Presidendivalimised Ukrainas

Ukrainlaste integreerumine balti moodi ootamatud valimistulemused

211
(Uuendatud 15:18 02.04.2019)
Pärast Ukraina õnnistamist viisavabadusega hakkasid Balti riikidesse koondama ukraina soost palverändurid. Möödunud pühapäeval valisid ukrainlased presidenti. Balti riikidest igaühes omamoodi, kirjutab raadio Sputnik följetonist Pjotr Malejev.

Lapsi õpetatakse justkui samamoodi. Mõnikord tundub, et pilgul pole millestki kinni hakata – justkui terrakota (savist voolitud – toim.) armee, kontrolli testide või mõõda joonlauaga. Kuid millegipärast sirguvad ühesugustest lastest erinevad täiskasvanud. Mõnikord täiesti. Ukrainlased on võrdluste suhtes tundlikud. Mõnikord solvuvad, kui Venemaal neid nooremateks vendadeks kutsutakse, see on üks asi, sest tegelikult Venemaa põlgab neid. Kui eurooplased neid väiksemateks vendadeks peavad, on see neile vägagi meeltmööda, kirjutab raadio Sputnik följetonist Pjotr Malejev.

Ekspert: Zelenski on põhjendamatult alahinnatud ressurss>>

Nüüd on ukrainlased Euroopas nagu väikesed lapsed. Kõik on neile huvitav, ronivad kõikjale, pistavad kõike suhu, õpivad rääkima, jälgivad täiskasvanuid, kuulavad huviga, mida neile räägitakse. Kõikjal õpetatakse neile Euroopa tarkust, neile vaadatakse ülalt alla ja naeratatakse, nagu targad täiskasvanud ikka naeratavad, kui lapsi vaatavad.

Baltimaades oli kaugete, kuid ideoloogiliselt lähedaste naabrite "kõlblikkuse" üle hea meel. Töökätest tunti seal puudust juba ammu. Soojad ja tagasihoidlikud Ukraina töökäed hakkasid saabuma just õigel ajal. Sõitis kohale iпasuguseid. Räägivad okupantide keelt, kuid saavad aru, kes siin peremehed on. Baltlased olid alles eile ise lapsed, käisid punastes kaelarättides trummi põristades rivis Euroopas abi järel. Muidugi tahaks kogemusi jagada ja õpetada. Üldiselt on kõik rahul.

Ja nüüd tulid peale "surm vaenlastele" rahva juhi valimised. Tundub, et tulemused tulid head, kuid kõigis kolmes vabariigis täiesti erinevad. Leedus võitis valimised Porošenko. Seal läks kõik õieti. Suuresti just tänu tema targale poliitikale on Leedul nüüd oma viiskudega sulane. Leedu tugevdas koos Porošenkoga kontinendi parimat armeed. Ja poleks paha, kui vanad head traditsioonid Poola panidega ühist teed käia jätkuksid.

Ukraina presidendivalimised>>

Lätis läks veidi halvemini. Seal võitis valimised Zelenski. Ebameeldiv, kuid arusaadav. Tema käis selles riigis kohapeal rohkem kui teised kandidaadid. Muudkui esines kogu aeg. Tema tuntud nali Ukraina võrdlemise kohta pornonäitlejaga kõlas ka Lätis. Riia lahe kaldal armastatakse võõramaiseid noormehi. Eriti meeldib neile mitte silma paista. Ukrainas on enamus Zelenski poolt. No eks siis meie ka.

Aga Eestis läks hoopis teisiti. Seal võitis valimised Boiko.

Eks seletage, mis on ühist Eestil ja Donbassil? Ometi vaatasid kodanikud hääletussedeleid ühtemoodi. Tuleks selgitada, milles asi. Võib-olla, mida kaugemal Kiievist, seda aktiivsemalt kodanikud hääletavad? Kuidas sai nii juhtuda, et Eesti on Kiievi integratsioonikursi vastu? Kas pole äkki kohalikud vandid siin kätt külge pannud?

Kummalisel kombel tuleb välja, et ukrainlastele õpetatakse kõigis riikides ühte ja sedasama aga tulemused on erinevad. Naljakas, ei muud.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

211
Tagid:
Volodõmõr Zelenskõi, valimised, Petro Porošenko, Leedu, Läti, Eesti, Ukraina
Teema:
Ukraina presidendivalimised (76)