Jalgpallifännid Nevski prospektil

"Oleme kui põrgus". Lääne ajakirjandus paljastas Venemaa suure pettuse

225
(Uuendatud 09:57 22.06.2018)
"Võimud teevad kõik, et maailmameistrivõistlused toimuksid probleemideta, kuid diskrimineerimine, homofoobia ja seadused säilivad nüüd ja ka edaspidi" — Independent, Suurbritannia.

Viktor Marahhovski, RIA Novosti

Loeme hakatuseks päevakajalisi tsitaate maailma ajakirjandusest.

"Venemaal tänavatel ja randadel kestab lõputu pidu, kuid see varjab masendavat reaalsust vaid osaliselt " — Daily Beast, USA. 

Rahvusvaheline ärikeskus Moskva City
Sputnik / Алексей Филиппов

"Miks mõelda rõhutud rahvusvähemustele, allatulistatud reisilennukitele või annekteeritud poolsaartele, kui õlu on jääkülm, transport tasuta ja jalgpall ülipõnev?" — Hufvudstadsbladet, Soome.

"Võimud teevad kõik, et maailmameistrivõistlused toimuksid probleemideta, kuid diskrimineerimine, homofoobia ja seadused säilivad nüüd ja ka edaspidi" — Independent, Suurbritannia.

"Te jääte uskuma seda, mida Venemaa teile läbi oma vaatamisväärsuste, kaunite paikade ja hoonete näitab, kuid sõitke linnast välja." Neljatunnine rongireis "Sapsanil" Peterburgi lõhub stsenaariumi. Roostetavad tehased vahelduvad lagunenud kuuridega ja te pole isegi kindlad, et tegu on elamutega, kuni näete nende lähedal aiamaadel askeldavaid naisi, see ei olegi nii erinev Brasiilias asuvatest faveladest, mida ma nägin rannikulinna El Salvadori staadioni ümbruses." — Toronto Sun, Kanada.

Politoloog: illusioonid läänega suhete osas hajusid 20 aastat tagasi >>

Selline on uus artiklite laine Venemaal toimuva 2018. aasta jalgpalli MM-i teemal. Millest see laine meile räägib?

Pärast tohutut infotsunamit, mille miljonid vutifännid maailma sotsiaalmeediasse paiskasid ja millega kaasnes juba kümnete miljonite vaimustunud tagasiside — grupeerusid "arenenud" riikide massiteabevahendid ümber ja taandusid varem ettevalmistatud positsioonidele.

 • Argentiina näomaalinguga pöidlahoidja
  Argentiina näomaalinguga pöidlahoidja
  © Sputnik / Aleksey Filippov
 • Saksa jalgpalluhuvilised
  Saksa jalgpalluhuvilised
  © Sputnik / Aleksey Filippov
 • Brasiilia neiu
  Brasiilia neiu
  © Sputnik / Grigoriy Sisoev
 • Prantsue koondise poolehoidja
  Prantsue koondise poolehoidja
  © Sputnik / Vladimir Pesnya
 • Hispaania toetaja
  Hispaania toetaja
  © Sputnik / Nina Zotina
 • Islandi jalgpallihuvilised
  Islandi jalgpallihuvilised
  © Sputnik / Vitaliy Belousov
 • Horvaatia toetaja
  Horvaatia toetaja
  © Sputnik / Elena Rusko
 • Portugali poolehoidjad
  Portugali poolehoidjad
  © Sputnik / Vladimir Astapkovich
 • Iraani jalgpallifänn
  Iraani jalgpallifänn
  © Sputnik / Alexey Danichev
1 / 9
© Sputnik / Aleksey Filippov
Argentiina näomaalinguga pöidlahoidja

Uus kontseptsioon kõlab järgmiselt: jah, Venemaa tundub neile, kes ei ole spetsialistid, uskumatult lahedana. Kuid tegu on spetsiaalsete dekoratsioonidega, mille eesmärgiks on varjata meie eest Vene reaalsuse kogu õudust.

Jalgpalli MM 2018>>

Praktikas realiseeritakse see järgmiselt:

"Maailmameistrivõistlused — Venemaa uus Potjomkini küla" — Irish Times.

"Seks, valed ja jalgpall Putini Potjomkini meistrivõistlustel" — The Daily Beast.

"Venemaa püüab oma vaesust varjata… Putini piirkondlikke aparatškuid süüdistatakse meistrivõistluste toimumiskoha muutmises kaasaegseteks Potjomkini küladeks" — Daily Express.

Me ei hakka pisiasjade kallal näägutama. Kanada publitsistile võib andestada, et ta ei tea, et venelastel on aiamaalappidega suvilad, mida nad slummideks pidasid (meenub linnalapse kuulsaks saanud hingeahastus: "Ema, siin on mingid lehmalaudad, me oleme vist põrgusse sattunud"). Lisaks on Iiri, Ameerika ja Briti ajakirjanike puhul vabandav ka nende teadmatus, et isegi Potjomkini külad on omaaegsete Euroopa diplomaatide poolt leiutatud ja levitatud müüt. 

Inglise vutifännid
© Sputnik / Виталий Белоусов

Näeme lihtsalt, et meie silme all korraldatakse lisaks jalgpalli MM-ile paralleelselt veel üht maailmameistrivõistlust. Nimelt — superseeria kahevõistlust lihtsate fännidest "rahvareporterite" ja kontseptuaalselt treenitud professionaalse meedia vahel. Viimase ülesandeks on selgitada kõigile — kaasa arvatud need, kes isiklikult Venemaale reisisid — et nad nägid vaid dekoratsioone ja atraktsioone.

Kaalul on rohkem kui lihtsalt "Venemaa imidž" — kogu lugupidamise juures meie riigi vastu. Milles on siis asi?

Selle vastasseisu keskmes on Läänemaailma seisukohalt eluliselt tähtsusega dogma, mis kõlab järgmiselt: Liberaalsed demokraatiamaad on tõhusad. Mitte-liberaalsed mitte-demokraatlikud riigid ei ole aga kunagi tõhusad.

Liberaaldemokraatia, mis põhineb võimsate rühmituste privileegide kogumil ja kõigi teiste jaoks mõeldud ohjeldamatul liba-kaasatusel (mis tähendab, et kui kehvik oled sa õigusteta, kuid homoseksuaali või mormoonina teistega võrdõiguslik) – vaid selline demokraatia suudab ehitada kõrghooneid, kiirteid ja hiigelstaadione, samuti tagada ohutuse ja heaolu.

Mitteliberaalsed "ebademokraatlikud" riigid, kus võimuladvik toetub enamusele ja täidab tema tahet, ei suuda ehitada ei kõrghooneid, kiirteid ega superstaadione, samuti tagada heaolu ega turvalisust.

Liberaalsetes demokraatiates naeratavad inimesed avalikult ega karda midagi. Mitteliberaalse demokraatiaga riikides on inimesed sünged ja hirmunud. 

MM-i pidulik avatseremoonia.
© Sputnik / Alexey Kudenko

Kui nad naeratavadki, siis olid nad kas sunnitud seda tegema või püüdsid seeläbi unustada oma tinarasket igapäevaelu (Venemaa aiamaid paljastanud Kanada ajakirjaniku sõnul "vaatavad inimesed "Sapsani", et end hetkekski välja lülitada hallist argipäevast, kus nad on ilma jäetud kõigest, mida Põhja-Ameerika elanikud endale lubada võivad).

Selline mõtteviis tekkis tol lihtsal ja arusaadaval ajal, mil kõrghooneid omavate rikaste riikide nimekiri langes täpselt kokku suure tugevusvaruga endiste koloniaalriikide ja nende paari protektoraadi loeteluga.

Pidades silmas asjaolu, et viimastel aastakümnetel hakkasid just mitte-liberaalsed mittedemokraatlikud riigid ehitama sobimatult suurel arvul kõrghooneid, automagistraale, staadione ja kaubanduskeskusi ning täitsid oma tänavad kohatu arvu isiklike autodega, tuleb kontseptsiooni ajakohastada.

Siin võime ausalt öeldes neile vaid kaasa tunda. 

Sest "Venemaa näilise efektiivsuse paljastamine" (just Venemaa on klassikalises Lääne agitpropagandas mitteliberaalse mittedemokraatia musternäidiseks) kordab peaaegu täht-tähelt meie enda riigi ajaloost tuntud katastroofieelset propagandat "roiskuvast Läänest."

NSV Liidu Kesktelevisiooni Prantsusmaa erikorrespondendi aastast 1975 pärinev lennukas fraas levis erinevates versioonides. Kanooniliseks vormiks loetakse:

"Pariisi kohal särab küll valgusküllane päike, kuid tavalisi pariislasi see ei rõõmusta!" (millele järgnes "roiskuva" elu probleemide loetelu).

Lihtsad pariislased asendati mõnikord tavaliste londonlastega ("Briti pealinna tööliskvartalites ei olda õnnelikud"), töölistest ameeriklastega ("New Yorki elanikke jõulutulede sära ei rõõmustai") ja nii edasi — kuni paroodiateni välja: "Kuid ööbikud le bois de Boulogne metsas laulavad nukralt". 

Lause legendaarsus iseloomustas hästi tollase NSV Liidu propaganda sisemist abitust. Meie mobilisatsioonilise läbimurde potentsiaal, mis saavutati revolutsioonijärgse ajastu äärmiselt jäikade meetoditega, tundus olevat end ammendanud. Seitsmekümnendate aastate keskpaigaks saavutatud heaolu ja üldise elulaadiga seotud edusammud ei tundunud veenvatena. 

NLKP Keskkomitee peasekretär Mihhail Gorbatšov alustas ametlikku visiiti Eestis >>

Seetõttu läks agitpropaganda kergema vastupanu teed: taganes, tunnustades välismaise elu sära, kuid kuulutades selle võltsiks ja kunstlikuks.

Telekanal RT
© Sputnik / Евгений Биятов

Probleem oli aga selles, et niisugused rünnakud seadsid agitaatorid paratamatult kaitsepositsioonile: "Ärge vaadake, et kauplustes on kaupa külluses ja tänavatel sõidavad Cadillac-id. Kui asja lähemalt uurida, selgub, et kõik on samamoodi kui meil." 

Sama lõks ootab ees ka meie "paljastajaid", kes kirjutavad "lõputust lõbutsemisest Venemaa tänavatel ja randadel, mis peidab ängistavat reaalsust vaid osaliselt." Sest reaalsus näitab praegu oma olemust tavakodanikele kogu maailma tsivilisatsioonides.

Struktuurne kriis on nähtav kõigis riikides, tingituna muutustest tootmisstruktuuris ja tööstusajastu hilistest tagajärgedest. Ja jutustada neile, kui "raske on lihtsate venelaste elu, sest sarnaselt meile ei ole ka neil piisavalt raha," pole just kõige tõhusam taktika.

Avaldused, mille kohaselt kohutaval Venemaal ei levi ohjeldamatu LGBT-propaganda ning Krimm riigiga taasühendati – ei leia üldse sihtauditooriumi. Sest liberaalsetes demokraatiates põranda alla surutud "avalik enamus" kuulab niisugust infot pigem kadeduse, kui õudusega.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

225
Tagid:
LGBT, Läänemaailm, Liberaaldemokraatia, tsivilisatsioon, agitpropaganda, favela, Potjomkin, dekoratsioon, propagandasõda, propaganda, Jalgpalli MM, NSV Liit, Rootsi, Suurbritannia, Kanada, USA, Venemaa
Teema:
Jalgpalli MM 2018 (84)
Samal teemal
Venemaa võitis Egiptuse ja tagas peaaegu pääsu play-off mängudele
Jalgpalli MM-i kõige "häälekamad" fännid
Jalgpalli MM staadionid kosmosest