NATO konksu otsas: milleks Eestile nii palju tankitõrjerelvi

NATO konksu otsas: milleks Eestile nii palju tankitõrjerelvi

160
(Uuendatud 12:33 26.06.2019)
NATO standarditele vastav tankitõrjerakett on muutunud Tallinna lemmikmänguasjaks, eneserahustamise sümboliks piirkonnas, kus pidevalt Põhja-Atlandi alliansi sõjalisi manöövreid peetakse, kirjutab sõjaline vaatleja Aleksandr Hrolenko.

Mida suuremad on arsenalid, seda suurem on nende hävitamise oht ladustamisvigade, rahvusvaheliste terroriorganisatsioonide tegevuse või loodustulekahjude tõttu. Rääkimata juba tegelikust lahingutegevusest Läänemere piirkonnas.

Eesti Kaitseinvesteeringute Keskus (RKIK) ja Saksa firma EuroSpike GmbH sõlmisid 20. juunil Tallinnas 40 miljoni euro suuruse lepingu tankitõrjesüsteemide tarnimiseks kaitseväele. On teada, et raamleping sõlmiti seitsmeks aastaks ja esimene tarne - 18 uue põlvkonna süsteemi koos laskemoonaga – peaks "jalaväebrigaadide võimsust märkimisväärselt parandama" (suurendama laskeulatust ja võimet soomustatud sihtmärke jälgida).

Tundub, et 6500-meheline rahvusarmee valmistub tõsisteks lahinguteks. Paraku pole vaenlase tanke märgatud ei naabruses ega isegi Soome lahe vastaskaldal. Eestit ei ohusta ükski kolmest naaberriigist (Läti, Venemaa ega Soome). Sellegipoolest hangib Tallinn hullumeelse järjekindlusega tankitõrjekomplekte. Kaitseväelastel on tänaseks olemas Mapatsi, Milani ja Javelini tankitõrjerelvad.

Sputnik Eesti teatas mõni aeg tagasi, et Eesti ostis USA-lt 80 tankitõrje raketitõrjesüsteemi (ATGM) Javelin 40 miljoni euro eest. Kusjuures riigidepartemang kiitis heaks tervelt 350 juhitava tankitõrjeraketi tarnimise Tallinnale.

Kontseptuaalne lähenemine

Eesti valitsus eraldas 2019. aasta kaitsekulutusteks ligikaudu 590 miljonit eurot – Vabariigi ajaloo suurima summa, mis moodustab üle 2,1% SKPst. Kui see kõik ei ole mõeldud sõja ettevalmistamiseks, vaid ainult soovist vanematele partneritele meeldida, siis võiks leida ka odavamaid võimalusi.

Eesti paikneb maailma sõjavägede edetabelis 112 kohal, Hondurase ja Lõuna-Sudaani vahel (muide - viimasel 200 000 meheline armee ja 110 tanki). Tankitõrjesüsteemide ühekülgne kogumine ei muuda jõudude tasakaalus põhimõtteliselt midagi ja "jalaväebrigaadide võimsus" jääb vaid kõnepruugiks. Kaasaegse armee ehitamine algab tankide, ründelennuväe, raketi- ja allveelaevade omandamisest.

Saksa firma EuroSpike GmbH tooted on üsna tuntud, neid kasutatakse 18 NATO riigis, sealhulgas naaberriikides Lätis ja Leedus. Paraku ei ole Spike-LR kõrge tulemuslikkus väljaspool reklaamklippe kuigi selge: Peruus toimunud katsetustel lendas üks kahest raketist mootoririkke tõttu vaid 50 meetri kaugusele.

Sellegipoolest kiitis Eesti Kaitseinvesteeringute Keskus heaks ettevõtte EuroSpike GmbH pakkumise pikamaa (4-10 kilomeetri) tankitõrjesüsteemi Spike LR (Long Range – Toim.), Spike LR2 või Spike ER tarnimiseks.

Kompleks on mõeldud kaasaegse, dünaamilise kaitsega varustatud soomustehnika, vaenlase kindlustuste ja elavjõu hävitamiseks - igal ajal, igasugustes ilmastikuoludes.

Lõhkepeas asuv videokaamera võimaldab operaatoril sihtmärki raketi lennu ajal näha ja trajektoori reguleerida. Või tegutseda põhimõttel "tulista ja unusta." Tõsi küll, kõige selle tegemiseks on Eestil juba ameeriklaste Javelini kompleksid. Miks muuta kontrolli ja sihtmärkide määramise süsteemi lahinguväljal veel keerulisemaks?

Tallinna valik

Javelini ATGM-ide jaoks said Eesti väed Block-1 raketid, mis on varasemast moonast kiiruse ja võimsuse poolest paremad. Siiski on valikuprobleem reaalne.

Javelini kompleksid on üsnagi arhailised. Eksperdid usuvad, et nad ei ole kaasaegse lahingu tingimustes uute soomusmasinate vastu kuigi tõhusad. Tankitõrjesüsteem Javelin töötati firmade Raytheon & Lockheed Martin poolt välja 1986. a. ning USA armee võttis selle relvastusse 1996. aastal.

Kaubelda oskavad ameeriklased paremini kui võidelda - Javelini on edukalt eksporditud Austraaliasse, Uus-Meremaale, Ühendkuningriiki, Prantsusmaale, Norrasse, Iirimaale, Gruusiasse, Tšehhi Vabariiki, Indoneesiasse, Taiwani ja Lähis-Ida riikidesse. Ja miks mitte Balti riike sellesse "prestiižikasse" nimekirja lisada?

Manöövritel osalevad kümned tuhanded sõjaväelased. Sellegipoolest võime kinnitada, et reaalse (globaalse) sõjalise konflikti kulg osutub Baltikumis prognoositavalt kiireks. Isegi NATOs mõistetakse: "Võrreldes Venemaa Lääne sõjaväeringkonnaga on Eesti, Läti ja Leedu kaitseväed olematud ja kehvasti relvastatud" ning lisaks puudub Balti riikidel "vajalik strateegiline sügavus ning nad on alliansi teiste liikmetega nõrgalt seotud" (NATO kolledž).

Reaalse intensiivse sõjategevuse käigus saavad Kalibri ja Iskanderi tiibrakettide prioriteetseteks sihtmärkideks alliansi juhtimissüsteemid ja võimalike õhurünnakute teostamise vahendid. GPS-navigatsioon ja Venemaale kõige lähemal asuvad alliansi sõjaväebaasid lakkavad eksisteerimast. Kompleksid Mapats, Milan, Spike ja Javelin jäävad sel puhul kasutuiks mänguasjadeks.

Relvatarned Eestisse meenutavad võitlust Lääne sõjatööstuskompleksi liigse toodangu realiseerimise eest ja rahaliste vahendite koorimist NATO vanemate partnerite poolt lihtsameelsete uustulnukate taskuist.

Sillamäe linnavolikogu asetäitja Oleg Kultaev teatas hiljuti avalikult, et nii suured relvastuskulud on vastuvõetamatud tingimustes, kus riigil puudub raha "ravi või sotsiaalprogrammide tarvis".

Tõepoolest, vabariigi elanikkond kahaneb, lähenedes 1,2 miljoni inimese piirile. Ja Eesti valitsus, seistes silmitsi 1,3 miljardi euro suuruse puudujäägiga uue eelarve koostamisel, vähendab peaaegu kõigi ametkondade kulutusi, välja arvatud kaitseministeerium.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

160
Teema:
NATO idarindel (273)
Samal teemal
NATO idarindel
Флаг Эстонии и НАТО

NATO ike: kui palju eestlased Venemaa-vastase poliitika eest maksavad

(Uuendatud 17:53 22.12.2019)
Tallinna välispoliitika aluseks on saanud hüpoteetiline vastasseis Moskvaga ning oma territooriumi täiesti reaalne andmine USA ja NATO käsutusse sõjalise taristu rajamiseks.

See on juba viinud sadade miljonite eurode kaotamiseni, mis on eraldatud tarbetute NATO võõrvägede toomiseks Eesti pinnale ja nende ülalpidamiseks. Ees ootavad uued vabatahtlikud rahakaotused.

Kui NATO riigid olid Varssavi tippkohtumisel 2016. aasta juunis otsustanud paigutada alliansi lahingugrupid Eestisse, Lätti, Leetu ja Poolasse, oli vaja investeeringuid.

Vajaliku taristu rajamiseks võõrvägedele järgmise viie aasta jooksul on Eesti valitsus kiirkorras eraldanud 40 miljonit eurot. Neid Eesti jaoks üsna suuri summasid on kasutatud kasarmute, arsenalide ja ladude ehitamiseks ning keskpolügooni arendamiseks.

Märgime, et Eesti valitsus on eraldanud reservfondist lisaraha liitlasvägede riigis viibimise hüvitamiseks alates 2014. aastast ehk ammu enne Varssavi tippkohtumist, mis olevat legitimeerinud võõrvägede alalise viibimise rahulikus ja stabiilses piirkonnas.

Eesti eelarvestrateegia 2019.–2021. aastaks näeb ette 2,4 miljardi euro suurused kaitsekulutused.

Absurdne lennubaas

Põhja-Atlandi allianss kavatseb suurendada Balti riikide õhuruumi turvavate lennukite arvu. Muuhulgas on kavas rakendada üsna valvsaks tegevaid lennupõhise eelhoiatuse ja õhuruumi juhtimise süsteeme (AWACS).

Ämari lennubaasis anti mullu oktoobris pidulikult käiku uued objektid, mis on ette nähtud NATO võõrvägede ja relvade vastuvõtmiseks ja teenindamiseks. Seejuures rõhutas kaitseminister Jüri Luik, et see taristu ei ole mõeldud mitte ainult USA õhujõududele, vaid "on kasulik kõigile". Projekti elluviimine läks maksma umbes 13,5 miljonit eurot.

Kaks kuud enne Ämari baasis toimunud tseremooniat oli Hispaania lennuväe hävitaja Eurofighter Typhoon 2000 lasknud Lõuna-Eesti kohal välja lahingraketi AMRAAM. Õnneks pääseti ohvrite ja purustusteta. Ligi 20-kilose lõhkepeaga raketi allakukkumise kohta ei leitud: see võis lennata ka saja kilomeetri kaugusele, isegi naaberriigi territooriumile.

See "õnnelik õnnetus" näitab, kui turvalisemaks on muutunud Eesti kodanike elu NATO õhujõudude kaitsva tiiva all. Esimene rakett sattus Eestisse sealt, kust seda ei oodatud, kuid täiesti ootuspäraselt.

Välismaise väegrupeeringu Eestis viibimise deklareeritav eesmärk on astuda vajadusel välja Venemaa agressiooni vastu ja võita aega alliansi põhivägede saabumiseni.

Kuni "kuri Venemaa" ei ründa, tuleb liitlasi ülal pidada Eesti maksumaksjate kulul. Võimalik, et aastakümneid. Aga kui võtta arvesse kulud oma kaitseväe relvastuse uuendamise kavale (praegu on Eesti ülemaailmses sõjalise võimsuse edetabelis Global Firepower 112. kohal 137-st), võib julgelt kinnitada, et eesmärgiks seatud 2,18 protsendil SKP-st Eesti sõjalise eelarve kasv pidama ei jää.

Tuleb veel kaua püksirihma pingutada, sest Ameerika presidendi Donald Trumpi üleskutse suurendada NATO riikide kaitsekulutused 4 protsendini SKP-st kehtib ka Eesti kohta.

Peegeldumisnurk

Läänes on levinud ettekujutus, et Balti regiooni postsovetlikud vabariigid seisavad vastu Venemaa agressioonile ja Põhja-Atlandi allianss kaitseb neid. Ja ometi ei ähvarda Eestit, Lätit ja Leedut ükski naaberriik, territoriaalseid või muid materiaalseid pretensioone ei ole neile ka Venemaal.

Teisest küljest NATO aastatepikkune motiveerimata laienemine itta ja Baltimaade "kaitsmine" tuhandetest sõjaväelastest koosnevate paljurahvuseliste väegrupeeringute ja löögirelvade paigutamise teel Venemaa piiride äärde ning õppused nagu Defender Europe 2020 meenutavad järjest rohkem agressiooniks valmistumist ja sunnivad Moskvat adekvaatselt reageerima.

Venemaa relvajõudude peastaabi ülem Valeri Gerassimov rääkis 17. detsembril otsesõnu alliansi valmistumisest "mastaapseks sõjaliseks konfliktiks" Balti regioonis ja see järeldus ei tõota Eestile midagi head.

Sõjaliste ohtudega silmitsi seistes on Venemaa kohustatud rakendama karme vastumeetmeid ning selleks on tal väärikad relvajõud ja ustavad liitlased.

Näiteks Leningradi oblastis, Eesti külje all, toimuvad alates 18. detsembrist kiire õppekogunemine ja Krasnoje Selo motolaskurbrigaadi õppus, millest võtavad osa ka Valgevene Vabariigi sõjaline delegatsioon, Lääne sõjaväeringkonna kõrgem juhtkoosseis, Balti laevastik, õhujõudude ja õhutõrje Leningradi koondised, üldväed ja tankiarmeed, mis dislotseeruvad 26 Venemaa Föderatsiooni subjekti territooriumil.

Eri tasandite staapides ja polügoonil harjutatakse uusimaid sõjategevuse viise võttes arvesse tänapäeva relvakonflikte. Erilist tähelepanu pööratakse luuretegevusele, õhutõrjele (tingliku vastase lahing- ja luuredroonide hävitamisele), raadioelektroonilisele võitlusele, tuleülesannete täitmisele suurtükiväelaste, tankistide ja motolaskurite poolt. Mis sellest järeldub?

Võõrvägede viibimine Eestis ainult vähendab Eesti julgeolekut. Mida rohkem on ettearvamatuid kaitsjaid olematu ohu eest, seda vaesemad on riigi elanikud ja seda tõenäolisem on piirkonna muutumine relvakonflikti tandriks.

Lugege lisaks:

https://ee.sputniknews.ru/columnists/20191219/18802351/chlenstvo-nato-estonia-traty.html

Tagid:
majandus, Eesti, Venemaa, NATO
Samal teemal
Kelle närvid enne üles ütlevad: ekspert hindas USA ja Türgi suhteid
Venemaa president Vladimir Putini pressikonverents

Kas Eesti riigijuhid saavad Putini läbipaistvast vihjest aru

(Uuendatud 16:51 20.12.2019)
Seniajani on Eesti trooninud sõnavabaduse edetabelite tipus. Kuid Sputnik Eesti töötajate jälitamine seab tema kõrge koha löögi alla, arvab kolumnist Boriss Grigorjev.

Rahvusvaheline praktika näitab, et väike Eesti peab kõvasti pingutama, et pääseda maailma meedia uudiste edetabeli tippu.

See läks tal korda seoses parvlaeva Estonia katastroofiga, seoses astumisega Euroopa Liitu ja NATOsse ning seoses "pronksiste" sündmustega, nüüd aga on riigile pööratud tähelepanu seoses sõnavabaduse karjuva rikkumisega Venemaa teabeagentuuri Sputnik Eesti ajakirjanike tagakiusamise teel.

Venemaa president Vladimir Putin
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Ma pole kindel, kas Eesti tahtis just sellist kuulsust, kuid seda küsimust Tallinna agentuuri ajakirjanike riigipoolse tagakiusamise kohta, mille esitas Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva otse Venemaa presidendile Vladimir Putinile tema iga-aastasel pressikonverentsil, millest võtsid osa Venemaa ja maailma tippajakirjanikud, kuulis kogu maailm, ja isegi kui mõnedes maades suhtutakse sellesse eelarvamustega, kujuneb ometi mingisugune ettekujutus Eestist kui riigist, kus rikutakse ajakirjanike õigusi ja ajakirjandusvabadust.

Midagi head ma selles ei näe. Seniajani on Eesti trooninud sõnavabaduse edetabelite tipus — nüüd aga on ta endale ise sellise hoobi andnud.

Kelle kõrvad selle tagant paistavad?

Kahtlemata püüab Eesti peavoolumeedia serveerida praegust etteheidet Putini poolt ja lubadust toetada Venemaa ajakirjanikke Eestis kui infopoliitilist rünnakut "kaitsetu" Eesti vastu, kes võitleb kõigest väest kurja Vene "monstrumiga".

Juba mitu aastat on Eesti poliitikud ja valitsusmeelsed väljaanded kinnitanud, et Sputnik Eesti ei olevat meedia, viitamata seejuures ühelegi seadusele. Ja kõik sellepärast, et mingit õiguslikku alust selleks põhimõtteliselt polegi.

Viimastel kuudel on agentuuri püütud hävitada isiklike sanktsioonide rakendamise kaudu, mis on kehtestatud Sputnik Eesti emaagentuuri rahvusvahelise infoagentuuri Rossija Segodnja juhi Dmitri Kisseljovi vastu.

Ja seda vaatamata sellele, et agentuuri ennast sanktsiooninimekirjades ei ole ja Euroopa Liidus on juriidiliselt tunnistatud, et Kisseljov ei ole agentuuri tegelik kasusaaja.

Eesti võimude sellise põikpäisuse üle võib vaid imestada, eriti kui võtta arvesse seda tõenäolist kahju, mida kõnealune tegevus toob Eestile rahvusvahelisel areenil.

Kuid nähtavasti ei seisa asjaomase aktsiooni taga mitte ainult natsionalismist pimestatud Eesti poliitikud ja ametnikud, vaid ka läänest pärit kolmandad jõud, kes püüavad Eesti kätega Venemaale järjekordselt "käkki keerata".

Omasid me hätta ei jäta

Sputnik Eesti tagakiusamisest rääkides lubas Venemaa president Vladimir Putin kasutada olukorra lahendamiseks kõiki võimalusi püüdes seejuures mitte kahjustada riikidevahelisi suhteid ja mitte jätta agentuuri ajakirjanikke hätta.

"Me teeme kõik, mida suudame, et teid jõukohaste abinõudega toetada ja mitte kahjustada meie riikide vahelisi suhteid. Vaatame, mida me teha saame," märkis president Putin.

Pole kahtlust, et avalikult sellisel tasemel kõlanud lubadus täidetakse. Muuhulgas on Venemaa välisministeerium juba saatnud pöördumised juhtivate rahvusvaheliste organisatsioonide poole.

"Eesti võimud on oma jahis Vene teabeagentuurile läinud üle nii totalitaarsetele meetoditele nagu tema töötajate ja koostööpartnerite jõhker hirmutamine karistusmeetmetega. Taoline olukord on täiesti vastuvõetamatu ning täielikult vastuolus demokraatia aluspõhimõtetega ja Eesti rahvusvaheliste kohustustega meedia segamatu töö, arvamuste avaldamise vabaduse ja infole võrdse juurdepääsu tagamisel," märgitakse Venemaa välisministeeriumi avalduses. Välisministeerium kutsus asjassepuutuvaid rahvusvahelisi organisatsioone ja kodanikuõiguste kaitse ühendusi üles kiiresti reageerima.

"Eelkõige ootama hinnangut olukorrale OSCE esindajalt ajakirjandusvabaduse küsimustes Harlem Désirilt," teatati ministeeriumist.

Kas Eesti võimud alluvad rahvusvahelisele survele? See sõltub "vanemate vendade" poolse surve tugevusest ja nendest kadudest, milleks Eesti võimud on valmis praeguses konfliktis Venemaaga.

On ilmselge, et Sputnik Eesti töötab edasi igal juhul. Kas see hakkab toimuma Eesti pinnal või enamjaolt väljaspool Eestit, seda näitavad lähikuude sündmused.

On täiesti tõenäoline, et järgnevad kohtuasjad Eesti võimude suhtes, kuid kuna kohtu veskid jahvatavad aeglaselt ja asi võib minna Euroopa Inimõiguste Kohtuni välja, tuleb õiglust oodata kaua.

Igal juhul jätkavad Eesti võimud sihikindlalt Eesti kui demokraatliku riigi maine halvendamist ning võimalusi koostööks naaberriigi Venemaaga jääb järjest vähemaks. Ja vaevalt on mõtet pärast taolisi tegevusi oodata Venemaa riigijuhtide heatahtlikku suhtumist igasugustesse Eestile majanduslikult kasulikesse algatustesse.

Autori arvamus ei pruugi kirjastaja seisukohaga kokku langeda.

Lugege lisaks: 

Tagid:
analüütika, demokraatia, Venemaa, Eesti, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Putini suur pressikonverents 2019
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Meedialahingud
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega