Vladimir Putin Novosibirskis noori teadlasi premeerimas

Vladimir Putin kinnitas USA luurajate suurimaid kartusi

227
(Uuendatud 16:06 21.02.2019)
Kui jälgite tähelepanelikult president Putini Föderaalkogule esitatud sõnumit ning LKA direktori Gina Haspeli ja Rahvusliku Julgeoleku nõuniku Dan Coatsi poolt hiljuti USA seadusandjatele tutvustatud ühisaruande sisu, võite leida mitmeid väga huvitavaid ühispunkte.

Ivan Danilov, RIA Novosti

Lääne reaktsioon Vladimir Putini esitatud seisukohtadele tuleb eriti karm ja agressiivne muuhulgas sellepärast, et kui vaadata Moskva plaane läbi LKA analüütikute prisma, selgub, et Venemaa riigipea kinnitas äsja Ameerika spioonide kõige sügavamaid hirme.

Saksamaa kansler Angela Merkel
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Avalikkus mäletab LKA, FBI ja USA rahvusliku julgeoleku direktori ühist aruannet Senatile peamiselt seoses puhkenud skandaaliga - Ameerika luuretalituste juhid ei nõustunud president Trumpiga terves reas olulistes maailmapoliitika küsimustes - alustades KRDV tuumadesarmeerimise väljavaadetest ja lõpetades olukorraga Süürias ning Iraanis.

Selle skandaali varjutasid aga Ameerika luurevaldkonna juhtide palju huvitavamad avaldused, mis võimaldavad saada aimu, mida nemad tunnetavad Ameerika Ühendriikide ja selle ülemaailmse domineerimise eksistentsiaalsete ohtudena.

Äriuudiste agentuur Bloomberg koostas peamistest ohtudest omalaadse pingerea - ja juhtis tähelepanu sellele, et Washingtonil on lähitulevikus väga hea põhjus oma agressiivset Venemaa-suunalist poliitikat jätkata - Vladimir Putini sõnavõtt suurendab tõenäoliselt CIA ja FBI analüütikute hirme veelgi.

Tihenevad suhteid Hiina ja Venemaa vahel.

Esimesel kohal Ameerika Ühendriike ähvardavate ohtude järjestuses ei ole enam terrorism ega globaalne soojenemine, vaid hoopis Venemaa ja Hiina koostöö: "Esimene (oht - Toim.) hõlmab üha tihedamaid suhteid Hiina ja Venemaa vahel.

Pikkade aastate jooksul on Washingtoni suhted Pekingi ja Moskvaga halvenenud ning see ohtude hinnang annab võimaluse mõista, kuidas luurekogukond toimuvale vaatab.

"Venemaa on hääbuv, kuid agressiivne mängija, kes tõenäoliselt intensiivistab sekkumist kõikidesse valimistesse ja "infosõdade pidamist" USA ja teiste demokraatiamaade vastu."

"Hiina ei ole mitte ainult revisionistlik jõud, vaid riik, mis järgib pikaajalist strateegiat ülemaailmse ülemvõimu saavutamiseks"

Nad (Venemaa ja Hiina - Toim.) saavad tõenäoliselt veelgi lähedasemateks, kuna neid ühendab antagonism "demokraatlike väärtuste" ja USA unipolaarse domineerimise vastu."

Ilma piparkookideta, kuid vitstega: Ameerika "demokraatia" kool >>

On lihtne ette kujutada, kuidas reageerib Ameerika luurekogukond, kes põeb üheaegselt nii süvenenud sinofoobiat kui ka raskekujulist russofoobiat, Venemaa presidendi sõnumi järgmisele lõigule:

"Meie võrdõiguslikud ja vastastikku kasulikud suhted Hiinaga on tänapäeva globaalsetes küsimustes stabiliseerivaks teguriks, Euraasia julgeoleku tagatiseks, näidates eeskuju viljakast majanduslikust koostööst."

On ilmekas fakt, et idee väidetavalt eksisteerivast vihast "Ameerika demokraatlike väärtuste" vastu ei ole uus. 

Джорж Буш на траурной церемонии в Далласе.
© AFP 2019 / MANDEL NGAN
George W. Bush

Sõjaliste avantüüride pooldajad on seda pikka aega kasutanud - võime meenutada George Bushi kuulsat fraasi, mis selgitas ameeriklastele, miks neid Lähis-Idas vihatakse ja miks seal sõda alustada tuleb: 

"Ameeriklased küsivad, miks nad meid vihkavad? Nad vihkavad seda, mida me näeme siin, sellessamas ruumis - demokraatlikult valitud valitsust. Nad vihkavad meie vabadusi - meie usuvabadust, sõnavabadust, vabadust hääletada, kokku tulla …"

Kuna paljude ameeriklaste arvates pöörleb kogu maailm ümber Ameerika ja "maailma naba" asub Washingtoni Kapitooliumikünka läheduses, siis toimib selline propaganda hästi ja paljud ei esitagi loogilist küsimust - miks peaksid venelased, hiinlased või Lähis-Ida elanikud Ameerika elukorraldusele nii teravalt reageerima.

Venemaa ja Hiina väidetavast "vihast Ameerika demokraatlike väärtuste suhtes" äratab tähelepanu eelkõige seetõttu, et Ühendriikide praktikas on niisuguste argumentide esitamine eelviimane etapp enne sõjalise jõu kasutuselevõttu. 

© REUTERS / Axel Schmidt

Just selleks, et meie "Ameerika partnerid" antud joont ei ületaks, soovitas Venemaa riigipea neil nii aktiivselt esmalt uute Vene relvasüsteemide lennuaegu arvutada.

Osa Vene läänemeelsest publikust reageeris kuuldule iroonia ja ärritusega: sotsiaalvõrgustikes ja telegrammikanalites võis näha kommentaare, et "taas siirdus president sotsiaaltoetustelt oma lemmikteema – rakettide juurde."

Kuid asi on selles, et ilma nendesamade rakettideta ei ole varsti üldse mingeid toetusi ja ka riigi jätkuv eksistents muutuks üsna kaheldavaks.

Euroopa Liit ei luba Hiinal osaleda Soome lahe aluse tunneli ehitamise >>

See tähendab, et Venemaa on just see maa, kus sotsiaalne riik on ilma äärmiselt tõsise sõjalise jõuta võimatu, sest vastasel juhul lakkaks riik ise lihtsalt eksisteerimast.

"Ameerika loodud liitude kriis maailmas".

Bloombergi koostatud ohtude nimistus asetati luureasutuste juhtide avalduse analüüsi järel teisele kohale "Ameerika loodud liitude kriis maailmas".

Agentuuri sõnul on "liitlased hakanud Ameerika Ühendriikide tegevust kahtluse alla seadma."

Sellega seoses tasub meenutada mõjuka poliitanalüütiku Jan Bremmeri hinnangut, kes kirjutas Münchenis toimunud julgeolekukonverentsi lõppedes, et isegi pärast Trumpi lahkumist ei ole vana maailmakorra taastamine seniste liidritega eesotsas enam võimalik. Ometi usub Washingtoni eliit endiselt vastupidist. 

Tasub meenutada Angela Merkeli fraasi, mille kohaselt ei tohiks Venemaad "Hiina embusse tõugata." Tõdemus toodi kuuldavale samuti Müncheni konverentsi poodiumilt, kui kõne all oli USA nõue keelata Nord Stream 2 ehitamine.

© AP Photo / Jesco Denzel/German Federal Government
G-7 vs USA

See näide toonitab erinevust Euroopa ja Ameerika suhtumises Venemaasse.

Euroopa riigijuhtide vandenõu Ameerika Ühendriikide vastu "ajab Trumpi raevu" >>

Seal, kus pragmaatilised Euroopa poliitikud, nagu Merkel, püüavad leida lähenemise ja koostöö punkte, nõuavad ameeriklased sanktsioone ja on seejärel üllatunud, et Venemaa ja Hiina konfliktse Washingtoni taustal üksteisele lähenevad.

Paraku ei õpeta see negatiivne kogemus neile midagi ning LKA "mõttekojad" soovitavad probleemi lahendada klassikaliste jõumeetoditega – suurendades veelgi Venemaale avaldatavat survet.

Euroopa - ja mitte ainult Euroopa - liitlaste "usaldamatus Ameerika Ühendriikide tegevuse vastu," mille üle luureteenistuste juhid kaebavad, on tekkinud suuresti sellesama irratsionaalse ja ohtliku käitumise tõttu.

"Uued ja läbimurdelised tehnoloogiad"

Bloombergi sõnul on kolmas tõsisem oht seotud "uute ja läbimurdeliste tehnoloogiatega".

Meie vastased teavad hästi, et isegi ühe tõeliselt läbimurdelise avastuse rakendamine Hiinas või Venemaal võib osutuda "mustaks luigeks" (st ettearvamatuks katastroofiks), millest Ameerika Ühendriigid enam kunagi ei taastu. 

Ameerika miljardär ja mõjukas poliitiline niiditõmbaja George Soros
© Sputnik / Илья Матусихис

Washington reageerib Hiina edusammudele 5G-tehnoloogia valdkonnas väga närviliselt ja püüab seetõttu niisuguseid ettevõtteid, nagu Huawei, igal viisil lämmatada.

Venemaa puhul võime aga juba öelda, et presidendi avaldusi põhimõtteliselt uute relvasüsteemide - eriti üliheliraketi "Tsirkon" teemal - tõlgendatakse just olukorrana, kus läbimurdeline tehnoloogia on Moskva kätes - mis on "Ameerika julgeolekule" (domineerimisele ja karistamatusele – Toim.) otseseks ohuks.

Kui vaadata USA meedia reaktsiooni Venemaa presidendi sõnumile, võib märgata, et just tema sõnad Ameerika Ühendriikide otsustuskeskustele suunatud Vene relvadest juhul, kui Ameerika oma raketid Euroopasse paigutab, põhjustas seal oodatult suurima resonantsi.

Elada Vene ülihelirakettide sihtmärkidena ei ole kuigi meeldiv – eurooplastest ja asiaatidest "liitlaste" mured ja hirmud neile sedavõrd korda ei lähe.

Kuid meie "Ameerika partneritele", seda ka tavaliste valijate tasandil, tuleb aeg-ajalt meenutada, et nende eksklusiivsus ja kõrgendatud enesehinnang ei tähenda veel haavamatust ega surematust.

Tegu võib olla ainsa viisiga ookeanitaguste poliitikute ja nende vasallide tuisupäid vähemalt veidigi jahutada.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga ühtida.

227
Tagid:
relvad
Teema:
Relvastus (196)
Samal teemal
Soros on paanikas: Euroliitu ootab NSV Liidu saatus
Davos tegi majandusmeestele kõvasti tuska
USA uus küberstrateegia: varjamatu ülemvõim maailmas
"Meie inimesed" Washingtonis: LKA-d juhib "Kremli salaagent"?
Флаг Эстонии и НАТО

NATO ike: kui palju eestlased Venemaa-vastase poliitika eest maksavad

(Uuendatud 17:53 22.12.2019)
Tallinna välispoliitika aluseks on saanud hüpoteetiline vastasseis Moskvaga ning oma territooriumi täiesti reaalne andmine USA ja NATO käsutusse sõjalise taristu rajamiseks.

See on juba viinud sadade miljonite eurode kaotamiseni, mis on eraldatud tarbetute NATO võõrvägede toomiseks Eesti pinnale ja nende ülalpidamiseks. Ees ootavad uued vabatahtlikud rahakaotused.

Kui NATO riigid olid Varssavi tippkohtumisel 2016. aasta juunis otsustanud paigutada alliansi lahingugrupid Eestisse, Lätti, Leetu ja Poolasse, oli vaja investeeringuid.

Vajaliku taristu rajamiseks võõrvägedele järgmise viie aasta jooksul on Eesti valitsus kiirkorras eraldanud 40 miljonit eurot. Neid Eesti jaoks üsna suuri summasid on kasutatud kasarmute, arsenalide ja ladude ehitamiseks ning keskpolügooni arendamiseks.

Märgime, et Eesti valitsus on eraldanud reservfondist lisaraha liitlasvägede riigis viibimise hüvitamiseks alates 2014. aastast ehk ammu enne Varssavi tippkohtumist, mis olevat legitimeerinud võõrvägede alalise viibimise rahulikus ja stabiilses piirkonnas.

Eesti eelarvestrateegia 2019.–2021. aastaks näeb ette 2,4 miljardi euro suurused kaitsekulutused.

Absurdne lennubaas

Põhja-Atlandi allianss kavatseb suurendada Balti riikide õhuruumi turvavate lennukite arvu. Muuhulgas on kavas rakendada üsna valvsaks tegevaid lennupõhise eelhoiatuse ja õhuruumi juhtimise süsteeme (AWACS).

Ämari lennubaasis anti mullu oktoobris pidulikult käiku uued objektid, mis on ette nähtud NATO võõrvägede ja relvade vastuvõtmiseks ja teenindamiseks. Seejuures rõhutas kaitseminister Jüri Luik, et see taristu ei ole mõeldud mitte ainult USA õhujõududele, vaid "on kasulik kõigile". Projekti elluviimine läks maksma umbes 13,5 miljonit eurot.

Kaks kuud enne Ämari baasis toimunud tseremooniat oli Hispaania lennuväe hävitaja Eurofighter Typhoon 2000 lasknud Lõuna-Eesti kohal välja lahingraketi AMRAAM. Õnneks pääseti ohvrite ja purustusteta. Ligi 20-kilose lõhkepeaga raketi allakukkumise kohta ei leitud: see võis lennata ka saja kilomeetri kaugusele, isegi naaberriigi territooriumile.

See "õnnelik õnnetus" näitab, kui turvalisemaks on muutunud Eesti kodanike elu NATO õhujõudude kaitsva tiiva all. Esimene rakett sattus Eestisse sealt, kust seda ei oodatud, kuid täiesti ootuspäraselt.

Välismaise väegrupeeringu Eestis viibimise deklareeritav eesmärk on astuda vajadusel välja Venemaa agressiooni vastu ja võita aega alliansi põhivägede saabumiseni.

Kuni "kuri Venemaa" ei ründa, tuleb liitlasi ülal pidada Eesti maksumaksjate kulul. Võimalik, et aastakümneid. Aga kui võtta arvesse kulud oma kaitseväe relvastuse uuendamise kavale (praegu on Eesti ülemaailmses sõjalise võimsuse edetabelis Global Firepower 112. kohal 137-st), võib julgelt kinnitada, et eesmärgiks seatud 2,18 protsendil SKP-st Eesti sõjalise eelarve kasv pidama ei jää.

Tuleb veel kaua püksirihma pingutada, sest Ameerika presidendi Donald Trumpi üleskutse suurendada NATO riikide kaitsekulutused 4 protsendini SKP-st kehtib ka Eesti kohta.

Peegeldumisnurk

Läänes on levinud ettekujutus, et Balti regiooni postsovetlikud vabariigid seisavad vastu Venemaa agressioonile ja Põhja-Atlandi allianss kaitseb neid. Ja ometi ei ähvarda Eestit, Lätit ja Leedut ükski naaberriik, territoriaalseid või muid materiaalseid pretensioone ei ole neile ka Venemaal.

Teisest küljest NATO aastatepikkune motiveerimata laienemine itta ja Baltimaade "kaitsmine" tuhandetest sõjaväelastest koosnevate paljurahvuseliste väegrupeeringute ja löögirelvade paigutamise teel Venemaa piiride äärde ning õppused nagu Defender Europe 2020 meenutavad järjest rohkem agressiooniks valmistumist ja sunnivad Moskvat adekvaatselt reageerima.

Venemaa relvajõudude peastaabi ülem Valeri Gerassimov rääkis 17. detsembril otsesõnu alliansi valmistumisest "mastaapseks sõjaliseks konfliktiks" Balti regioonis ja see järeldus ei tõota Eestile midagi head.

Sõjaliste ohtudega silmitsi seistes on Venemaa kohustatud rakendama karme vastumeetmeid ning selleks on tal väärikad relvajõud ja ustavad liitlased.

Näiteks Leningradi oblastis, Eesti külje all, toimuvad alates 18. detsembrist kiire õppekogunemine ja Krasnoje Selo motolaskurbrigaadi õppus, millest võtavad osa ka Valgevene Vabariigi sõjaline delegatsioon, Lääne sõjaväeringkonna kõrgem juhtkoosseis, Balti laevastik, õhujõudude ja õhutõrje Leningradi koondised, üldväed ja tankiarmeed, mis dislotseeruvad 26 Venemaa Föderatsiooni subjekti territooriumil.

Eri tasandite staapides ja polügoonil harjutatakse uusimaid sõjategevuse viise võttes arvesse tänapäeva relvakonflikte. Erilist tähelepanu pööratakse luuretegevusele, õhutõrjele (tingliku vastase lahing- ja luuredroonide hävitamisele), raadioelektroonilisele võitlusele, tuleülesannete täitmisele suurtükiväelaste, tankistide ja motolaskurite poolt. Mis sellest järeldub?

Võõrvägede viibimine Eestis ainult vähendab Eesti julgeolekut. Mida rohkem on ettearvamatuid kaitsjaid olematu ohu eest, seda vaesemad on riigi elanikud ja seda tõenäolisem on piirkonna muutumine relvakonflikti tandriks.

Lugege lisaks:

https://ee.sputniknews.ru/columnists/20191219/18802351/chlenstvo-nato-estonia-traty.html

Tagid:
majandus, Eesti, Venemaa, NATO
Samal teemal
Kelle närvid enne üles ütlevad: ekspert hindas USA ja Türgi suhteid
Venemaa president Vladimir Putini pressikonverents

Kas Eesti riigijuhid saavad Putini läbipaistvast vihjest aru

(Uuendatud 16:51 20.12.2019)
Seniajani on Eesti trooninud sõnavabaduse edetabelite tipus. Kuid Sputnik Eesti töötajate jälitamine seab tema kõrge koha löögi alla, arvab kolumnist Boriss Grigorjev.

Rahvusvaheline praktika näitab, et väike Eesti peab kõvasti pingutama, et pääseda maailma meedia uudiste edetabeli tippu.

See läks tal korda seoses parvlaeva Estonia katastroofiga, seoses astumisega Euroopa Liitu ja NATOsse ning seoses "pronksiste" sündmustega, nüüd aga on riigile pööratud tähelepanu seoses sõnavabaduse karjuva rikkumisega Venemaa teabeagentuuri Sputnik Eesti ajakirjanike tagakiusamise teel.

Venemaa president Vladimir Putin
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Ma pole kindel, kas Eesti tahtis just sellist kuulsust, kuid seda küsimust Tallinna agentuuri ajakirjanike riigipoolse tagakiusamise kohta, mille esitas Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva otse Venemaa presidendile Vladimir Putinile tema iga-aastasel pressikonverentsil, millest võtsid osa Venemaa ja maailma tippajakirjanikud, kuulis kogu maailm, ja isegi kui mõnedes maades suhtutakse sellesse eelarvamustega, kujuneb ometi mingisugune ettekujutus Eestist kui riigist, kus rikutakse ajakirjanike õigusi ja ajakirjandusvabadust.

Midagi head ma selles ei näe. Seniajani on Eesti trooninud sõnavabaduse edetabelite tipus — nüüd aga on ta endale ise sellise hoobi andnud.

Kelle kõrvad selle tagant paistavad?

Kahtlemata püüab Eesti peavoolumeedia serveerida praegust etteheidet Putini poolt ja lubadust toetada Venemaa ajakirjanikke Eestis kui infopoliitilist rünnakut "kaitsetu" Eesti vastu, kes võitleb kõigest väest kurja Vene "monstrumiga".

Juba mitu aastat on Eesti poliitikud ja valitsusmeelsed väljaanded kinnitanud, et Sputnik Eesti ei olevat meedia, viitamata seejuures ühelegi seadusele. Ja kõik sellepärast, et mingit õiguslikku alust selleks põhimõtteliselt polegi.

Viimastel kuudel on agentuuri püütud hävitada isiklike sanktsioonide rakendamise kaudu, mis on kehtestatud Sputnik Eesti emaagentuuri rahvusvahelise infoagentuuri Rossija Segodnja juhi Dmitri Kisseljovi vastu.

Ja seda vaatamata sellele, et agentuuri ennast sanktsiooninimekirjades ei ole ja Euroopa Liidus on juriidiliselt tunnistatud, et Kisseljov ei ole agentuuri tegelik kasusaaja.

Eesti võimude sellise põikpäisuse üle võib vaid imestada, eriti kui võtta arvesse seda tõenäolist kahju, mida kõnealune tegevus toob Eestile rahvusvahelisel areenil.

Kuid nähtavasti ei seisa asjaomase aktsiooni taga mitte ainult natsionalismist pimestatud Eesti poliitikud ja ametnikud, vaid ka läänest pärit kolmandad jõud, kes püüavad Eesti kätega Venemaale järjekordselt "käkki keerata".

Omasid me hätta ei jäta

Sputnik Eesti tagakiusamisest rääkides lubas Venemaa president Vladimir Putin kasutada olukorra lahendamiseks kõiki võimalusi püüdes seejuures mitte kahjustada riikidevahelisi suhteid ja mitte jätta agentuuri ajakirjanikke hätta.

"Me teeme kõik, mida suudame, et teid jõukohaste abinõudega toetada ja mitte kahjustada meie riikide vahelisi suhteid. Vaatame, mida me teha saame," märkis president Putin.

Pole kahtlust, et avalikult sellisel tasemel kõlanud lubadus täidetakse. Muuhulgas on Venemaa välisministeerium juba saatnud pöördumised juhtivate rahvusvaheliste organisatsioonide poole.

"Eesti võimud on oma jahis Vene teabeagentuurile läinud üle nii totalitaarsetele meetoditele nagu tema töötajate ja koostööpartnerite jõhker hirmutamine karistusmeetmetega. Taoline olukord on täiesti vastuvõetamatu ning täielikult vastuolus demokraatia aluspõhimõtetega ja Eesti rahvusvaheliste kohustustega meedia segamatu töö, arvamuste avaldamise vabaduse ja infole võrdse juurdepääsu tagamisel," märgitakse Venemaa välisministeeriumi avalduses. Välisministeerium kutsus asjassepuutuvaid rahvusvahelisi organisatsioone ja kodanikuõiguste kaitse ühendusi üles kiiresti reageerima.

"Eelkõige ootama hinnangut olukorrale OSCE esindajalt ajakirjandusvabaduse küsimustes Harlem Désirilt," teatati ministeeriumist.

Kas Eesti võimud alluvad rahvusvahelisele survele? See sõltub "vanemate vendade" poolse surve tugevusest ja nendest kadudest, milleks Eesti võimud on valmis praeguses konfliktis Venemaaga.

On ilmselge, et Sputnik Eesti töötab edasi igal juhul. Kas see hakkab toimuma Eesti pinnal või enamjaolt väljaspool Eestit, seda näitavad lähikuude sündmused.

On täiesti tõenäoline, et järgnevad kohtuasjad Eesti võimude suhtes, kuid kuna kohtu veskid jahvatavad aeglaselt ja asi võib minna Euroopa Inimõiguste Kohtuni välja, tuleb õiglust oodata kaua.

Igal juhul jätkavad Eesti võimud sihikindlalt Eesti kui demokraatliku riigi maine halvendamist ning võimalusi koostööks naaberriigi Venemaaga jääb järjest vähemaks. Ja vaevalt on mõtet pärast taolisi tegevusi oodata Venemaa riigijuhtide heatahtlikku suhtumist igasugustesse Eestile majanduslikult kasulikesse algatustesse.

Autori arvamus ei pruugi kirjastaja seisukohaga kokku langeda.

Lugege lisaks: 

Tagid:
analüütika, demokraatia, Venemaa, Eesti, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Putini suur pressikonverents 2019
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Meedialahingud
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega