Jean-Claude Juncker ja Theresa May

Suurbritannia parlament: Theresa May plaanides puuduvad erinevused

75
(Uuendatud 15:55 23.01.2019)
Parlamendi tehtud muudatusettepanekud lõhnavad riigipöörde järele, kuna nad võtaksid valitsuselt osa tema volitustest ära. Teisisõnu, nad saadavad Theresa May vanaema juurde - Printside Williami ja Harry peresse. Peaminister muutuks monarhi sarnaseks. Põhiseaduslikuks, kuid veelgi piiratumaks.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Nagu kaks tilka vett. Briti rahvasaadikud ei leidnud Theresa May uue plaani ja nädala ees tagasi lükatud esialgse versiooni vahel isegi kümmet erinevust.

Suurim muudatus, millega ta nädala jooksul hakkama sai, oli tühistada 65 naela suurune tasu ELi kodanikele, kes soovivad ka pärast Brexitit riiki jääda.

Noh, kui ta oleks seda vähemalt millegi vastusaamise lootuses teinud. Näiteks lahkumishüvitise vähendamise eest. Muidu teeb ta ju puht tasuta järeleandmise.

Euroopa Parlament on teda sellise enneolematu suuremeelsuse eest juba tänanud. Kuid 29. jaanuaril hääletatakse lahutusprotsessi üle mitte Strasbourgis, vaid Westminsteris.

Ja siin pole projekti suhtumine üldse muutunud. Lõppude lõpuks, lootis alamkoda kuulda plaani "B", kuid välja pakutu kõlas rohkem nagu "Böö".

Järjekordne peaministri vigurdamine. Isegi konservatiivid on möönnud, et tegemist on ebaõnnestunud variandi kordamisega mitte ainult olemuselt, vaid lausa täht-tähelt.

Mida nad õieti ootasid? Raske ajalise surve ja ideede puudumise tingimustes oli May sunnitud kavaldama.

Tuginedes asjaolule, et vähesed neist lugesid ka eelmisel korral kõik 600 lehekülge teksti läbi, sokutas ta selle neile uuesti nina alla vaid ühe rohkem või vähem selge täpsustusega, mida ta näitena ka valjuhäälselt esile tõi.

Suuliselt lisas ta, et ei lepi mingi uue referendumiga ega esimese tulemuste tühistamisega. Ning lubas tulevikus kuulajaid ka toimuvaga põgusalt kursis hoida. Aga ainult selleks, et saadikud kabineti läbirääkimispositsioone ei kahjustaks.

"Valitsuse lähenemine peab muutuma ja see on muutunud ... Õige viis on meile pakutud kokkulepe heaks kiita," naasis ta lähtepunkti juurde, justkui unustades, kui halvasti asjad siis lõppesid.

Ilmselt riivas tema võrdlemine väljasurnud linnuga dodo peaministri enesehinnangut. Nii otsustaski ta tõestada, et kui ta ongi lind, siis Fööniks.

Teine oleks tema asemel häbi tõttu ära põlenud palunud hajutada oma tuhk üle kogu riigi kui illusioonide sümbol. Mayl aga pole häda midagi, ta puhastas oma suled, ajas nad puhvi ja tormas võitlusse koos käsikirjadega, mis tema arvates tõenäoliselt samuti ei põle.

Saadikud oleksid justkui May mõtteid lugenud. Juba enne tema kõnet tegid nad paar omapoolset parandust. Nüüd on neil kindlasti, mida arutada.

Kas anda parlamendile õigus kehtestada ilma tehinguta Brexitile veto, mis võimaldaks neil lahkumist lõpmatusse lükata.

Või pikendada enda jaoks Lissaboni lepingu 50. artikli kehtivust – just selle alusel lõpeb Euroliidu aeg Suurbritannias 30. märtsi keskööl. Nii saab London taas ajapikendust.

Mõlemad muudatused lõhnavad pisut riigipöörde järele, kuna nad võtavad kabinetilt eksklusiivsed volitused päevakorra moodustamiseks. Teisisõnu, nad saadavad Theresa May vanaema juurde. Printside Williami ja Harry vanaema. Peaminister muutub monarhi sarnaseks. Põhiseaduslikuks, kuid veelgi piiratumaks.

Kui palju ta ka ei keerutaks, üks kord tuleb ikka lõpp.

Muide, keskkonnakaitsjad avastasid Thamesis enneolematult kõrge kokaiini kontsentratsiooni. Proovid võeti just Westminsteri lähedalt. Leiti, et see mõjutas angerjate aktiivsust. Erksuse suunas. Miks ei võiks siit eeskuju võtta? Ja lõppude lõpuks ka mingi plaanini jõuda.

75
Tagid:
Lissabon, parlament, Brexit, Suurbritannia, Theresa May
Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)
Samal teemal
Suurbritannia on kaose ja leppeta Brexiti lävel
Brexiti elav logo: Theresa May peab veel veidi kannatama