USA president Donald Trump

Donald Trump ja eriprokurör Muelleri tühjenev õhupall

59
(Uuendatud 11:45 26.10.2018)
Kuidas õnnestus Trumpi meeskonnal vältida sündmusi, mis tundusid väga tõenäolised mitu kuud tagasi, ja nimelt stsenaariumi, kus Mueller täiesti põhjendamatult teatas, et "Trumpi ja Kremli vandenõu" toimus ja et Trump on Putini mõjualune ja agent?

Ivan Danilov, blogi Crimson Alter autor

Kui Ameerika meedia oma hinnangutes ei eksi, saame varsti otse-eetris näha, kuidas umbes pooled ameeriklased seisavad silmitsi kohutava ja šokeeriva pettumusega. Jutt käib sündmusest, mis oleks pidanud saama tänavuaastaseks peamiseks poliitiliseks thrilleriks – Ameerika Ühendriikides võimu haaramise eesmärgil punutud "Kremli ja Donald Trumpi vandenõu" uurimise lõpuleviimine.

Eriprokurör Muellerile pandi suuri lootusi Trumpi tagandamiseks vajalike tõendite hankimisel, et valimisi ei võitnud mitte tema, vaid Venemaa eriteenistused. Lõpuks on see uurimine jõudmas oma loogilise lõpuni. Selle asemel, et rõõmustada ja ennustada poliitilist näitemängu, hakkasid Ameerika ajakirjanikud järk-järgult ette valmistama üldsust, et mingit tulevärki ei tule ja tagandamist samuti. "Kremli ja Trumpi vandenõu" uurimine käis eriprokurör Muellerile üle jõu. Veelgi enam, on oht, et ühiskondlik tähelepanu pööratakse uutele välismaistele sekkumistele Ameerika valimistesse.

Endine Trumpi kampaania töötaja, poliittehnoloog George Papadopoulos osales neljapäeval Senati suletud kuulamistel ja nagu ta varem teatas, räägitakse senaatoritele, kuidas FBI ja Briti luure viisid läbi "infiltratsiooni ja sabotaažioperatsioone" Trump valimiskampaanias. Lisaks meedialeketele eriprokurör Muelleri uurimise eelseisva lõpuleviimise kohta on veel mõned märgid, mis näitavad, et kogu väidetava "Trump ja Kremli vandenõu" lugu on lõppemas. Kõrgemad ametnikud avaldavad prokurörile survet, et ta kas esitaks uued süüdistused või lõpetaks uurimise. Samal ajal saadab Mueller talle appi saadetud uurijaid tagasi nende alalistele ametikohtadele, mis tähendab, et uurimine on jõudmas lõpule.

Ja hoopiski mitte ilmaasjata ei ole hakanud avalikkust ette valmistama selleks, et kuudepikkuse skandaalse uurimise, mis oli kuni viimase ajani peamine poliitiliste uudiste allikas Ameerika Ühendriikides, tulemused ei pruugi kunagi avalikkuse ette jõudagi. Kummalise kokkusattumuse tulemusena olid eriprokurör Muelleri volitused sõnastatud nii, et tal ei ole mingeid kohustusi oma järelduste avalikustamiseks, mis tähendab, et ta piirdub vaid ettekandega USA seadusandjatele — ja sellega ongi kõik. Ilmselt ta seda võimalust kasutabki, et mitte valmistada Donald Trumpile ja Vene propagandale rõõmu ametlikult ja avalikult teada saada, et mingit vandenõu polnudki.

Selle versiooni toetuseks, et eriprokurör ei leidnud midagi ega suutnud seda tõestada, on veel üks argument. Kui oleks isegi väiksemgi võimalus esitada avalikkusele mingisugusedki tõendeid "Kremli vandenõu kohta", oleksid need tõendid avalikustatud enne novembris toimuvaid vahevalimisi Kongressi ja Senatisse, et võimalikult kahjustada Vabariikliku partei kandidaate, keda toetab president. Kui seda ei juhtu, tähendab, pole midagi näidata.

Sellega seoses tõusetub tähtis ja huvitav küsimus: kuidas õnnestus Trumpi meeskonnal vältida sündmusi, mis tundusid väga tõenäolised mitu kuud tagasi, ja nimelt stsenaariumi, kus Mueller täiesti põhjendamatult teatas, et "Trumpi ja Kremli vandenõu" toimus ja et Trump on Putini mõjualune ja agent? Arvestades USA meedias domineerivaid Vene- ja Trumpi-vastaseid meeleolusid oleks üks selline põhjendamatu avaldus piisav, et tagada üsna tõsine avalik toetus tagandamisele, mida võiksid nõuda Kongressi ja Senati demokraadid ja mida toetaksid ka arvukad Trumpi-vastased vabariiklastest kongresmenid ja senaatorid.

Tõenäoliselt ei saa me kunagi teada tõde, kuid võib mainida ühte tõenäolist seletust. Võib-olla suutis Trump oma kolleegidele väga veenvalt seletada, et kui selline stsenaarium rakenduks, siis kasutab ta tagandamisistungit selleks, et paisata avalikkusele kogu kompromiteeriv materjal Hillary Clintoni ja teiste poliitiliste vastaste kohta ning süüdistab neid riigipöördekatses. Sellest Trumpi sammust oleks täiemahulise kodusõjani vaid pool sammu. Selline lähenemine oleks üsna Ameerika presidendi stiilis, seda enam, et umbes sama asjaga ähvardas ta kaudselt Ameerika eliiti juba 2016. aastal, kui talt oleks "varastatud valimisvõit". Trumpi vastaste ja "Kremli vandenõu teooria" toetajatel on veel aega ümber mõelda, kuid vaevalt nad seda teha julgevad.

Kahjuks ei tähenda Muelleri uurimise häbiväärne lõpetamine seda, et Venemaa sekkumise teema Ameerika valimistesse, Venemaa küberspionaaž ja "Vene oht" päevakorrast täielikult kaob, kuigi kindlasti muutub see järk-järgult vähem toksiliseks. Näiteks võib tuua leket The New York Times"isse, et Venemaa ja Hiina luureteenistused kuulavad pealt Donald Trumpi isiklikku telefoni. Ameerika president tegi New York Timesi ajakirjanikele nalja, kuid kahjuks ei kao see probleem kuhugi ja kui peaks järsku vaja minema ettekäänet Venemaa-vastaste sanktsioonide kehtestamiseks, siis pole nendest kunagi puudust.

Kuid on ka häid uudised. On väga tõenäoline, et just Muelleri uurimise ilmselge läbikukkumise tõttu hakkas Trumpi administratsioon venelastega julgemalt kontakte looma. Saavutati isegi kokkulepe Ameerika ja Venemaa presidentide kohtumiseks 11. novembril Pariisis, mis alles hiljuti tundus võimatu Venemaa teema mürgisuse tõttu Ameerika inforuumis.

Sanktsioonide ajutine peatamine Dmitri Rogozini suhtes seoses tema eelseisvate, 2019. aasta alguses toimuvate läbirääkimistega NASA juhtkonnaga ja USA riikliku julgeolekunõuniku John Boltoni visiit Moskvasse on samuti märk sellest, et Trumpi administratsiooni käed on juba vähem seotud.

See muidugi ei tähenda, et vabanevaid käsi kasutatakse sõbralikeks kallistusteks, kuid vähemalt on võimalus, et pärast eriprokurör Muelleri fiasko ametlikku tunnustamist võib Trumpi administratsioon lõpuks üritada läbi viia sisukaid läbirääkimisi. Ja need võivad äkki viia vähemalt mingite positiivsete tulemusteni, tekib võimalus, et neid tulemusi saab ellu viia, kartmata, et USA president kompromissi eest Venemaaga istuma pannakse.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

59
Tagid:
Robert Mueller, Vladimir Putin, Donald Trump, Venemaa, USA
Флаг Эстонии и НАТО

NATO ike: kui palju eestlased Venemaa-vastase poliitika eest maksavad

(Uuendatud 17:53 22.12.2019)
Tallinna välispoliitika aluseks on saanud hüpoteetiline vastasseis Moskvaga ning oma territooriumi täiesti reaalne andmine USA ja NATO käsutusse sõjalise taristu rajamiseks.

See on juba viinud sadade miljonite eurode kaotamiseni, mis on eraldatud tarbetute NATO võõrvägede toomiseks Eesti pinnale ja nende ülalpidamiseks. Ees ootavad uued vabatahtlikud rahakaotused.

Kui NATO riigid olid Varssavi tippkohtumisel 2016. aasta juunis otsustanud paigutada alliansi lahingugrupid Eestisse, Lätti, Leetu ja Poolasse, oli vaja investeeringuid.

Vajaliku taristu rajamiseks võõrvägedele järgmise viie aasta jooksul on Eesti valitsus kiirkorras eraldanud 40 miljonit eurot. Neid Eesti jaoks üsna suuri summasid on kasutatud kasarmute, arsenalide ja ladude ehitamiseks ning keskpolügooni arendamiseks.

Märgime, et Eesti valitsus on eraldanud reservfondist lisaraha liitlasvägede riigis viibimise hüvitamiseks alates 2014. aastast ehk ammu enne Varssavi tippkohtumist, mis olevat legitimeerinud võõrvägede alalise viibimise rahulikus ja stabiilses piirkonnas.

Eesti eelarvestrateegia 2019.–2021. aastaks näeb ette 2,4 miljardi euro suurused kaitsekulutused.

Absurdne lennubaas

Põhja-Atlandi allianss kavatseb suurendada Balti riikide õhuruumi turvavate lennukite arvu. Muuhulgas on kavas rakendada üsna valvsaks tegevaid lennupõhise eelhoiatuse ja õhuruumi juhtimise süsteeme (AWACS).

Ämari lennubaasis anti mullu oktoobris pidulikult käiku uued objektid, mis on ette nähtud NATO võõrvägede ja relvade vastuvõtmiseks ja teenindamiseks. Seejuures rõhutas kaitseminister Jüri Luik, et see taristu ei ole mõeldud mitte ainult USA õhujõududele, vaid "on kasulik kõigile". Projekti elluviimine läks maksma umbes 13,5 miljonit eurot.

Kaks kuud enne Ämari baasis toimunud tseremooniat oli Hispaania lennuväe hävitaja Eurofighter Typhoon 2000 lasknud Lõuna-Eesti kohal välja lahingraketi AMRAAM. Õnneks pääseti ohvrite ja purustusteta. Ligi 20-kilose lõhkepeaga raketi allakukkumise kohta ei leitud: see võis lennata ka saja kilomeetri kaugusele, isegi naaberriigi territooriumile.

See "õnnelik õnnetus" näitab, kui turvalisemaks on muutunud Eesti kodanike elu NATO õhujõudude kaitsva tiiva all. Esimene rakett sattus Eestisse sealt, kust seda ei oodatud, kuid täiesti ootuspäraselt.

Välismaise väegrupeeringu Eestis viibimise deklareeritav eesmärk on astuda vajadusel välja Venemaa agressiooni vastu ja võita aega alliansi põhivägede saabumiseni.

Kuni "kuri Venemaa" ei ründa, tuleb liitlasi ülal pidada Eesti maksumaksjate kulul. Võimalik, et aastakümneid. Aga kui võtta arvesse kulud oma kaitseväe relvastuse uuendamise kavale (praegu on Eesti ülemaailmses sõjalise võimsuse edetabelis Global Firepower 112. kohal 137-st), võib julgelt kinnitada, et eesmärgiks seatud 2,18 protsendil SKP-st Eesti sõjalise eelarve kasv pidama ei jää.

Tuleb veel kaua püksirihma pingutada, sest Ameerika presidendi Donald Trumpi üleskutse suurendada NATO riikide kaitsekulutused 4 protsendini SKP-st kehtib ka Eesti kohta.

Peegeldumisnurk

Läänes on levinud ettekujutus, et Balti regiooni postsovetlikud vabariigid seisavad vastu Venemaa agressioonile ja Põhja-Atlandi allianss kaitseb neid. Ja ometi ei ähvarda Eestit, Lätit ja Leedut ükski naaberriik, territoriaalseid või muid materiaalseid pretensioone ei ole neile ka Venemaal.

Teisest küljest NATO aastatepikkune motiveerimata laienemine itta ja Baltimaade "kaitsmine" tuhandetest sõjaväelastest koosnevate paljurahvuseliste väegrupeeringute ja löögirelvade paigutamise teel Venemaa piiride äärde ning õppused nagu Defender Europe 2020 meenutavad järjest rohkem agressiooniks valmistumist ja sunnivad Moskvat adekvaatselt reageerima.

Venemaa relvajõudude peastaabi ülem Valeri Gerassimov rääkis 17. detsembril otsesõnu alliansi valmistumisest "mastaapseks sõjaliseks konfliktiks" Balti regioonis ja see järeldus ei tõota Eestile midagi head.

Sõjaliste ohtudega silmitsi seistes on Venemaa kohustatud rakendama karme vastumeetmeid ning selleks on tal väärikad relvajõud ja ustavad liitlased.

Näiteks Leningradi oblastis, Eesti külje all, toimuvad alates 18. detsembrist kiire õppekogunemine ja Krasnoje Selo motolaskurbrigaadi õppus, millest võtavad osa ka Valgevene Vabariigi sõjaline delegatsioon, Lääne sõjaväeringkonna kõrgem juhtkoosseis, Balti laevastik, õhujõudude ja õhutõrje Leningradi koondised, üldväed ja tankiarmeed, mis dislotseeruvad 26 Venemaa Föderatsiooni subjekti territooriumil.

Eri tasandite staapides ja polügoonil harjutatakse uusimaid sõjategevuse viise võttes arvesse tänapäeva relvakonflikte. Erilist tähelepanu pööratakse luuretegevusele, õhutõrjele (tingliku vastase lahing- ja luuredroonide hävitamisele), raadioelektroonilisele võitlusele, tuleülesannete täitmisele suurtükiväelaste, tankistide ja motolaskurite poolt. Mis sellest järeldub?

Võõrvägede viibimine Eestis ainult vähendab Eesti julgeolekut. Mida rohkem on ettearvamatuid kaitsjaid olematu ohu eest, seda vaesemad on riigi elanikud ja seda tõenäolisem on piirkonna muutumine relvakonflikti tandriks.

Lugege lisaks:

https://ee.sputniknews.ru/columnists/20191219/18802351/chlenstvo-nato-estonia-traty.html

Tagid:
majandus, Eesti, Venemaa, NATO
Samal teemal
Kelle närvid enne üles ütlevad: ekspert hindas USA ja Türgi suhteid
Venemaa president Vladimir Putini pressikonverents

Kas Eesti riigijuhid saavad Putini läbipaistvast vihjest aru

(Uuendatud 16:51 20.12.2019)
Seniajani on Eesti trooninud sõnavabaduse edetabelite tipus. Kuid Sputnik Eesti töötajate jälitamine seab tema kõrge koha löögi alla, arvab kolumnist Boriss Grigorjev.

Rahvusvaheline praktika näitab, et väike Eesti peab kõvasti pingutama, et pääseda maailma meedia uudiste edetabeli tippu.

See läks tal korda seoses parvlaeva Estonia katastroofiga, seoses astumisega Euroopa Liitu ja NATOsse ning seoses "pronksiste" sündmustega, nüüd aga on riigile pööratud tähelepanu seoses sõnavabaduse karjuva rikkumisega Venemaa teabeagentuuri Sputnik Eesti ajakirjanike tagakiusamise teel.

Venemaa president Vladimir Putin
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Ma pole kindel, kas Eesti tahtis just sellist kuulsust, kuid seda küsimust Tallinna agentuuri ajakirjanike riigipoolse tagakiusamise kohta, mille esitas Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva otse Venemaa presidendile Vladimir Putinile tema iga-aastasel pressikonverentsil, millest võtsid osa Venemaa ja maailma tippajakirjanikud, kuulis kogu maailm, ja isegi kui mõnedes maades suhtutakse sellesse eelarvamustega, kujuneb ometi mingisugune ettekujutus Eestist kui riigist, kus rikutakse ajakirjanike õigusi ja ajakirjandusvabadust.

Midagi head ma selles ei näe. Seniajani on Eesti trooninud sõnavabaduse edetabelite tipus — nüüd aga on ta endale ise sellise hoobi andnud.

Kelle kõrvad selle tagant paistavad?

Kahtlemata püüab Eesti peavoolumeedia serveerida praegust etteheidet Putini poolt ja lubadust toetada Venemaa ajakirjanikke Eestis kui infopoliitilist rünnakut "kaitsetu" Eesti vastu, kes võitleb kõigest väest kurja Vene "monstrumiga".

Juba mitu aastat on Eesti poliitikud ja valitsusmeelsed väljaanded kinnitanud, et Sputnik Eesti ei olevat meedia, viitamata seejuures ühelegi seadusele. Ja kõik sellepärast, et mingit õiguslikku alust selleks põhimõtteliselt polegi.

Viimastel kuudel on agentuuri püütud hävitada isiklike sanktsioonide rakendamise kaudu, mis on kehtestatud Sputnik Eesti emaagentuuri rahvusvahelise infoagentuuri Rossija Segodnja juhi Dmitri Kisseljovi vastu.

Ja seda vaatamata sellele, et agentuuri ennast sanktsiooninimekirjades ei ole ja Euroopa Liidus on juriidiliselt tunnistatud, et Kisseljov ei ole agentuuri tegelik kasusaaja.

Eesti võimude sellise põikpäisuse üle võib vaid imestada, eriti kui võtta arvesse seda tõenäolist kahju, mida kõnealune tegevus toob Eestile rahvusvahelisel areenil.

Kuid nähtavasti ei seisa asjaomase aktsiooni taga mitte ainult natsionalismist pimestatud Eesti poliitikud ja ametnikud, vaid ka läänest pärit kolmandad jõud, kes püüavad Eesti kätega Venemaale järjekordselt "käkki keerata".

Omasid me hätta ei jäta

Sputnik Eesti tagakiusamisest rääkides lubas Venemaa president Vladimir Putin kasutada olukorra lahendamiseks kõiki võimalusi püüdes seejuures mitte kahjustada riikidevahelisi suhteid ja mitte jätta agentuuri ajakirjanikke hätta.

"Me teeme kõik, mida suudame, et teid jõukohaste abinõudega toetada ja mitte kahjustada meie riikide vahelisi suhteid. Vaatame, mida me teha saame," märkis president Putin.

Pole kahtlust, et avalikult sellisel tasemel kõlanud lubadus täidetakse. Muuhulgas on Venemaa välisministeerium juba saatnud pöördumised juhtivate rahvusvaheliste organisatsioonide poole.

"Eesti võimud on oma jahis Vene teabeagentuurile läinud üle nii totalitaarsetele meetoditele nagu tema töötajate ja koostööpartnerite jõhker hirmutamine karistusmeetmetega. Taoline olukord on täiesti vastuvõetamatu ning täielikult vastuolus demokraatia aluspõhimõtetega ja Eesti rahvusvaheliste kohustustega meedia segamatu töö, arvamuste avaldamise vabaduse ja infole võrdse juurdepääsu tagamisel," märgitakse Venemaa välisministeeriumi avalduses. Välisministeerium kutsus asjassepuutuvaid rahvusvahelisi organisatsioone ja kodanikuõiguste kaitse ühendusi üles kiiresti reageerima.

"Eelkõige ootama hinnangut olukorrale OSCE esindajalt ajakirjandusvabaduse küsimustes Harlem Désirilt," teatati ministeeriumist.

Kas Eesti võimud alluvad rahvusvahelisele survele? See sõltub "vanemate vendade" poolse surve tugevusest ja nendest kadudest, milleks Eesti võimud on valmis praeguses konfliktis Venemaaga.

On ilmselge, et Sputnik Eesti töötab edasi igal juhul. Kas see hakkab toimuma Eesti pinnal või enamjaolt väljaspool Eestit, seda näitavad lähikuude sündmused.

On täiesti tõenäoline, et järgnevad kohtuasjad Eesti võimude suhtes, kuid kuna kohtu veskid jahvatavad aeglaselt ja asi võib minna Euroopa Inimõiguste Kohtuni välja, tuleb õiglust oodata kaua.

Igal juhul jätkavad Eesti võimud sihikindlalt Eesti kui demokraatliku riigi maine halvendamist ning võimalusi koostööks naaberriigi Venemaaga jääb järjest vähemaks. Ja vaevalt on mõtet pärast taolisi tegevusi oodata Venemaa riigijuhtide heatahtlikku suhtumist igasugustesse Eestile majanduslikult kasulikesse algatustesse.

Autori arvamus ei pruugi kirjastaja seisukohaga kokku langeda.

Lugege lisaks: 

Tagid:
analüütika, demokraatia, Venemaa, Eesti, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Putini suur pressikonverents 2019
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Meedialahingud
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega