõksu sattunuks. Mõni aeg tagasi toimusid Ankaras Türgi-Ameerika läbirääkimised, kus pooled leppisid kokku ühiste operatsioonide koordineerimiskeskuse rajamises Süüria põhjaossa.

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган
© Sputnik / Валерий Мельников
Türgi president Recep Tayyip Erdogan

Türgi lootis niimoodi lihtsal moel ameerikameelseid kurde "pitsitada", USA seevastu unistas seeläbi peaaegu seaduslikul moel Idlibi de-eskalatsioonitsooni "siseneda". Juba siis, augusti alguses, nõudis Türgi kaitseminister Hulusi Akar kuni 40 kilomeetri sügavuse turvatsooni viivitamatut loomist – Türgi piirist Süüria territooriumi sügavusse.

Donald Trump käskis taas kord oma väed välja viia (esmakordselt teatas ta sellest juba 2018. aasta detsembris). USA administratsiooni kõrge esindaja aga parandas toona jagatud teavet: "Me räägime vaid väikese arvu sõdurite kolimisest Süüria teistesse baasidesse."

Президент США Дональд Трамп
© REUTERS / MIKE THEILER
USA president Donald Trump

Süürias põleb praegu maa sõna otseses mõttes kahe tuhande ameerika sõduri jalge all. Varem või hiljem peavad nad Süüria-Araabia Vabariigist lahkuma. Pole juhus, et Türgi operatsiooni alguse taustal leidis Ameerika poole algatusel aset Pentagoni juhi Mark Esperi ja Venemaa kaitseministri Sergei Šoigu telefonivestlus.

Suured probleemid

Ankara sõjaliste ettevalmistuste ja vägede Eufratist idas asuvatelt aladelt pagemise taustal üritavad ameeriklased endiselt väärikad välja näha. Toetades müüti "vooruslikust hegemooniast", teatas USA president Donald Trump 8. oktoobril ajakirjanikele, et Süüria põhjaosas, Türgi sõjaliste operatsioonide piirkonnas asub kuni 70 tuhat vangistatud ISISE* võitlejat ja nende perekonnaliiget.

Ta rõhutas, et nüüd võtavad nende eest vastutuse Türgi, Venemaa, Iraan ja teised riigid. Lisaks hoiatas Trump Türgi armeed mitte unustada hoolitseda 50 sõjatsoonis asuva Ameerika sõjaväelase eest: "Muidu tekivad suured probleemid."

Juba teist korda unustab USA president, et Ameerika vägesid ei ole keegi Süüriasse kutsunud. "Türgi partneri" osas tõmbas Washington Ankara sõna otseses mõttes pikaajalisse Süüria relvastatud konflikti, täites riigi miljonite põgenike ning sadade relvade ja lahingukogemustega terroristidega.

Ameeriklased ei suuda kurdidest liitlaste ees "nägu päästa". Nii teatasid Süüria Demokraatlikud Jõud (SDF), et USA väed on varasemat kokkulepet rikkudes Süüria põhjaosa piirialadelt lahkunud. See tähendab, et nad reetsid oma liitlased ja sellist käitumist mäletatakse Lähis-Idas kaua.

Juba täna ähvardavad kurdid Türgit "täiemahulise sõjaga" ja arutavad koostöövõimalusi Süüria presidendi Bašar al-Assadiga, kuid mis saab homme? Idamaad on delikaatne piirkond. Ameeriklaste tarnitud relvad võivad ka USA sõdurite pihta tulistada.

Venemaa on ameeriklasi korduvalt hoiatanud ohtliku katse eest "Eufrati idakaldale pseudoriik moodustada ja rahvuslikke probleeme küüniliselt ära kasutada". Kurdi relvastatud rühmitused olid aastaid selles piirkonnas USA huvide kaitsekilbiks.

Ilmselt lähevad need loodusvarad lähitulevikus taas Damaskuse kontrolli alla. Süüria rahuregulatsioon on pöördumatu ja riigi territoriaalne terviklikkus taastatakse. Selle positsiooni muutmatust kinnitas esmaspäeval ka Türgi välisminister Mevlut Cavusoglu.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

*Vene Föderatsioonis ja veel mitmes riigis on keelatud terrorirühmitus.

Lugege lisaks:

154
Tagid:
analüütika, Venemaa, Eufrat, kurdid, Süüria, USA, Türgi
Teema:
Türgi sõda kurdide vastu (30)
Samal teemal
USA raketirünnak Süüria õhujõudude baasile
Süüria süüdistab USA-d Rukbani laagri vanglaks muutmises
Erdogan teatas "laiaulatuslikust operatsioonist" Süüria kurdide vastu
Süüria hakkab naasma rahuaja elukorralduse juurde — video
Süüria "keemiarünnaku" konflikt