Krimmi sild

Rünnata Venemaad kuidas Ameerika ajakirjanikust terrorist sai

76
(Uuendatud 18:25 26.05.2018)
The Washington Examineri artikkel rikub otseselt Venemaa kriminaalkoodeksi paragrahvi 205.2 "Avalikud üleskutsed terroritegevusele või terrorismi avalik õigustamine."

Vladimir Kornilov, RIA Novosti vaatleja

"Ukraina peaks Krimmi silla õhku laskma," õhutab briti-ameerika ajakirjanik Tom Rogan Ameerika ajakirjas The Washington Examiner, mis end kunagi soliidse väljaandena positsioneeris. Ausalt öeldes mõjub avalik üleskutse terrorismile mõneti ootamatult. Lubadused "sild õhku lasta" on juba varemgi kõlanud erinevate Ukraina tegelaste suust – nendesamade "prohvetite" huulilt, kes alles hiljuti sillaehitust võimatuks pidasid.

Ühena esimestest tuli terroriakti ideega välja ajakirjanik Matvei Ganapolski Ukraina telekanali NewsOne saates. Ta rääkis Ukraina partisanidest, kes ujuvad kohale ja õhivad kõik, mida Venemaa Krimmi suunal ehitama peaks. See toimus 2015.a. novembrikuus, mil Ganapolskil oli veel Venemaa pass. Varsti peale seda anti talle Pjotr Porošenko korraldusel Ukraina kodakondsus.

Seejärel ähvardasid Krimmi silda õhkida erinevate Ukraina rahvuslaste organisatsioonide liikmed. Näiteks liikumise OUN juht Nikolai Kohhanivski lubas korraldada terroriakti mõne Venemaa asutuse vastu silla avamise päeval ning teatas: "Kui on olemas mingi tee mandrilt Krimmi, siis miks mitte organiseerida mõnd plahvatust?"

Veel kuu aega tagasi arutlesid erinevad Ukraina tegelased mõnuga Krimmi silla vastu suunatud terroriaktide variante. Saidil "Obozrevatel (Vaatleja)" korraldati küsitlus, kus 32% külastajaist teatas, et sild tuleb õhku lasta isegi juhul, kui "Krimm Ukraina koosseisu naaseb." Pange tähele – kõik need üleskutsed ja teoreetilised arutlused kõlasid eranditult Ukraina kodanike suust (asetame ka Ganapolski nende hulka), ega erinenud oma bravuursuselt lubadusest kohe-kohe Sevastoopolis paraad korraldada või Donbass 2016.a. Ukraina koosseisu tagasi tuua.

Avaliku terroriakti üleskutse avaldamine Ameerika konservatiivses ajalehes, kelleks The Washington Examiner end peab, on aga midagi uut! Kolmekümne kahe aastane Rogan end eriti tagasi ei hoia ja soovitab Kiievil sild puruks pommitada: "Ukrainal on saabunud aeg selle silla elemendid hävitada… Õnneks on Ukrainal vahendid, et silla pihta õhulöök anda ja ta vähemalt mõneks ajaks kasutuskõlbmatuks muuta. Tänu ehitise muljetavaldavale pikkusele võivad Ukraina lennukid seda rünnata, viies sillaületajate ohvriks toomise võimaluse miinimumini."

Autorile ei tule ilmselt pähe, et tegu oleks sõja kuulutamisega Venemaale, millele järgneks riigi territooriumi kaitsvate Venemaa relvajõudude kohene vastus. Ilmselt ei mõista Rogan ka põhjust, miks intensiivselt Donbassi pommitav Kiiev pole kordagi "piiri ületanud" ega Krimmi pinnal ainsatki objekti puutunud. Sellised nüansid tunduvad amerikaniseerunud inglasele üle jõu käivat, sest isegi Kertši nimetab ta miskipärast "Kirtšiks", tõenäoliselt niisugust kirjaviisi ukrainapärasemaks pidades.

Võhiklikkus Ukraina ja Venemaa vahelistes küsimustes oleks ookeanitagusele ajakirjanikule andestatav, kuid ta peaks aru saama, et artikkel on otsene üleskutse terrorismile. Küsimusele, kas ta mõistab, et Venemaa seaduse silmis on temast saanud terrorist, vastas provotseeriva artikli autor rõõmsalt: "Tore. See tähendab, et ma olen nüüd ühes leeris selliste Venemaa patriootidega, nagu Aleksei Navalnõi." Millal mainitud "Vene patrioot" inimesi riiklike objektide vastu suunatud terroriaktidele õhutas, autor miskipärast ei täpsustanud."

The Washington Examineri artikkel rikub otseselt Venemaa kriminaalkoodeksi paragrahvi 205.2 "Avalikud üleskutsed terroritegevusele või terrorismi avalik õigustamine." Muidugi ei orienteeru niisuguste artiklite autorid ega toimetajad Venemaa seadusandluses, kuid Ameerika seaduste ja käitumisnormidega võiksid nad end ikka kurssi viia.

Mida tehakse Ameerikas nendega, kes õhutavad kaaskodanikke terroriaktidele Ameerika kodanike ja riiklike objektide vastu, teavad kõik. Mõistagi ei ole Venemaa Ameerika – Moskva ei kavatse korraldada rahvusvahelist õigust rikkuvaid raketilööke teiste riikide territooriumide pihta põhjendusega, et seal elavad mitte kõige adekvaatsemad inimesed, kes unistavad Venemaa hävitamisest.

Niisugused USA ajakirjanduses avaldatavad üleskutsed, mis on oma olemuselt kriminaalkuriteod, ei saa aga märkamatuks jääda.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

76
Tagid:
Washington Examiner, Krimmi sild, sild, Tom Rogan, ajakirjanik, USA, Ukraina, Krimm, Venemaa