Narva jõe forseerimine ja Narva linna vallutamine Leningradi rinde vägede poolt

Narva vabastamine oli võtmeoperatsiooniks hitlerlaste väljaajamisel kogu Baltikumist

280
(Uuendatud 02:20 18.08.2019)
26. juulil möödub 75 aastat Narva vabastamisest, mille pärast 1944-ndal aastal toimusid ägedad lahingud. Seda ajaloolist sündmust kirjeldas Sputniku jaoks sõjaajaloolane Sergei Varšavtšik.

26. juulil möödub 75 aastat Narva vabastamisest, milleks peeti 1944. aastal raevukaid lahinguid. See Punaarmee võit oli esimene samm Balti riikide vabastamisel natsismist. Sel päeval kell 8.30 heiskasid vanemleitnant Harald Horm ja leitnant Dmitri Sergejev linna veetornile punalipu.

Esimestele ilma lahinguteta Narva sisenenud Nõukogude üksustele avanes apokalüptiline pilt. Sakslased olid linnast ära ajanud kõik elanikud, välja arvatud kaks eakat naist. Linn oli purustatud. Terveks olid jäänud ainult Tallinna maanteel, Rakvere tänaval ja Kulgu piirkonnas olevad majad.

Pealetung kulges kiiresti

Narva pealetungioperatsioon, mille viisid Balti sõjalaevastiku toetusel läbi Leningradi rinde üksused kindral Leonid Govorovi juhtimisel, kulges kiiresti.

Леонид Говоров
© Sputnik /
Kindral Leonid Govorov

24. juulil asus kindral Filipp Starikovi 8. armee pärast vaenlaste positsioonide massilist suurtükiväe ettevalmistustuld varem hõivatud Narva sillapealt pealetungile loode suunas.

Генерал Красной Армии Филипп Никанорович Стариков
© Фото : Public Domain
Kindral Filipp Starikov

Nõukogude väed möödusid Narvast ja lõikasid sellega ära Saksamaa kindral Anton Grasseri viiest diviisist ja kahest brigaadist koosneva linna kaitsnud operatiivgrupi taganemistee. See manööver jahmatas vaenlase väejuhatust, mis ootas Nõukogude vägede rünnakut eeskätt otse idast.

Обергруппенфюрер СС Феликс Штайнер
© Фото : Public Domain
Obergruppenführer SS Felix Steiner

Selle tõttu oli Obergruppenführer SS Felix Steineri 3. SS-tankikorpus, mis oli valmis kohtumiseks venelastega Narva jõe paremal kaldal Ivangorodi lähedal, sunnitud kiiresti oma positsioonidelt lahkuma ja ümber paiknema jõe läänekaldale.

Иван Федюнинский
© Sputnik /
Kindralmajor Ivan Fedjuninski

Nähes naaberüksuste edu, läks 25. juulil pealetungile kindralmajor Ivan Fedjuninski 2. Löögiarmee, suundudes kirdest Grasseri grupeeringu positsioonide tagalasse. Pärast Stalingradi lahingut kartsid natsid ümberpiiramist ja taganesid seetõttu kiiresti Narvast 20 kilomeetrit läände, "Tannenbergi" kindlustatud joonele. Nõukogude 2. löögi- ja 8. armee väed sisenesid vabastatud Narva 26. juulil.

Ivan Julmast Leonid Govorovini

Selle iidse linna ümbrus sai ka varem korduvalt Vene armee ja võõrsissetungijate vaheliste ägedate lahingute kohaks - Liivi sõjas Ivan Julma ja Põhjasõjas Peeter I ajal. Just Narva lahingust sai alguse kaua kestnud Põhjasõda, milles purustati tolle aja maailma tugevaim - Rootsi armee.

Историческая реконструкция Нарвского сражения 1700 года
© Sputnik / Евгений Ашихмин
1700-aastal toimunud Narva lahingu rekonstruktsioon

Ei säästnud Narvat ka Suurt Isamaasõda. Punaarmee jättis linna vaenlasele 17. augustil 1941 ning pidas 1944. aasta talvel ja kevadel selle vabastamiseks mitu kuud veriseid lahinguid. Selleks ajaks oli sõja käik radikaalselt muutunud NSV Liidu kasuks.

Oodates Nõukogude vägede peatset pealetungi Valgevenes ja Baltimaades, hakkasid armeegruppide "Nord" ja "Mitte" väejuhatused 1943. aasta sügisel sõjavangide ja mobiliseeritud tsiviilisikute jõuga ehitama võimast 500-kilomeetri pikkust kindlustatud kaitseliini.

Võidu hind: kuidas Narva Saksa okupantidest vabastamise aastapäeva tähistab >>

Saksa insenerid rajasid arvukalt täisprofiiliga kaevikuid, mida tugevdati iga viiekümne meetri tagant betoneeritud püsilaskepesade ja punkritega. Juurdepääsud tõkestati okastraadi ja miinitõketega, kaevikud ja muud kindlustused olid tihedalt mehitatud jalaväeüksustega, sealhulgas SS-i omadega.

Natsid andsid liini kõlava nime "Panter", kuulutades uhkelt, et seda bastioni ei suuda Punaarmee ületada. Narva lõigu kõige ohtlikumatesse piirkondadesse koondati 502. rasketankipataljoni 2. kompanii ja 11. tankipataljoni "Hermann von Saltz" 1. kompanii tankid Pz VI Tiiger, samuti diviisi "Nordland" ja brigaadi "Holland" ründesuurtükid.

Подбитые немецкие танки Тигр
© Sputnik / Борис Ярославцев
Vigastatud saksa "Tiigrid" lahinguväljal

3. veebruaril 1944 alustasid 2. Löögiarmee üksused pealetungi "Pantrile", jõudsid üksikutes rindelõikudes välja Narva jõele ja ületanud selle, hõivasid jõe läänekaldal kaks sillapead - linnast põhja- ja lõunapool. Lahingud, kus pooled ründasid vaheldumisi, olid äärmiselt rasked ja verised. Selle tulemusena ei suutnud Punaarmee põhjapoolset sillapead enda käes hoida, kuid lõunapoolne laienes rindejoonel kuni 50 kilomeetri laiuseks ja 15 kilomeetri sügavusele.

Suveks oli olukord selles rindelõigus stabiliseerunud - Valgevenes algas operatsioon "Bagration", mille käigus Punaarmee purustas armeegrupi "Mitte" ja valmistus lõhestama armeegrupi "Nord" kaheks. Sakslased hakkasid vägesid ümber paigutama enam ohustatud rindelõikudesse.

See ei jäänud märkamata Leningradi rinde luurele ja väejuhatus märkis oma 14. juuli operatiivdirektiivis, et "vaenlane on Narva suunalt ära viinud kolm jalaväediviisi (122., 170. ja 255.) ja kolonel (tegelikult kindralmajor) Strakhwitzi tankigrupi. Pole välistatud Saksa diviiside edasine äraviimine Narva suunalt ja nende asendamine Eesti üksustega."

Kasutades vaenlase vägede nõrgenemist, valmistas kindral Govorov 24. – 30. juulil kiiresti ette ja viis läbi pealetungioperatsiooni, mille käigus Nõukogude väed vabastasid Narva ja lõid vaenlase tagasi sakslaste poolt Peipsi järve ja Soome lahe vahele rajatud "Tannenbergi" kindlustatud liinile. Selle läbimurre toimus järgneva Tallinna operatsiooni käigus 1944. aasta sügisel.

26. juulil tervitas Moskva linna vabastamisel osalenud vägesid pidulikult 20 suurtükiväe kogupauguga 224 suurtükist.

Eestlased mõlemal pool rindejoont

Praegustel Eesti võimudel on nendest sündmustest teistsugune nägemus. Pole juhus, et 1951. aastal arhitekt Alar Kotli projekti järgi linna püstitatud obeliskil langenud Nõukogude sõdurite mälestuseks on nüüd tahvel, et see polnud Eesti vabastamine, kuna Saksa okupatsiooni asendas Nõukogude okupatsioon.

Табличка у советского обелиска в Нарве
© Sputnik / Александр Дорофеев
Tahvel obeliskil

Hoopis tõepärasemalt kajastas neid sündmusi Eesti režissööri Elmo Nüganeni 2015. aastal valminud kuulus mängufilm "1944". Filmis kujutatakse sõja õudusi Eesti sõdurite silmade läbi, kes võitlesid rinde mõlemal poolel erinevate veendumuste eest.

Narva lahingutest võttis osa SS 20. Grenaderidiviis. Selles teenis mitukümmend tuhat eestlast, kes pidasid natsirežiimi kõige vastuvõetavamaks valitsemisvormiks. Mõnda neist autasustati natside kõrgete autasudega, näiteks SS Obersturmbanführer Alfons Rebast ja Harald Riipalu. Nende kaelas ilutses Raudristi Rüütlirist.

Лембит Абрамович Пярн.
© Фото : из личного архива семьи
Kindral Lembit Pärn

Nende vastaseks oli 8. Laskurkorpus, mida juhtis kindral Lembit Pärn. Alates selle korpuse loomisest 1942. aasta suvel osales koontis enam kui nelja tuhande asustatud punkti vabastamisel nii Venemaal kui ka Baltimaades, olles veetes vaenlasega lahingukontaktis 344 päeva. Üheksa Laskurkorpuse võitlejat ja komandöri said Nõukogude Liidu kangelasteks, näiteks Arnold Meri ja Albert Repson.

Арнольд Мери, 1943 год
© Фото : из личного архива Анастасии Мяльсон
Arnold Meri, 1943. a.

Narva operatsioon oli Eesti ja Baltimaade vabastamise alguseks fašistidest tervikuna – ees seisid lahingud "Tannenbergi" liinil.

Autori arvamus ei pruugi kattuda toimetajate seisukohaga.

280
Teema:
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)
Samal teemal
Eesti saluudifoobia
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev
Флаг Эстонии и НАТО

NATO ike: kui palju eestlased Venemaa-vastase poliitika eest maksavad

(Uuendatud 17:53 22.12.2019)
Tallinna välispoliitika aluseks on saanud hüpoteetiline vastasseis Moskvaga ning oma territooriumi täiesti reaalne andmine USA ja NATO käsutusse sõjalise taristu rajamiseks.

See on juba viinud sadade miljonite eurode kaotamiseni, mis on eraldatud tarbetute NATO võõrvägede toomiseks Eesti pinnale ja nende ülalpidamiseks. Ees ootavad uued vabatahtlikud rahakaotused.

Kui NATO riigid olid Varssavi tippkohtumisel 2016. aasta juunis otsustanud paigutada alliansi lahingugrupid Eestisse, Lätti, Leetu ja Poolasse, oli vaja investeeringuid.

Vajaliku taristu rajamiseks võõrvägedele järgmise viie aasta jooksul on Eesti valitsus kiirkorras eraldanud 40 miljonit eurot. Neid Eesti jaoks üsna suuri summasid on kasutatud kasarmute, arsenalide ja ladude ehitamiseks ning keskpolügooni arendamiseks.

Märgime, et Eesti valitsus on eraldanud reservfondist lisaraha liitlasvägede riigis viibimise hüvitamiseks alates 2014. aastast ehk ammu enne Varssavi tippkohtumist, mis olevat legitimeerinud võõrvägede alalise viibimise rahulikus ja stabiilses piirkonnas.

Eesti eelarvestrateegia 2019.–2021. aastaks näeb ette 2,4 miljardi euro suurused kaitsekulutused.

Absurdne lennubaas

Põhja-Atlandi allianss kavatseb suurendada Balti riikide õhuruumi turvavate lennukite arvu. Muuhulgas on kavas rakendada üsna valvsaks tegevaid lennupõhise eelhoiatuse ja õhuruumi juhtimise süsteeme (AWACS).

Ämari lennubaasis anti mullu oktoobris pidulikult käiku uued objektid, mis on ette nähtud NATO võõrvägede ja relvade vastuvõtmiseks ja teenindamiseks. Seejuures rõhutas kaitseminister Jüri Luik, et see taristu ei ole mõeldud mitte ainult USA õhujõududele, vaid "on kasulik kõigile". Projekti elluviimine läks maksma umbes 13,5 miljonit eurot.

Kaks kuud enne Ämari baasis toimunud tseremooniat oli Hispaania lennuväe hävitaja Eurofighter Typhoon 2000 lasknud Lõuna-Eesti kohal välja lahingraketi AMRAAM. Õnneks pääseti ohvrite ja purustusteta. Ligi 20-kilose lõhkepeaga raketi allakukkumise kohta ei leitud: see võis lennata ka saja kilomeetri kaugusele, isegi naaberriigi territooriumile.

See "õnnelik õnnetus" näitab, kui turvalisemaks on muutunud Eesti kodanike elu NATO õhujõudude kaitsva tiiva all. Esimene rakett sattus Eestisse sealt, kust seda ei oodatud, kuid täiesti ootuspäraselt.

Välismaise väegrupeeringu Eestis viibimise deklareeritav eesmärk on astuda vajadusel välja Venemaa agressiooni vastu ja võita aega alliansi põhivägede saabumiseni.

Kuni "kuri Venemaa" ei ründa, tuleb liitlasi ülal pidada Eesti maksumaksjate kulul. Võimalik, et aastakümneid. Aga kui võtta arvesse kulud oma kaitseväe relvastuse uuendamise kavale (praegu on Eesti ülemaailmses sõjalise võimsuse edetabelis Global Firepower 112. kohal 137-st), võib julgelt kinnitada, et eesmärgiks seatud 2,18 protsendil SKP-st Eesti sõjalise eelarve kasv pidama ei jää.

Tuleb veel kaua püksirihma pingutada, sest Ameerika presidendi Donald Trumpi üleskutse suurendada NATO riikide kaitsekulutused 4 protsendini SKP-st kehtib ka Eesti kohta.

Peegeldumisnurk

Läänes on levinud ettekujutus, et Balti regiooni postsovetlikud vabariigid seisavad vastu Venemaa agressioonile ja Põhja-Atlandi allianss kaitseb neid. Ja ometi ei ähvarda Eestit, Lätit ja Leedut ükski naaberriik, territoriaalseid või muid materiaalseid pretensioone ei ole neile ka Venemaal.

Teisest küljest NATO aastatepikkune motiveerimata laienemine itta ja Baltimaade "kaitsmine" tuhandetest sõjaväelastest koosnevate paljurahvuseliste väegrupeeringute ja löögirelvade paigutamise teel Venemaa piiride äärde ning õppused nagu Defender Europe 2020 meenutavad järjest rohkem agressiooniks valmistumist ja sunnivad Moskvat adekvaatselt reageerima.

Venemaa relvajõudude peastaabi ülem Valeri Gerassimov rääkis 17. detsembril otsesõnu alliansi valmistumisest "mastaapseks sõjaliseks konfliktiks" Balti regioonis ja see järeldus ei tõota Eestile midagi head.

Sõjaliste ohtudega silmitsi seistes on Venemaa kohustatud rakendama karme vastumeetmeid ning selleks on tal väärikad relvajõud ja ustavad liitlased.

Näiteks Leningradi oblastis, Eesti külje all, toimuvad alates 18. detsembrist kiire õppekogunemine ja Krasnoje Selo motolaskurbrigaadi õppus, millest võtavad osa ka Valgevene Vabariigi sõjaline delegatsioon, Lääne sõjaväeringkonna kõrgem juhtkoosseis, Balti laevastik, õhujõudude ja õhutõrje Leningradi koondised, üldväed ja tankiarmeed, mis dislotseeruvad 26 Venemaa Föderatsiooni subjekti territooriumil.

Eri tasandite staapides ja polügoonil harjutatakse uusimaid sõjategevuse viise võttes arvesse tänapäeva relvakonflikte. Erilist tähelepanu pööratakse luuretegevusele, õhutõrjele (tingliku vastase lahing- ja luuredroonide hävitamisele), raadioelektroonilisele võitlusele, tuleülesannete täitmisele suurtükiväelaste, tankistide ja motolaskurite poolt. Mis sellest järeldub?

Võõrvägede viibimine Eestis ainult vähendab Eesti julgeolekut. Mida rohkem on ettearvamatuid kaitsjaid olematu ohu eest, seda vaesemad on riigi elanikud ja seda tõenäolisem on piirkonna muutumine relvakonflikti tandriks.

Lugege lisaks:

https://ee.sputniknews.ru/columnists/20191219/18802351/chlenstvo-nato-estonia-traty.html

Tagid:
majandus, Eesti, Venemaa, NATO
Samal teemal
Kelle närvid enne üles ütlevad: ekspert hindas USA ja Türgi suhteid
Venemaa president Vladimir Putini pressikonverents

Kas Eesti riigijuhid saavad Putini läbipaistvast vihjest aru

(Uuendatud 16:51 20.12.2019)
Seniajani on Eesti trooninud sõnavabaduse edetabelite tipus. Kuid Sputnik Eesti töötajate jälitamine seab tema kõrge koha löögi alla, arvab kolumnist Boriss Grigorjev.

Rahvusvaheline praktika näitab, et väike Eesti peab kõvasti pingutama, et pääseda maailma meedia uudiste edetabeli tippu.

See läks tal korda seoses parvlaeva Estonia katastroofiga, seoses astumisega Euroopa Liitu ja NATOsse ning seoses "pronksiste" sündmustega, nüüd aga on riigile pööratud tähelepanu seoses sõnavabaduse karjuva rikkumisega Venemaa teabeagentuuri Sputnik Eesti ajakirjanike tagakiusamise teel.

Venemaa president Vladimir Putin
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Ma pole kindel, kas Eesti tahtis just sellist kuulsust, kuid seda küsimust Tallinna agentuuri ajakirjanike riigipoolse tagakiusamise kohta, mille esitas Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva otse Venemaa presidendile Vladimir Putinile tema iga-aastasel pressikonverentsil, millest võtsid osa Venemaa ja maailma tippajakirjanikud, kuulis kogu maailm, ja isegi kui mõnedes maades suhtutakse sellesse eelarvamustega, kujuneb ometi mingisugune ettekujutus Eestist kui riigist, kus rikutakse ajakirjanike õigusi ja ajakirjandusvabadust.

Midagi head ma selles ei näe. Seniajani on Eesti trooninud sõnavabaduse edetabelite tipus — nüüd aga on ta endale ise sellise hoobi andnud.

Kelle kõrvad selle tagant paistavad?

Kahtlemata püüab Eesti peavoolumeedia serveerida praegust etteheidet Putini poolt ja lubadust toetada Venemaa ajakirjanikke Eestis kui infopoliitilist rünnakut "kaitsetu" Eesti vastu, kes võitleb kõigest väest kurja Vene "monstrumiga".

Juba mitu aastat on Eesti poliitikud ja valitsusmeelsed väljaanded kinnitanud, et Sputnik Eesti ei olevat meedia, viitamata seejuures ühelegi seadusele. Ja kõik sellepärast, et mingit õiguslikku alust selleks põhimõtteliselt polegi.

Viimastel kuudel on agentuuri püütud hävitada isiklike sanktsioonide rakendamise kaudu, mis on kehtestatud Sputnik Eesti emaagentuuri rahvusvahelise infoagentuuri Rossija Segodnja juhi Dmitri Kisseljovi vastu.

Ja seda vaatamata sellele, et agentuuri ennast sanktsiooninimekirjades ei ole ja Euroopa Liidus on juriidiliselt tunnistatud, et Kisseljov ei ole agentuuri tegelik kasusaaja.

Eesti võimude sellise põikpäisuse üle võib vaid imestada, eriti kui võtta arvesse seda tõenäolist kahju, mida kõnealune tegevus toob Eestile rahvusvahelisel areenil.

Kuid nähtavasti ei seisa asjaomase aktsiooni taga mitte ainult natsionalismist pimestatud Eesti poliitikud ja ametnikud, vaid ka läänest pärit kolmandad jõud, kes püüavad Eesti kätega Venemaale järjekordselt "käkki keerata".

Omasid me hätta ei jäta

Sputnik Eesti tagakiusamisest rääkides lubas Venemaa president Vladimir Putin kasutada olukorra lahendamiseks kõiki võimalusi püüdes seejuures mitte kahjustada riikidevahelisi suhteid ja mitte jätta agentuuri ajakirjanikke hätta.

"Me teeme kõik, mida suudame, et teid jõukohaste abinõudega toetada ja mitte kahjustada meie riikide vahelisi suhteid. Vaatame, mida me teha saame," märkis president Putin.

Pole kahtlust, et avalikult sellisel tasemel kõlanud lubadus täidetakse. Muuhulgas on Venemaa välisministeerium juba saatnud pöördumised juhtivate rahvusvaheliste organisatsioonide poole.

"Eesti võimud on oma jahis Vene teabeagentuurile läinud üle nii totalitaarsetele meetoditele nagu tema töötajate ja koostööpartnerite jõhker hirmutamine karistusmeetmetega. Taoline olukord on täiesti vastuvõetamatu ning täielikult vastuolus demokraatia aluspõhimõtetega ja Eesti rahvusvaheliste kohustustega meedia segamatu töö, arvamuste avaldamise vabaduse ja infole võrdse juurdepääsu tagamisel," märgitakse Venemaa välisministeeriumi avalduses. Välisministeerium kutsus asjassepuutuvaid rahvusvahelisi organisatsioone ja kodanikuõiguste kaitse ühendusi üles kiiresti reageerima.

"Eelkõige ootama hinnangut olukorrale OSCE esindajalt ajakirjandusvabaduse küsimustes Harlem Désirilt," teatati ministeeriumist.

Kas Eesti võimud alluvad rahvusvahelisele survele? See sõltub "vanemate vendade" poolse surve tugevusest ja nendest kadudest, milleks Eesti võimud on valmis praeguses konfliktis Venemaaga.

On ilmselge, et Sputnik Eesti töötab edasi igal juhul. Kas see hakkab toimuma Eesti pinnal või enamjaolt väljaspool Eestit, seda näitavad lähikuude sündmused.

On täiesti tõenäoline, et järgnevad kohtuasjad Eesti võimude suhtes, kuid kuna kohtu veskid jahvatavad aeglaselt ja asi võib minna Euroopa Inimõiguste Kohtuni välja, tuleb õiglust oodata kaua.

Igal juhul jätkavad Eesti võimud sihikindlalt Eesti kui demokraatliku riigi maine halvendamist ning võimalusi koostööks naaberriigi Venemaaga jääb järjest vähemaks. Ja vaevalt on mõtet pärast taolisi tegevusi oodata Venemaa riigijuhtide heatahtlikku suhtumist igasugustesse Eestile majanduslikult kasulikesse algatustesse.

Autori arvamus ei pruugi kirjastaja seisukohaga kokku langeda.

Lugege lisaks: 

Tagid:
analüütika, demokraatia, Venemaa, Eesti, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Putini suur pressikonverents 2019
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Meedialahingud
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega