Saksama Liidupäeva hoone Bundestag

Saksamaa SPD võib šokijärgse raviga esile kutsuda ennetähtaegsed valimised

53
(Uuendatud 10:26 04.06.2019)
Dramaatilisuse poolest ei ole Nalesi tagasiastumine muidugi võrreldav May pisarate ega Kurtzi tagasiastumisega, kuid võib mõjutada Euroopa poliitikat viisil, millest ükski neist pole undki näinud.

"26. mai maavärin", nagu Euroopa Parlamendi valimisi nimetatakse, ei muutnud küll olemasolevat jõudude vahekorda, kuid sundis paljusid oma tugitoolidest püsti tõusma.

Лидер СДПГ Андреа Налес
© AP Photo / Michael Probst
SPD esimees Andrea Nahles

Ka Saksamaa SPD juht Andrea Nahles lahkub. Põhjus on ikka seesama - halvad valimistulemused, analüüsib raadio Sputnik kolumnist Mihhail Šeinkman. 

Saksamaal "igavesed teised" mitte ainult ei langenud kolmandaks, vaid isegi "rohelistele" kaotades lendasid peaaegu et üldse poodiumilt maha, edestades vaid mõne häälega "Alternatiivi Saksamaale". Ajaloo halvim näitaja. CDU-l samuti, aga nemad vähemalt võitsid. Kusjuures sotsiaaldemokraadid võitsid eraldi Bremeni maapäeva valimistel neilt liidumaa, mis kogu sõjajärgse aja oli olnud nende kindlus riigi põhjaosas.

Nahles asus CDU-d juhtima veidi üle aasta tagasi. Pärast läbikukkumist Bundestagi valimistel vajasid nad midagi põhimõtteliselt värskendavat. Nii nad siis otsustasidki end esimest korda Frau hoolde usaldada. Kuigi juba siis saadi aru, et nende ebaõnnestumiste põhjuseks oli Merkeli "nooremate partnerite" suutmatus oma pükstest välja hüpata. Ega partei siis eile oma individuaalsust ei kaotanud, sõltumata sellest, millised konkreetsed inimesed tema juhtkonda sattusid. 

Eesti võib loobuda oma eurovolinikust Brüsselis >>

Nahlesiga loodeti, et midagi muutub. Kuid usk, et tal õnnestub muuta suhteid valijaskonnaga, oli nii pime, et nad ei märganud isegi seda, kuidas "vanematest seltsimeestest" sõltuvusest vabanemiseks valisid isegi nendesarnase juhi. Naise.

Euroopa riikide lipud Euroopa Parlamendi hoone ees.
© Sputnik / Алексей Витвицкий

See ei aidanud. Selgus, et inimsool ei olnud sellega midagi pistmist. Peaasi oli nende lagi. See on aga langenud väga madalale. Kuid pärast "musta pühapäeva" uskusid eksperdid, et järeltulija puudumine hoiab Nahlesi eemale järskude sammude tegemisest. Tema aga võttis kätte ja lehvitas kõigile hüvastijätuks.

Isiklikult ei ole tema tagasiastumine võrreldav May pisarate, Kurtzi hävingu või Strache "mõrvamisega", kuid just tema võib mõjutada Euroopa poliitikat viisil, millest ükski neist pole unedki näinud. Sest ta suudab paljut muuta Saksamaal endal.

Toom: seitse saadikut Euroopa Parlamendis on jõud, kui me üksteist usaldame >>

Tegelikult dubleerib Euroopa Parlament Saksamaa Liitvabariigi poliitilist jõudude vahekorda. Ka siin on enamuses konservatiivne "Euroopa Rahvapartei" CDU-ga eesotsas, koos Sotsialistide ja Demokraatide Liiduga. Nüüd, esimest korda 40 aasta jooksul, pole see enamus enam absoluutne. Eelkõige sellepärast, et sakslased pudenesid laiali. Ja tundub, et 26. maiga neil see asi veel ei lõpe. 

Usu indiviidi rolli oma ajaloos lõplikult kaotanud SPD-le on lahkumine koalitsioonist Merkeliga viimane võimalus oma mängu alustada. Ja teha seda siis, kui neil seda vaja on. Jah, ta võib uuesti kaotada.

Aga kui partei jätkab Merkeli saba küljes rippumist võib juhtuda, et sisalikuna eelistab ta selle maha jätta. Ja pole kindel, et sellise negatiivse dünaamika korral SPD Bundestagi järgmisesse koosseisu üldse jõuab. Nii et targem on endal ära minna.

Koalitsiooni lõhkimineku korral võib kantsler naasta liitu rohelise ja vabade demokraatidega. Kuid nad nõuavad temalt selliseid järeleandmisi, et ennetähtaegsed valimised tunduvad selle kõrval kahest halvast paremana. Merkel märkis siiski veel kord, et kavatseb valitseda kuni aastani 2021, kuid selles ongi šokijärgse seisundi ohtlikkus, et midagi ei saa ette planeerida.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

 

53