Õppused. Illustreeriv foto

"Olin purjus ja tühjendasin põit vitriinidele": NATO sõdurid laamendavad Baltikumis

261
(Uuendatud 13:37 22.06.2018)
Üldiselt on Balti riikide kodanike suhtumine NATO sõduritesse kahesugune. Etnilised leedulased, eestlased ja lätlased suhtuvad neisse positiivselt. Skeptiliselt suhtuvad sellesse kohalikud venelased.

Konstantin Sevastjanov, agentuurile RIA Novosti

Balti riikides ja Poolas toimusid NATO manöövrid Saber Strike ja Baltops ning piirkonna on üle ujutanud liitriiklaste sõdurid: 18 000 inimest 19 riigist. Ametivõimud selgitavad elanikkonnale, et see on julgeoleku tagamiseks vajalik, sest kõrval on "agressiivne Venemaa". Viimastel aastatel on Balti riikides toimunud mitu sõjaväeõppust aastas. Siiski ei rõõmusta kaugeltki kõik kodanikud välismaa sõjaväelaste saabumise üle.

Miks NATO sõdurid võrdsustati Klaipedas lastega?

Arenenud turismitaristuga Klaipeda sadam võõrustab nüüd hoopis teistsuguseid külalisi, siia saabus 37 erinevate NATO riikide sõjalaeva. Klaipeda omavalitsuse saadik ja "Leedu venelaste liidu" kohaliku algorganisatsiooni juht Vjatšeslav Titov väljendas rahulolematust, et sõduritel lubati õppuste ajal kasutada tasuta ühistransporti. Vastav otsus võeti linnavolikogu koosolekul vastu häälteenamusega.

Vestluses agentuuriga RIA Novosti märkis Titov, et linnapea Vytautas Grubliauskas ei tahtnud selleteemalisele diskussioonile isegi aega raisata. "Meie linnas on õigus tasuta ühistransporti kasutada ainult kuni seitsme aasta vanustel lastel, ja sedagi ainult tingimusel, et nad ei kasuta istekohti," oli Titov nördinud. "Viimase 25 aasta jooksul oleme teinud tasuliseks kõik, mis võimalik. Ühistranspordipilet maksab 80 senti. Koolilapsed, üliõpilased ja üle 70-aastased pensionärid maksavad poole. Ja isegi need, kes on üle kaheksakümne, ei saa sõita tasuta, neile on allahindlus 80 protsenti. Tuleb välja, et sotsiaalselt vähekindlustatud elanikkonnarühmad peavad sõidu eest maksma aga NATO sõjaväelased, kelle palk ei ole sugugi väike, sõidavad tasuta. Mina Isiklikult sellise lähenemisega nõus ei ole. Sõjaväelasel on polügoonid – sõitku ja tulistagu seal nii palju kui kulub." Kuid Vjatšeslav Titov oli vähemuses.

Teised saadikud jõudsid ühisele arusaamisele, et välismaa sõjaväelaste suhtes tuleb ilmutada maksimaalset külalislahkust, sest nemad hakkavad ju "linna kaitsma". Igasuguseid õppusi toimub siin üsna tihti ja ametivõimud kutsuvad Klaipeda elanikke üles "mitte kartma". Kuid nad kardavad siiski ja tahaksid, et sõjaväelased harjutaksid elumajadest kaugemal.

Aprillis, kui linnas toimusid õppused "Vapper Griffin – 2018" (Narsus grifonas — 2018), kirjutas Klaipeda elanik Julia Dobilene sotsiaalvõrgustikus: "Toimuva üle võib muidugi itsitada. Lastele võib õppustest rääkida: "Ärge kartke, need on head onud," kuid juba üle tunni aja käib linnas tulevahetus. Meie kõrval on kolm haiglat (üks neist vanuritele), mitu kooli ja lasteaeda. Ja mina tahan Leedu Vabariigi kodanikuna öelda: "Olen linnas sõjaliste harjutuste korraldamise vastu!" See postitus tekitas palju vastukaja, inimesed väljendasid oma pahameelt.

"Harjutamiseks on polügoonid. Seal on ehitised, võite seal teisi häirimata joosta nii kaua kui soovite. Ma ei saa aru, miks ma pean öö jooksul mitu korda üles ärkama sest paarikümne meetri kaugusel minu aknast Klaipedose tänaval sõidab lakkamatult ringi sõjaväe vanaraud," kurtis Nikolai Morozov.

"Riik kulutab demonstratiivselt raha. Ärge pensioni tõstke, ärge haiglaid remontige. Korraldatakse tobedaid sõjaväeõppusi suure hulga välismaiste tunnistajate silmade all, mille tõttu on seal suur oht nende pealtvaatajate julgeolekule," märkis Julia Baranetskaja. Mõned elanikud võrdlesid õppusi irooniliselt Counter-Strike mänguga.

Kingitused "Venemaa propagandale"

Riskidest rääkimine ei ole asjatu. Sõjatehnika ohustab liiklust. 7. juunil toimus Prienai piirkonnas suur liiklusõnnetus, milles põrkasid kokku neli USA armee Stryker soomukit. 13 sõjaväelast sai vigastada. 9. juunil toimus Kazlų Rūda linna lähedal teine liiklusõnnetus, kus Stryker sõitis teelt välja vastu puud. Soomukis olnud Ameerika sõdur viidi puusavigastusega haiglasse.

Saatuse irooniana kavatseb Leedu kohaliku ajakirjanduse teatel küsida EL-lt teede remondiks 430 miljonit eurot. Probleemil on veel üks aspekt. Eelmisel sügisel postitas Riia Kennelklubi Facebookis fotod prügist, mille NATO sõdurid olid maha jätnud Adažis asuva NATO baasi lähedale metsa: plastpudelid, konservikarbid, paberit ja muu prügi. "Ja kogu mets on segi pööratud, südamel on valus seda vaadata!" kurdavad kohalikud inimesed, "Meil on omalgi sigu piisavalt."

Üldiselt on Balti riikide kodanike suhtumine NATO sõduritesse kahesugune. Etnilised leedulased, eestlased ja lätlased suhtuvad neisse positiivselt — riigi propaganda on neile sisendanud, et Venemaa võib igal ajal neid rünnata, ja nad usuvad seda. Skeptiliselt suhtuvad sellesse kohalikud venelased — nad veedavad palju aega Venemaa inforuumis ja mõistavad hästi, et Balti riike Moskva rünnata ei kavatse. Välisriikide sõjaväelasi hirmutatakse, neile öeldakse, et iga nende vale sammu kasutab ära 'Kremli propaganda'.

Kingituseks Venemaa "teabeagressiooni" vastu võitlejatele sai eelmisel aastal Leedus toimunud juhtum, kus seimi esimehe Viktoras Pranckietise ja saadikute nimele tuli anonüümkiri, et Saksa sõdurid NATO mehhaniseeritud jalaväepataljonist vägistasid Jonava linnas viieteistaastase koolitüdruku. Teave ei leidnud kinnitust ja NATO sõjalise komitee esimees Petr Pavel oletas, et "hane" lasid lendu mingid "venemeelsed elemendid".

Tegelikult ei pea "vene propagandistid" midagi välja mõtlema. Samas Klaipedas pidas politsei kinni viis purjus Tšehhi sõdurit, kes läksid ööklubi lähedal kohalike noortega kaklema. Nad õnnestus maha rahustada alles elektrišokirelvadega.

Sellised vahejuhtumid ei ole haruldased ka Lätis. Nii vigastasid Riias neli purjus Briti sõdurit taksoautot, kui selle katusel tantsisid. 2015. aastal põhjustas Ameerika sõjaväelane liiklusõnnetuse, milles sai vigastada viis inimest, sealhulgas Venemaa rallisõitja Vassili Grjazin. Arstid fikseerisid tal mitu lahtist luumurdu mõlemal jalal, purustatud kannaluu ja purustatud arteri paremal jalal. Õnnetusjuhtumi süüdlane ei kandnud karistust õigeaegselt, sest ta saadeti varsti tagasi kodumaale.

Haruldane õigluse võidukäik

2014. aasta mais paistus NATO sõjalaevade eskaadri viibimine Ventspilsi sadamas seoses õppustega Open Spirit skandaaliks. Linnas toimus välismaalaste osalusel mitmeid kaklusi. Ühe kakluse tagajärjel viidi haiglasse meelemärkuseta Hollandi sõjaväelane, kellel olid näoluude murrud ja ajuturse. Ventspilsi linnapea Aivar Lembergs rääkis üksikasjadest nii: "NATO meremehed sigatsevad, ignoreerides Läti seadusi ja Ventspilsi omavalitsuse kohustuslikke avaliku korra eeskirju. Nad urineerisid joobnuna poevitriinidele, oksendasid, tarvitavad avalikes kohtades alkoholi, mis meil ei ole lubatud. Nad murdsid lillepeenardelt lilli ja kinkisid neid prostituutidele." Linnapea oletas, et sõjaväelased said vigastusi, kui kohalikud kaitsesid oma naisi ahistajate eest. Trahviti kokku 23 sõdurit: 13 alkoholipruukimise, 10 ebaväärika käitumise eest.

Kuid kriitikatuld sai tunda ka linnapea ise: Läti välisminister ja siseminister nimetasid tema avaldust liitlaste kohta "vastutustundetuks" ja "vastuvõetamatuks", mis "ohustab riigi julgeolekut" ja valab vett "Venemaa propagandaveskile". Endine kaitseminister Artis Pabriks vihjas, et vahejuhtumid sadamas võisid olla korraldatud eesmärgiga ajada Läti ja NATO tülli. Lembergsi kurtis: "Tuleb välja, et mitte NATO sõjaväelased ei käitunud vääritult, vaid mina olin purjus, urineerisin avalikus kohas ja rikkusin peenraid! See on absurdne!"

2016. aasta sügisel ründas Briti sõdur Riias McDonald'si restoranis läti noormeest Axel Aizkalnsi ja murdis ta nina. Pärast seda kirjutasid Briti ja Läti ajakirjandus "venemeelsete aktivistide kavandatud rünnakust sõdurile". "Võiks öelda, et sain veel ühe löögi vastu pead, millega kaasneb suur šokk," kurtis Aizkalns. Tema sõnul on Läti veebisaitide kommentaarides puhkenud torm seoses "venelaste omavoli" ja "Putini plaanidega". Hiljem pääses õiglus siiski võidule: Briti sõjakohus trahvis huligaani tuhande euroga.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

261
Tagid:
Baltops, Saber Strike, õppus, NATO, Baltimaad