Peterburi majandusfoorum

Macronile ja Merkelile pakutakse "naftaeurot" - Moskvata ei mängi välja

59
(Uuendatud 21:49 26.05.2018)
Lääne meedia hinnangul on Peterburi majandusfoorumil olulisim, et Venemaale saabusid maailma poliitilised ja majanduslikud raskekaallased: Emmanuel Macron, Shinzo Abe ja Cristine Lagarde.

Ivan Danilov, blogi Crimson Alter autor agentuurile RIA Novosti

Paariks päevaks on Peterburist saanud tõmbekeskus neile, kes tahaksid teada, kust poolt maailma poliitikas ja majanduses "puhub tuul", samuti neile, kes sooviksid koostöös Venemaaga või Venemaal töötades rasket raha teenida. On saanud enesestmõistetavaks, et Venemaa väidetav isoleerimine rahvusvahelisest üldsusest osutus Lääne propagandistide kulunud müüdiks, sest nad ei suuda enam oma lugejatele seletada, miks kiirustavad Peterburi nii Prantsuse naftahiiglase Total juht Patrick Pouyanné, Kesk-Aafrika Vabariigi president Faustin-Archange Touadéra ja kirjanik Nassim Nicholas Taleb.

Venemaa president Vladimir Putin
© Sputnik / Сергей Гунеев

Arvestades, et Venemaa on üks uue multipolaarse maailmakorra poolustest, kelleta pole võimalik langetada ühtegi vähegi kaalukat geopoliitilist ega —majanduslikku otsust, on foorum kindlasti oma eesmärgi juba saavutanud.

Seejuures tuleb märkida, et kohtumisel on juba tehtud üsnagi huvitavaid ja Lääne-meedia poolt alahinnatud ettepanekuid, mille realiseerimine võib tugevati mõjutada jõudude vahekorda tuleviku maailmas. Näiteks Venemaa esimene asepeaminister ja ühtlasi rahandusminister Anton Siluanov tegi peaaegu avalikult Euroopa partneritele ettepaneku omamoodi bartertehinguks: "Euroopa Liit keeldugu toetamast USA majandussurvet Venemaale ja Venemaa aitab EL dedollariseerimisega". Just nii tuleb mõista kõrge Venememaa ametniku fraasi, et Moskva on valmis kasutama arvelduses Euroopa Liiduga dollari asemel eurot.

"Seega, kui Euroopa partnerid ei toeta USA majanduspoliitikat Venemaa suhtes, siis kindlasti näeme me väljapääsu selles, et tuleb kasutada Euroopa vääringut, Euroopa infrastruktuuri organisatsioone rahalisteks arveldusteks kaupade ja teenuste eest, mis täna on juba langenud erinevate piirangute alla,"- ütles Siluanov, tuletades meelde, et Venemaa püüab kasutada rahvuslikke vääringuid arveldsutes teiste riikidega. Ilmselt pidas ta silma SRÜ riike, Iraani ja loomulikult Hiinat.

Kui nimetada asju nende õigete nimedega, siis suures plaanis pakuti EL-le täiesti toimivat "naftaeuro" loomise skeemi, mis võib maailmaturul või vähemalt maailma idapoolkeral naftadollari kergesti välja tõrjuda. Sellise arengu geopoliitilisi tagajärgi on raske ülehinnata.

Kas olete kunagi mõelnud, miks Ameerika rahalise domineerimise süsteem põhineb just naftadollaril? USA ei tooda midagi sellist, mida kogu maailm peaks tingimata ostama dollarite eest, järelikult tekitaks nõudluse dollarite järele. Väga tingikult võiks selliseks "ülivajalikuks" toodanguks pidada Ameerika protsessoreid, kuid protsessorite müügimahud ei ole nii suured ja paljudele kolmanda maailma riikidele polegi neid tegelikult vaja. Aga naftat on vaja kõikidele ja sundides maailmale peale kohustuse tasuma nafta eest (mis pealegi pole toodetud USAs!) dollarites, suutsid ameeriklased tekitada pideva nõudluse USA valuuta järele ja teha nii, et keeldumine töötamisest väljaspool dollarisüsteem ei oleks mitte ainult ebamugav, see oleks suisa majanduslik katastroof. See ei ole tegelikult Ameerika oskusteave, vaid täiustatud variant Briti impeeriumis kasutusel olnud süsteemist, millega saavutati kunagi olukord, kus vaske ja muid tööstuse arendamiseks vajalikke metalle sai peaaegu eranditult osta vaid Briti naela eest ja peaaegu eranditult Londoni börsilt.

Dollari süsteemile väljakutse heitmiseks peavad selle vastastel olema korraga mitu elementi, mida on päris raske leida korraga ühest ja samast rigist. Ühelt poolt on vaja väga võimsat ja arenenud finantssüsteemi, mis oleks avatud välisriikide osalistele ja mida teised riigid usaldaksid. Teiselt poolt on vaja kontrolli mingite ressursside üle, mille tarbimine ei oleks valikuline, vaid eluliselt vajalik kõigile rahvusvahelises kaubanduses osalejatele. Lisaks on vaja suurt ja maksuvõimelist siseturgu, mis kasutaks konkreetset valuutat. Kirsiks tordil, kuid äärmiselt vajalikuks kirsiks tuleb pidada tugevat armeed, mis oleks võimeline mitte ainult kaitsma oma territooriumi, vaid oleks ka tõhusaks sõjalise jõu projektsiooniks mujal maailmas, et laiendada ja kaitsta ala, kus teatud dollari konkurent käibib. Kui sellist sõjalist kaitsekilpi pole, siis saavad Ameerika lennukikandjate grupid kergesti tasalülitada mistahes konkureeeriva valuutatsooni.

Hiinal on suhteliselt suur siseturg, kuid tema rahandussüsteem ei ärata maailmas erilist usaldust ja ka probleeme tema turu avatusega tunnistavad (ja püüavad seda lahendada) isegi Hiina ametnikud ise. Ka ressursside kontrollimisega ja võimaluse ning otsustavusega projetseerida Hiina sõjalist jõudu ei lähe kõik libedasti. Seevastu EL finantssüsteem on maailmas vägagi usaldusväärne, samuti on suur ja jõukas Euroopa turg. Kuid ressursside kontrollimise ja sõjalise jõu projektsiooniga on suisa katastroof ja seda katastroofilist olukorda üritab USA igati ära kasutada, sulgedes Euroopa Liidule Iraani nafta tarnimise ja üritades EL-le peale suruda USA vedelgaasi. Venemaa ei saa kahjuks kiidelda suure ja avatud ning maksujõulise turuga, mis oleks oma atraktiivsuselt võrreldav Euroopa Liidu, Hiina ja Ameerika Ühendriikida omaga. Me ei saa, ja lähitulevikus vaevalt et suudame kiidelda arenenud, kogu maailmas levinud ja tunnustatud finantssüsteemiga. Kuid meil on võtmeressursid, samuti võime ja otsustavus kasutada tõhusalt sõjalist jõudu oma rahvuslike huvide kaitseks. On lihtne märgata, et sünergia koostöös Venemaa — Euroopa Liidu, või Venemaa — Hiina, või isegi "kolmnurgas" Venemaa — Hiina — EL on ilmselge. Ja on loogiline, et sellise koostöö võimalikkus põhjustab tõsist allergiat teisel pool Atlandi ookeani.

Nüüd tuleb Euroopa Liidul, õigemini Euroopa poliitilisel ja majanduseliidil eelkõige iseendale selgeks teha vastus Prantsusmaa majandusminister Bruno Le Maire küsimusele: "Kas me tahame olla vasallid, kes viivad ellu USA otsuseid ja nende püksikummist kinni hoida?" Kui Euroopa leiab endas julgust valida vabadus, siis on Venemaa pakkumisest võimatu keelduda.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

59
Tagid:
majandusfoorum, Vladimir Putin, Angela Merkel, Emmanuel Macron, Peterburi
Teema:
Peterburi rahvusvaheline majandusfoorum 2018 (9)