Mikrofonid ja meedia

Pole mõtet rohkem valetada Holland tahab Venemaa Ukraina huvides hukka mõista

116
(Uuendatud 15:10 17.07.2018)
Viktor Marahhovski
Arusaadavatel põhjustel ei ole maailmal praegu selle jaoks aega - aga peagi hakatakse meie üle kohut mõistma. Holland leppis Ukrainaga lõplikult kokku selles, et korraldada Malaisia "Boeingu" allatulistamise kohtuprotsess enda juures.

Viktor Marahhovski, agentuurile RIA Novosti

Kes selles täpselt süüdi oli, on ette teada. Juba juuni algul teatasid hollandlased, et ukrainlaste suhtes neil pretensioone ei ole, ega saagi olla.

Samuti on eelnevalt teada, kellest süüdlane tehakse. Ja mis sellest, et peamine kannatajapool — Malaisia, peab süüdistusi Venemaa vastu põhjendamatuiks — keegi ei hooli sellest, mida mõned Aasia elanikud arvavad.

Mingite venelaste seisukoht ei huvita kah kedagi, eriti kuna neile ei antud isegi võimalust "rahvusvahelises uurimiskomisjonis" osaleda.

Professor Morgan: miks ma RT-d täielikult toetan >>

Kohus toimub tõenäoliselt Haagis.  

Tulemus on hõlpsasti prognoositav. Me kõik teame, kuidas Haagis kohut mõistetakse. Eriti palju võiks sellest rääkida Jugoslaavia viimane president Miloševic, kes pärast uurimise ummikussejooksmist salapärastel asjaoludel oma kongis suri, ja Serbia poliitik Šešel, kes end vabatahtlikult Haagile üle kandis, 11 aastat eeluurimisvanglas veetis ja juba poliitiliselt ohutu vähipatsiendina "tingimisi vabastati".

On üks huvitav asjaolu.

Kõik see, mida me Hollandi kohtus näha võime, hakkab toimuma "tõe-järgse ajastu" vaimus.

Räägime sellest terminist lähemalt — 2016. a. valiti ta ingliskeelses maailmas "aasta väljendiks". Selle ametlik määratlus on "poliitiline kultuur, mis on lahutatud faktilistest detailidest ja toetub vaid emotsioonidele". Väljendit reklaamiti presidendikandidaat Donald Trumpi ja tema hea väljendusoskuse sildistamiseks.

Euroopa info-eriüksus võidakse libainfo levitamise eest sulgeda >>

Tegelikult kirjeldab see juba ammu enne Trumpi ilmumist valitsenud propagandareaalsust, kus olulised ei olnud enam faktid, vaid neid mängleva kergusega asendavad "highly likely-d", "suured tõenäosused" ja "arvukad soliidsed veendumused".

"Tõe-järgsel ajastul" kuulub propagandamasina kontrollpaki omanikule ka võim maailma üle. Juba ajaloo hämarusse vajuv intsident Colin Powelliga, kes Ühinenud Rahvaste Organisatsioonis katseklaasi viibutades hüüdis: "Sellest kogusest piisab suure hulga inimeste tapmiseks." Lugu, mis lõppes sissetungiga Iraaki ja sadade tuhandete inimeste tegeliku tapmisega — oli ere näide "tõejärgsuse" sõjalisest kasutamisest.

Kuid on üks nüanss.

Ainuke ülesehitus, kus "tõe ignoreerimine" tõrgeteta toimis, oli ühepooluseline maailm. Inimkeelde tõlgituna — see tähendab, et "libatõe" kontrollpaketi omanikud – kujundanud avaliku arvamuse 100 000 korda levitatud kahtluste, seisukohtade, süüdistuste ja "kindlate uskumuste" alusel – lendavad tapma riigijuhte, kes neid hetkel segavad – ja tapavad neid edukalt. Sest keegi ei saa neile vastu vaielda — ei inforuumis ega lahinguväljal. 

See tähendab, et mingi "hingevaakuv" Venemaa suutis veel 1999. aastal teostada kangelasliku dessandi Prištinasse, kuid see ei mõjutanud kuidagi Jugoslaavia lõplikku lüüasaamist. Saddam Hussein koos oma perega võis end kaitsta viimase padrunini, Muammar Gaddafi võis võidelda viimase hetkeni — kuid nad olid hukule määratud, kui "oma rahvast tapnud diktaatorid."

Kõik see on jäänud minevikku. Ja hetke, mil möödunud ajastu asendus praegusega, panid "tõejärgsuse" domineerimise tõttu tähele väga vähesed. Propaganda kõige ebameeldivam kõrvalmõju see, et ta toimib mõlemas suunas ja võib hüpnotiseerida ka libainfo autoreid. Selle mõju tõttu sattusid paljud unipolaarse maailma poliitikud rumalasse olukorda. Eriti näitlik on mõneti traagilise saatusega poliitik — USA eelviimane president Barack Obama.

Meenutame, et Obama tuli võimule ühepooluselise maailma ajastul. Sel ajal tundus paljudele inimestele, et "tõekuulutajate" poole hoidev Saakašvili võib hüüdega "Lõuna-Osseetia tahab meid rünnata" allumatu territooriumi kiiresti vallutada — ja kõik ongi korras. Ja paari sammu kaugusel asuv Venemaa ei suuda õigeaegselt reageerida ning hakkab kusagil ÜRO-s toimunu osas proteste avaldama, kui olukorra muutmiseks on juba lootusetult hilja.

NATO kurdab "vene propaganda >>

Ja isegi 2014. a., kui tegelikkus näitas igal sammul, et maailm on tundmatuseni muutunud — tundus kellelegi ikka, et piisab, kui öelda: "Me muutsime vaenlase majanduse varemeiks," ja nii juhtubki.

Uue reaalsuse tõdemus jõudis 2018. aasta keskpaigaks isegi kõige arglikemate poliitikuteni.

Лидеры стран ШОС на саммите в Китае
Пресс-служба Президента РФ
Mitmepooluseline maailm - SCO tippkohtumine 2018. Hiinas

Teisisõnu, maailma, kus valitses nõudlus "tõejärgsuse" järele, ei olnud enam. Sel lihtsal põhjusel, et tegu oli ühepooluselise maailmaga kaasneva suhtekorraldustehnikaga, mille pole enam vundamenti.  

Tänapäeval ei lõpe propaganda enam "demokraatlike vaippommitamistega", gaasitrassidest loobumisega ega isegi hirmunud põhja-korealaste tuumarelvast loobumisega.

Kogu "tõejärgsuse" taristu, mida kasvatati ja nuumati unipolaarsuse seaduslikustamiseks — rahvusvahelistest meediahiiglastest rahvusvaheliste organisatsioonideni välja – on nüüdseks muutunud lõppenud ajastu dinosaurusteks.

Seetõttu võib Holland Venemaa üle kohut mõista nii nagu ta soovib.

Lätlaste võitlus Vene propaganda >>

Ja Kiievi poliitpropagandistid võivad kasvõi igapäevaselt Krimmi silda lammutada, ajakirjanikele kokaiini ja siberi katku sokutada, samuti igakuiselt ükskõik kui suure hulga Babtšenkoid virtuaalselt tappa, et seejärel ÜRO-s lärmi lüüa.

Kuid nüüdseks on juba mõttetu valetada. Uus maailm elab palju enam tegelikes väärtustes kui vana. Isegi kõige peenem, kallim ja kõikehõlmavam vale ei vii nüüdseks kuhugi. Ega tasu end enam ära.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

116
Tagid:
unipolaarne, post-truth, tõe-järgne ajastu, ühepooluseline, propagandasõda, propaganda, Haagi kohus, ÜRO, Saddam Hussein, Colin Powell, Šešel, Miloševic, Arkadi Babtšenko, Muammar Gaddafi, Mihhail Saakašvili, Barack Obama, Priština, Lõuna-Osseetia, Haag, Malaisia, Holland, Ukraina, Venemaa
Samal teemal
Kindel tõestusmaterjal – Douma elanikud kirjeldasid keemiarünnaku lavastamist
Macron tunnistas Venemaa kodanike ees USA süüd
Kõik salajane sai avalikuks: Pentagon ja tema valed S-400 kohta
Saksamaa: lõpetage NSV Liidu panuse moonutamine fašismivastases võitluses
Narva pole Krimm, vaid palju hirmsam - Briti ajakirjanikud teavad