Kanadas toimus G7 tippkohtumine

"Ameerika ei ole enam Läänemaailma pank": mis Putin siia puutub

74
(Uuendatud 12:46 17.06.2018)
Teatavates ringkondades peetakse heaks tooniks halada Venemaa väljaheitmise üle "väljavalitute G7-st". On aeg selle traditsiooniga hüvasti jätta.

Ivan Danilov, Crimson Alter blogi autor RIA Novostile

Kanadas La Malbaie´s toimunud G7 tippkohtumist jälgides ei saanud lahti mõttest, et Putinil on väga vedanud, sest ta ei pidanud osalema üritusel, mis meenutas pigem jõhkrat ja väga koledat peretüli, kui väga mõjukasse organisatsiooni kuuluvate riikide riigipeade kohtumist. Vaevalt meeldiks kellelegi olla võõra peretüli tunnistajaks, ja veel sellise, kus avalikkuse ette on kistud vanad solvumised ja vastastikused etteheited, mille juured ulatuvad eelmisesse sajandisse. Täiendavat vürtsi andis tülile paljude ajakirjanike juuresviibimine, samuti asjaolu, et läbirääkimistest osavõtjate iga liigutus, iga repliik ja pilk muutus sedamaid suhtlusvõrgustikes elava arutelu ja hukkamõistu objektiks.

Kõik, alates Macroni tugevast ja kurjast käepigistusest Trumpiga kuni "peapistrik" John Boltoni kõõrdpilguni, mis pidi sõna otseses mõttes läbistama Angela Merkeli, sai USA ja Euroopa poliitikute, diplomaatide, ajakirjanike ja sotsiaalvõrgustike kasutajate kommentaaride objektiks, kus ookeanitaguste oponentide haavamiseks ei valitud väljendeid. Kunagi varem ei ole EL ja USA vastastikust põlgust demonstreeritud nii avalikult ja selgelt.

Канцлер ФРГ Ангела Меркель разговаривает с президентом США Дональдом Трампом на саммите G7. 9 июня 2018
© AP Photo / Jesco Denzel
Kanadas toimus G7 tippkohtumine.

Pildi täiuslikust skandaalist lõid Trump ja tema administratsioon kahe enneolematu võttega. Esiteks, USA president keeldus alla kirjutamast G7 tippkohtumise lõppdeklaratsioonile ja Trump nõustaja kaubandussuhete alal ütles, et Kanada peaminister Trudeau´le on soovimatuse tõttu Washingtoni nõudmisi täita "reserveeritud koht põrgus".

Jan Bremmer, mõjukas Ameerika välispoliitikaekspert, mõttekoja Eurasia Group asutaja ja patoloogiline russofoob, kommenteeris kujunenud olukorda kurvastusega. Ta postitas Twitteris nüüdseks juba kuulsaks saanud pildi, millel oli jäädvustatud eriti piinlik hetk läbirääkimistel, kus Angela Merkeli ning Donald Trumpi pilkudes peegeldub varjamatu vastastikune vaen.

"Nii kadus Lääne ühtsus", allkirjastas Bremmer selle sügavalt sümboolse ülesvõtte.

Šanghai Koostööorganisatsiooni tippkohtumine Hiinas
Пресс-служба Президента РФ

On oluline märkida, et vaatamata teistele fotodele, millelt saab välja lugeda veidi vähem pingelist õhkkonda, näitab juba iseenesest see fakt, et ajakirjanike, ekspertide ja diplomaatide kogukonnad valisid just selle foto ühehäälselt tippkohtumise sümboliks, et Maria Zahharoval oli õigus, kui ta kirjutas: "Pole oluline, mis toimus suletud uste taga. Õigemini pole tähtsust, et uksed olid suletud. Vaid üks klõps ja kate tõuseb."

On tähelepanuväärne, et Bolton kommenteeris sama ülesvõtet hoopis teisest vaatevinklist: "Lihtsalt üks järjekordne G7 tippkohtumine, kus teised riigid eeldavad, et USA on igavesti nende pank.

President ütles selgelt välja — see pole enam nii." Pole raske mõista, et paljud majandusteadlased, rahandustegelased ja ajakirjanikud näitasid Boltonile kohe, et USA käitumist ülejäänud maailmaga võib võrrelda millega iganes, kuid mitte pankuri käitumisega, kasvõi juba sellepärast, et USA ei ole mitte muu maailma võlausaldaja, vaid võlgnik. Näiteks märkis Jan Bremmer, et tegelikult kutsus Trumpi nõunik üles likvideerima USA dollari staatust maailmarahana.

President Vladimir Putin rääkis Otseliini saates Venemaa heidutusvõimest ja tulevikuplaanidest, illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Филиппов

Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni sõrmejälg USA presidendi Donald Trumpi käel pärast kätlemist G7 tippkohtumisel Charlevoix`s, Quebecis, Kanadas 8. juunil 2018

Kõik need tsitaadid on olulised näitamaks, et "ühtse Lääne tugeva sisekriisi võrdlus skandaalse lahutusega ei ole "Kremli propaganda müüt", vaid karm reaalsus, mida arutati aktiivselt mõlemal pool Atlandi ookeani. On naljakas, et isegi selles, puhtalt Lääne konfliktis, püüavad paljud ikkagi näha Putini varju, mis on langenud kunagi nii pilvitutele Euroopa ja Ameerika suhetele.

Guy Verhofstadt, Euroopa Parlamendi Euroopa Demokraatide ja Liberaalide Liidu fraktsiooni esimees kirjutas Twitteris irooniliselt, et kuulsal G7 fotol arutleti parajasti Trumpile esitatud küsimuse üle: "Ütle, millist komprat Vladimiril (Putinil – toim.) teie kohta on ja võibolla saame me aidata". Seda nalja võib vaevalt õnnestunuks pidada (ja pole kindel, et see oli üldse nali), kuid see-eest võib kindlalt öelda, et nendest, kes näevad praeguses Lääne kriisis Putini kätt, ei saa enam keegi millegagi aidata. See paranoia on juba korvamatu.

Selle ilmselgelt läbikukkunud "seitsmiku" tippkohtumise kontekstis väärib meenutamist Donald Trump ettepanek Venemaa tagasikutsumisest sellesse rahvusvahelise koostöö formaati ja selle klassifitseerimist halvaks trollimiseks, kusjuures mitte Venemaa, vaid just nimelt Washingtoni Euroopa partnerite poolsesse trollimisse. Otsustades tema käitumise põhjal tippkohtumisel ja pärast tippkohtumist, oli USA president valmis tegema kõike, et näidata: "Kuuik" (see tähendab riigid, kes tema poliitika vastu mässu tõstsid) ei maksa midagi, ja selles mõttes Venemaa liidrile adresseeritud demonstratiivne "kutse laua taha" oli oluline osa tõrksate "liitlaste taltsutamise" programmist. Idee ebaõnnestus, kuid Trump ilmselt muud ei oodanudki.

Erilise teravuse Lääne publiku pettumusele G7 tippkohtumises andsid uudised ja fotod teiselt tippkohtumiselt, kus osales Venemaa president ja mis toimus Hiinas Qingdaos.

Логотип G7 в Квебеке
© REUTERS / YVES HERMAN
Kanadas toimus G7 tippkohtumine.

Lääne meediale meeldis kuni viimase ajani ilkuda SKO kui kunstlikult moodustatud organisatsiooni üle, mis erinevalt G7-st ei põhinevat ühistel väärtustel ja mida ei liida ühiseid huvid. Praktikas selgus, et "seitsmik" on tegelikult organisatsioon, mida ühised väärtused eraldavad ja mis ei suuda isegi lõppdeklaratsiooni alla kirjutada, SKO on aga kaasaegne ja üsna tõhus mehhanism erinevate riikide välispoliitika huvide ühtlustamiseks ja just seepärast võib SKO oma tippkohtumisel jõuda vähemalt lõppdeklaratsioonini.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova
© Sputnik / Валерий Мельников

Veelgi enam, SKO riigid, sealhulgas organisatsiooniga hiljuti liitunud India ja Pakistan lisasid lõppdeklaratsiooni Washingtonile väga ebameeldiva "valuutapunkti", mis tähistab organisatsiooni keskendumist rahvuslike valuutade kasutamise laiendamisele kaubanduses ja investeeringutegevuses. Tegelikult on sellega deklareeritud kurss dollarivabale poliitikale Euraasias, kuid Washington on nii hõivatud arveteklaarimisega oma Euroopa ja Põhja-Ameerika liitlastega, et tal pole isegi aega sellele avatud väljakutsele reageerida.

Kahjuks peetakse teatavates Venemaa ringkondades heaks tooniks endiselt halada Venemaa väljaheitmise üle "väljavalitute G7-st". On aeg selle traditsiooniga hüvasti jätta. Ehitada üles jõukat, turvalist ja ookeanitagustest mõjudest vaba Euraasiat on palju huvitavam ja kasumlikum, kui olla võõra peretüli tunnistajaks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

74
Tagid:
G7, Emmanuel Macron, Donald Trump, Vladimir Putin, Angela Merkel, Saksamaa, EL, USA, Venemaa