Lennukikandja Carl Vinson

Ekspert kommenteeris Venemaa ähvardamist lennukikandjatega

112
(Uuendatud 14:17 24.04.2019)
USA suursaadiku John Huntsmani ähvardused Venemaale kahe Vahemerel paikneva lennukikandjaga näevad välja nagu ultimaatum. Diplomaadid ei tohiks selliseid avaldusi teha, ütles agentuurile RIA Novosti Kõrgema majanduskooli maailmamajanduse ja maailma poliitika teaduskonna dekaan Andrei Suzdaltsev.

TALLINN, 24. aprill — Sputnik. USA suursaadik Venemaal John Huntsman ähvardas Venemaad kahe Vahemeres paikneva USA lennukikandjaga. Tema sõnul on kumbki neist "sada tuhat tonni rahvusvahelist diplomaatiat", mis "näitab Venemaale, et kui ta tõesti loodab parandada suhteid Ameerika Ühendriikidega, peaks ta lõpetama destabiliseeriva tegevuse kogu maailmas", edastab RIA Novosti

Lennukikandja Harry S. Truman
© AP Photo / Mass Communication Specialist 3rd Class J. M. Tolbert

"See ei ole diplomaadi avaldus, see on ultimaatum. Sellised ebatraditsioonilised avaldused ainult destabiliseerivad olukorda. Diplomaat ei peaks nii rääkima. Kui nii räägiks sõjaväelane, tähendaks see tuumasõja ohtu. Seda tehakse arvestusega, et Venemaale lööb kartma ja annab järele. Väga ebaprofessionaalsed ja mõttetud avaldused.

Sellist demonstratiivselt alandavat lähenemist Venemaale kasutab mitte ainult Lääs, vaid ka mõned tema lähimad naabrid - näiteks Ukraina. Selline karistamata avalduste kujul lähenemine on mõeldud meie usaldusväärsuse õõnestamiseks," leiab Suzdaltsev.

National Interest: USA tahaks Venemaaga võitlemiseks droonide laevastiku luua >>

Lennukikandjad USS Abraham Lincoln ja USS John C. Stennis alustasid 23. aprillil Vahemerel ühisoperatsiooni. USA mereväe võrgulehel märgitakse, et alates 2016. aastast on see esimene kord, kui kaks USA lennukikandjat tegutsevad Vahemere piirkonnas samaaegselt.

Admiral: Vene allveelaevad kontrollivad Vahemeres kõiki USA lennukikandjaid

USA lennukikandjad Vahemeres ei saa kuidagi Venemaad oma välispoliitika päevakorda muutma sundida - nad on Vene mereväe, eriti tuumaallveelaevade pideva kontrolli all, ütles Põhjamerelaevastiku endine ülemjuhataja admiral Vjatšeslav Popov.

USA laevastiku raske tuumalennukikandja USS Carl Vinson
© AP Photo / Lenny Ignelzi

"Lennukikandjad ei lähe praktiliselt kunagi ilma meie eskordita piirkondadesse, kus nad Venemaale ohtlikud on. Nagu nad sinna ilmuvad, saabuvad sinna ka meie jõud, eelkõige asjakohase relvastusega tuumaallveelaevad," ütles Popov, märkides, et kõik lennukikandjad kujutavad endast "tõsist jõudu", kuid Vene mereväel on selle kontrollimiseks kõik vajalikud vahendid.

Venemaa merevägi jälgib Läänemerel USA laevastiku hävitajat >>

Lisaks kritiseeris admiral Ameerika Ühendriikide suursaadiku seisukohta. Popovi sõnul ei korralda Vene merevägi mingeid destabiliseerivaid tegevusi, vaid pigem suurendab turvalisust piirkondades, kuhu tema laevad ilmuvad.

Samal ajal nimetas ta Vene mereväe peamiseks ülesandeks "oma riigi julgeoleku tagamist kaugetel distantsidel".

112
Tagid:
ähvardus, Vahemeri, NATO, USA, Venemaa
Samal teemal
USA-s tunnustati Venemaa uusi, vaenlasi pimestavaid relvi
USA hindas Venemaa võimekust Kaliningradi oblastit kaitsta