Facebook Inc. juhataja Mark Zuckerberg

Facebooki blokeeringust: Leviathan hakkas end ise sööma

89
(Uuendatud 13:15 19.02.2019)
Facebook sulges need leheküljed kohe pärast seda, kui mitte riigiasutused, vaid üks meediaväljaanne ja üks MTÜ (mida rahastavad konkreetsete riikide valitsused) tõstsid lärmi projekti "rahastamise" üle teise riigi poolt, isegi kui etteheiteid seaduste ja reeglite rikkumise kohta pole.

Irina Alksnis, RIA Novosti

Sotsiaalvõrgustik Facebook on blokeerinud osaliselt agentuurile Ruptly kuuluvale sõltumatule ajakirjandusgrupile Maffick Media kuuluva nelja projekti (In the Now, Soapbox, Waste-Ed и Backthen) leheküljed. Kõige populaarsem projektidest oli In the Now, mille omanikuks oli RT saatejuht Anissa Naue. Lehel oli neli miljonit abonenti ning kaks ja pool miljardit videote vaatajat.

RT peatoimetaja Margarita Simonjan pani tähele, et tegemist on "avaliku geopoliitilise vastasseisuga". Vene välisministeerium teatas, et peab blokeerimist autoritaarseks tegevuseks, mis "rikub sõnavabaduse põhimõtteid" ja teatas, et ootab sellele OSCE reaktsiooni.

Kuid vaevalt, et see Facebooki samm kellelegi tõeliseks üllatuseks oli. Viimaste aastate jooksul on kõik kaunid illusioonid kadunud ja Lääne partnerite arusaamad "globaalsest sõnavabadusest", "ausa mängu (fair play) põhimõtetest" ning demokraatia alustest on selgeks saanud. Kõike ülaltoodut järgitakse laitmatult vaid niikaua, kuni teid ei tajuta reaalse konkurendina. Niipea aga, kui te muutute jõuks, mis on võimeline väljakutset heitma ja mängima nendega kui võrdne võrdsega, lastakse teie vastu kohe käiku kõik, ka kõige ebaausamaid ja lihtsalt ebaseaduslikud meetodid.

Kuid selles loos on siiski ka momente, mis muudavad selle omal moel tähelepanuväärsekski. Kõne all on juhtunu asjaolud.

Konto blokeeriti paar tundi pärast seda, kui CNN-s ilmus reportaaž nende võrgulehtede sidemetest Venemaa telekanaliga RT. Seda tegelikult ei varjatudki kunagi ning kogu seal avaldatu järgis rangelt seadusandlust ja Facebooki reegleid.

CNNi väitel seisnes kogu In the Now'i süütegu selles, et "nende videote vaatajad ei anna endale aru, et need on tehtud Venemaa rahaga". Veel üks oluline moment: vihje võrgulehtede kohta Ameerika telekanalile andis üsna tuntud mittetulundusorganisatsioon - Saksamaa Marshalli Fond (German Marshall Fund), mida finantseerivad Ameerika Ühendriigid ja Saksamaa, samuti NATO ning teised spetsiifilised organisatsioonid.

Seega tuleb välja, et Facebook sulges need leheküljed kohe pärast seda, kui mitte riigiasutused, vaid üks meediaväljaanne ja üks MTÜ (mida rahastavad konkreetsete riikide valitsused) tõstsid lärmi projekti "rahastamise" üle teise riigi poolt, isegi kui etteheiteid seaduste ja reeglite rikkumise kohta pole. See näitab selgelt, kui hirmul on sotsiaalvõrgustiku juhtkond etteheidete pärast "seotuses Kremliga", mis manipuleerib Facebooki kaudu Lääne ühiskonnaga.

Kuid seda olukorda võib vaadata ka teisest küljest. Üks viimaste aastate ühiskondlik-poliitilise arutelu populaarsemaid teemasid puudutab riigisisest poliitilist vastasseisu Läänes (ja eriti Ameerika Ühendriikides), kus rahvuslikult orienteeritud eliit püüab võidelda riigiülese globaalse eliidi ja sellele alluva "süvariigi" vastu.

On kummastav, et kõik kolm aktiivset osalejat selles juhtumis - Facebook, CNN ja German Marshall Fund - on samuti selle globalistliku Leviathani* kombitsate esindajad. Selle tulemusena langes globaalsete valitsusväliste organisatsioonide ja telekanali rünnaku alla justkui üleilmastumise vahendiks olev ettevõte ja Facebooki kohene taganemine peegeldab ühemõtteliselt tema juhtkonna tegelikke hirme nende suhtes, kes peaksid justkui olema nende partnerid.

Sputnik Eesti vastas Facebooki lehekülgede blokeerimisele
© Sputnik / Вадим Анцупов

Meedialahingud>>

See aga tähendab, et täielikus ja kompromissitus võitluses Venemaa ohu vastu hakkas Leviathan spontaanselt närima oma enda kombitsad, jättes end ilma nendest samadest mehhanismidest, mis talle globaalse mõju tagasid. Kui see suundumus jätkub (aga selles ei ole erilist kahtlust), tõotab see kõrvaltvaatamiseks äärmiselt huvitavat nõiajahti, mille käigus globaalse domineerimise eest võitlejad lihtsalt üksteist hävitavad.

*Leviathan - kaost ja jumalavastast jõudu kehastav hiiglaslik merekoletis Vanas Testamendis ja Talmudis (kujutatud krokodilli, mao ja draakonina) – Wikipedia.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

89
Teema:
Meedialahingud (243)