Президент США Дональд Трамп на совместной с президентом РФ Владимиром Путиным пресс-конференции по итогам встречи в Хельсинки

"Maailma sandarmil" on aeg puhata - Trump muudab USA rolli

67
(Uuendatud 14:50 27.12.2018)
On aeg lõpetada "Ameerika korra" kehtestamine maailmas, otsustas USA president Donald Trump ja teatas, et tema riik loobub "maailma politseiniku" rollist. Või kui mitte, siis nüüdsest peab keegi selle eest maksma.

Maria Baljabina, raadio Sputnik

Paljude aastate jooksul lõid Ameerika Ühendriigid endast "maailma sandarmi" kuvand, sekkudes kõikidesse konfliktidesse, kuhu nad vaid ligi pääsesid. 

Nad said kuulsaks oma sooviga aidata kõikjal võimule enda silmis "õiged režiimid", kehtestada oma versioonid demokraatiast ja sundida kõiki Washingtoni tahet täitma. Sageli toovad "Pax Americana" võõrale maale sõjaväelased. 

Aga siis tuli Trump ja otsustas, et nüüd aitab. Sest see ei ole õiglane. Kusjuures ebaõiglasena tundub talle mitte asjaolu, et USA läheb paikadesse, kuhu keegi teda kutsunud ei ole, vaid fakt, et liitlased seda ära kasutavad ja Ameerika presidendi sõnul "teenuse eest" liiga vähe maksavad. 

Soovite, et Ameerika Ühendriikide sõjavägi teid kaitseks - palun, aga makske see kinni.

"Me oleme hajutatud üle kogu maailma. Me oleme riikides, millest enamik inimesi isegi kuulnud pole. Naljakas, kas pole," lisas Trump.

Temale võib see naljakas tunduda. Nende riikide elanikele aga, kellest "enamik inimesi" kuulnudki pole, ilmselt mitte nii väga.

Isegi kõigile tuntud Jaapanis kurdavad Okinawa elanikud ja kohalik omavalitsus juba ammu USA sõjaväe kohaloleku üle, mis mitte ainult ei tekita ebamugavusi, vaid on sageli seotud otseselt kuritegelike intsidentidega.

Ja mida nad võivad veel teha riikides, kes isegi häält tõsta ei saa? Ja kuhu lisaks keegi neid ei kutsunud. 

"Kolp ja kondid": Ameerika kaotas külma sõja Venemaale >>

Näiteks tulid ameeriklased kutsumata külalistena Süüriasse, kus koalitsiooni rünnakutega kohalikele elanikele põhjustatud kannatusi vabandati välja küll "avalikkuse sooviga" president Bašar Assad kukutada, küll vajadusega terroristidega võidelda.

On tore, et nad sealt lõpuks lahkuvad. Ehkki juhinduvad nad üksnes materiaalsetest kaalutlustest.

Mis saab nüüd maailma sandarmi rollist, millega Washington on juba väga harjunud oli? Kas tõesti tuleb neil oma käitumist muuta? Trumpi tagandamise oht tundub möödas olevat, nii et tal võib olla aega ka millegi muutmiseks.

Ehkki tõenäoliselt loodab ta, et liitlased ja need, kes tema sõnul Ameerika sõjaväe kaitsest kasu saavad, ei soovigi midagi muuta ja maksavad talle nõutud hinna.

Aga kuidas jääb siis võitlusega ideaalide eest, mida Ameerika Ühendriigid pidevalt kuulutasid, levitades kõikjal hävingut ja kaost?

Tuleb välja, et kõik need olid tühipaljad sõnad ja USA sõjavägi on nüüd ametlikult de-facto erasõjaväefirmaks muutunud, pakkudes oma teenuseid neile, kes selle eest maksavad.

67
Tagid:
Maailmakord 2018, sõjaväebaasid, USA baasid, USA
Samal teemal
Ekspert: Trump oli G20 kohtumisel isoleeritud
"Vajutasin millelegi ja kõik kustus": Trump loovutas Venemaale kaubavahetuse Hiinaga
Mattis allkirjastas korralduse USA vägede väljaviimiseks Süüriast
USA eksperdid ärgitavad suurendama sõjalist kohalolekut Euroopas
Asjad kokku ja Teksasesse: kes USA väed Süürias asendab