Illustreeriv foto

Jooge, kallid külalised ehk Läti alkoturismi argipäevad

82
(Uuendatud 14:59 30.04.2018)
Pärast uute maailmarekordite teatavakstegemist Baltikumis ärajoodava alkoholikoguse kohta otsustati üheskoos rohelisele maole surmahoop anda. Aga miski läks lausa valesti.

Pjotr Malejev, raadio Sputnik, Läti

Balti riigid pole suured, maailmakaardil on nad, kuidas seda ka ei pööraks, üsna märkamatud, seetõttu on nad vägagi mures omaenese tähtsuse pärast. Meil, Baltimaade patriootidel on ka isu kasvõi millegi üle uhkust tunda. Seetõttu vaatame me päevast päeva maailma uudiseid, otsides mingisugustki mainimist või vähemalt vihjet meie olemasolu kohta. Uhkustunde ajendit otsides tuleb koguni lugeda või vaadata vaenulikke kremlimeelseid, kuivõrd seal kõneldakse meist vahest sagedamini. Halvad uudised on kenad, head aga veelgi paremad. Aga kõige parem on, kui keegi kolmest riigist saab milleski esimeseks, ideaalsel juhul koguni veel rekordiga.

Aasta tagasi püstitas säärase maailmarekordi Leedu: 2016. aastaga joodi riigi iga elaniku kohta ära 18 liitrit puhast alkoholi. Me ju suudame, kui vaid tahame! Mis oleks ka põhjuseks puhkepäevi välja kuulutada – las rahvas suurendab oma näitajaid. Äkki lüüakse omaenesegi rekord? Tuleb veel üks mainimine. Aga poliitikutel hakkas miskipärast piinlik, kusjuures mitte ainult ega niivõrd Leedu, kuivõrd Lätis ja Eestis olid need näitajad samuti üpris tublikesed. Ja sundisid üheskoos rohelisele maole sõja kuulutama.

Baltimaad on üllatavalt üksmeelsed, kui jutt käib "Vene agressioonist", võitlusest Venemaa propagandaga või ükskõik millisest Venemaa liigutuse hukkamõistmisest. Aga kui Venemaa päevakorrast välja langeb, algab segadus. Eesti tõstis aktsiisimaksu, nagu oligi kokku lepitud. Leedu läks millegipärast oma rada, piirates alkoholi müüki. Läti aga hakkas järsku lahkeid meretuuli ootama (meri ongi tavaliselt lahke, aga mereilm seda enamjaolt ei ole).

Ja jõudis ära oodata. Kohale tormasid alkoturistid naaberriikidest, et säästetuga suuremat kasu teenida. Ostsid ja jõid Lätis, ostsid ja jõid… ühesõnaga romantika. Eestlased korraldasid koguni flashmob´i: kogunesid karjakaupa piirile, laksutasid laitvalt keelt ja sõitsid demonstratiivselt naabrite juurde "õlle järele". Tulemusena jäi Eesti riigieelarves raha vajaka, Lätis aga vastupidi – tuli lisaks.

Karm alkopoliitika annab tulemusi
© Fotolia / Itakdalee

Alati on tore, kui sõbrad on saanud juba maiustada ning sina naudid endistviisi olukorda. Aga väga kaua see kesta ei saanud. Ka Läti tõstis südant kõvaks tehes siiski alkoholi aktsiisi, millega põhjustas Läti alkoholimüüjate liidu ja kaubandusliidu isamaalise meelepaha.

Meie, Läti patrioodid oleme, nagu alati, omavahel lahknenud. Osa meist arvab, et kodumaa-armastus peab olema ääretult kaine ja teadlik. Teine, lüürilisemalt meelestatud osa eeldab, et isamaa vajab imelisi hingelisi impulsse. Ja et kõik, mis neid impulsse soodustab, peaks olema kättesaadav ja taskukohane. Eriti meeldiv, kui impulsid tulevad piiri tagant.

Erinevus aktsiisimäärades ning seega ka alkoholi hindades on tühine, aga sunnib piiriäärset eestlast suhtuma Lätisse sobiliku lugupidamisega ning võib-olla üldsegi meie riiki armastama. Sellega on meil veel raskusi, aga juba leidub sütitavaid südameid. Nii et nendesse ei tohiks hoolimatult suhtuda.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

82
Tagid:
alkohol, Eesti, Balti riigid