Tallinn, Pronkssõdur, mai 2019

Ajaloo ümberkirjutamine, Poola variant, kõik müügiks

136
(Uuendatud 23:25 19.07.2019)
Poola otsustas meenutada Teist maailmasõda ja rääkida võidust fašismi üle ilma Venemaa osaluseta. Räige tänamatus pruunist katkust vabastamise eest – säärane on nüüd siis poolakate poliitiline suundumus.

Poola välisministeeriumi soovitustest hoolimata ei saatnud Poola presidendi kantselei Venemaa presidendile kutset Teise maailmasõja alguse 80. aastapäevale pühendatud üritustele. Seda demonstratiivselt ebaviisakat poliitilist käitumist põhjendas Andrzej Duda pressisekretär mingisuguste "tänapäevaste põhimõtetega". Mis tähendab, et kutsete "listipidi laialisaatmisel" sai kõige vähem meeles peetud ajaloolist sündmust, millele septembrikuine pidulik kokkusaamiune Varssavis on pühendatud, kirjutab raadio Sputnik kolumnist.

Poola kindral Waldemar Skrzypczak
© Фото : Grzegorz Gołębiowski

Aga heites pilgu salapärasele "tänapäevasele põhimõttele" sügavalt ajaloo vaatevinklist – märksa kaugemalt kui 1939. aastast – ei ole poolakate ebasõbraliku žesti, seda erilist poola uhkust segatuna erilise poola hirmuga, kuigi raske seletada. Poola ja Venemaa suhted (ehk jämedalt öeldes hõõrdumised) arenesid Poola jaoks ajalooliste äparduste lainel.

Esimese tõeliselt suur Venemaa poolne vastuhoovus jõudis Poola 1612. aastal. Meenutuseks, just selle hoovusega tõusis Venemaa uuesti, pärast segaduste  (smuta) aegu, uuesti jalule. Ja edaspidi läbi sajandite seilates takerdusid poolakate enam või vähem edukad-edutud katsed vetevoolu enda kasuks ohjeldada lõppkpkkuvõttes ikka vene "tammidesse".

Nüüd on kõik Poola vaatevinklist teisiti. Täna tunneb Poola end suutelisena revanši võtma. Olgugi mitte just otse füüsiliselt, vaid moraalselt, see tähendab amoraalselt, kui juba asju oma õigete nimedega nimetada. Ja just niiviisi nimetataksegi Duda käitumist ning seda mitte ainult välismaal, vaid ka Poolas endas.

Eirata Venemaad kui selle riigi õigusjärglast, kes hitlerlikust Saksamaast jagu sai, tähendab ilmutada "tumedat tänamatust" just nii, nagu leiab Poola Seimi teise ja kolmanda koosseisu saadik Piotr Ikoniwitcz. Ent vähe sellest – räiget tänamatust pruunist katkust vabastamise eest peab Poola riigipea vaat et oma isikliku poliitilise kaalukuse kinnituseks ja "sõltumatult julgeks" seisukohaks.

Ei ole raske julgeks jääda, kui sind selle eest igast küljest julgustavalt õlale patsutatakse selle eest, et sa endise Varssavi pakti riikidest esimesena liitusid NATO-ga. Ja paistab, et selle liitumise 20. aastapäev, mida Poola tänavu tähistab, on tema jaoks Teise maailmaga seotust palju tähtsam juubel. Mis siis ikka, nagu Venemaa välisministeeriumi kommentaaris Poola juhtkonna venevastase otsuse kohta on öeldud, "jäägu see Poola praeguste võimude südametunnistusele."

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse arvamusega.

136
Tagid:
NATO, Poola, Teine maailmasõda
Teema:
80 aastat II maailmasõja algusest - poolakate veider aastapäev (9)
Samal teemal
Poola nõuab Saksamaalt Teise maailmasõja ajal tekitatud purustuste eest hiigelsummat
Poola on Venemaa kivisöest sõltuvusse sattunud
Ameerika Ühendriigid ja Poola lõid sõjaväebaasi osas käed