Theresa May

Tänan teid, Theresa: Londongrad hävitatakse seestpoolt

166
(Uuendatud 13:15 04.04.2018)
Vene oligarhid on ise oma saatuse valinud ja metropolile ei lähe nende mured eriti korda. Kahjurõõmu ei maksa siiski tunda, see poleks õige, kuid nende probleeme ei maksa ka eriti südamesse võtta, omalgi muresid küllalt.

Maksim Sokolov, agentuurile RIA Novosti

Tema Majesteedi valitsuse kavatsus kontrollida, kui puhtad ja õiguspärased olid nende rikaste venelaste sissetulekud, kes kaugel totalitaarsest Venemaast on Londonisse elama asunud, et nautida Briti vabadust, meenutab lugu Bagdadi kaupmehest ja tema teenrist.

Bagdadi kaupmees saatis oma teenri turule sisseoste tegema, kuid peagi jooksis too kabuhirmus tagasi. Turul oli ta näinud Surma tema poole tulemas. Teener anus kaupmehelt, et too talle kõige kiirema hobuse annaks, millega Samarrasse põgeneda. Teener kappaski minema ja kaupmees otsustas ise turule minna, et juhtunus selgusele jõuda. Turul nägigi kaupmees Surma ja küsis, millega teener teda nii vihastas. Surm vastas: "Ma ei vihastanudki, ma ainult imestasin, kui teda siin nägin, sest mul on temaga täna õhtul kohtumine Samarras."

Sellist põgenemist võib kohata mitte ainult idamaade fatalistlikes legendides. Eksitusi, kusjuures mõnikord vägagi saatuslikke, on toimunud varjupaiga valikul ka tegelikus elus. "Vihma käest räästa alla" pole vaid pelk metafoor, vaid täpne olukirjeldus.

Unustamatul 1919. aastal põgenesid inimesed nälgivast Petrogradist tol ajal toiduainetega suhteliselt hästi varustatud Volgamaale. Keegi ei osanud ette näha, et 1921. aastal tuleb sinna piibellik näljahäda.

1941. aastal peeti heaks evakuatsioonipaigaks Krasnodari kraid ja Stalingradi. Seda, et sakslased ka sinna jõuavad, ei osatud sõja alguses arvata.

Ka Kiievis ja teistes suurtes linnades elanud juudid, eriti keskealised ja vanemad, alahindasid ähvardavat ohtu. Oleksid nad teadnud, mis neid ees ootab, oleksid nad kõike maha jättes itta põgenenud. Kuid paljud alahindasid 1918. aasta Saksa okupatsiooni kogemust — "Mida seal karta? Sakslased on ju kultuurne rahvas."

Nüüd on ka Londongradi elanikud, kes seni olid kindlalt veendunud, et inglased on kultuurne rahvas, suures segaduses, sest praegu ei saa enam keegi aru, kuhumaani Venemaa ja Ühendkuningriigi suhted halveneda võivad ja kuidas see neid, kes end mugavalt, nagu nad seni arvasid, saareriigis sisse seadnud on, mõjutab.

Varem arvasid peaaegu kõik, et Suurbritannias võetakse külalisi (soovitavalt muidugi rikkaid) riikidest, kelle suhted kuningriigiga pole ideaalsed, vastu heameelega, vaid kainest kaalutlusest lähtudes. Alati on kasulik omada kontrolli rikka diasporaa üle ja mõjutada seeläbi ehk mitte piisavalt sõbraliku riiki poliitikat. Suur vene kapitalist, või veel parem, Moskvas töötav ja nädalavahetusel pere juurde Londonisse sõitev kõrge ametnik, kes on Inglismaale alaliselt elama asunud — mis võiks Briti poliitilistele huvidele veel kasulikum olla?

Rikkale diasporaale tundus, et nii kestab see igavesti ja kui nad ise, siis nende lapsed sulanduvad loomulikul teel saareriigi eliiti ja nüüd äkki on õhus sõnad "soovimatud välismaalased." Katsu sa siin rahulikuks jääda.

Seni paistab Londoni sündmuse kolm võimalikku arengustsenaariumi.

Esimene — "unenägu oli hirmus, kuid Jumal on armuline". Johnsoni ja May furoor pole igavene, raha ei haise, saab olema veel palju kära, kuid lõpuks leitakse Londongradi edasise õitsengu hüvanguks võimalus pidurit tõmmata. Taas pääseb mõjule venelaste nii omane käegalöömine, mis meenutab juba "juudi omandi aariastamist", sest inglased on kultuurne rahvas.

Tõsi, kõige optimistlikumad eksperdid märgivad, et sel juhul teenivad juristid priskelt. Oma vara päritolu puhtuse ja õiguspärasuse tõestamine võib londongradlastele maksma minna kena kopika, sest briti advokaadid peenraha eest seda ei tee. Rikastele kapitalistidele ei ole see probleem, kuid väikese ja isegi keskmise jõukusega londongradlastele võib see lõppeda sellega, et oma vara päritolu õiguspärasuse nad küll tõestavad, kuid muuks neil enam raha ei jää, elu Londonis on aga väga kallis.

Teine võimalus — "Lase jalga!". Inglased austavad väga traditsioone. Kaheksateistkümnendal juulil 1290 keelas kuningas Edward I juutidel elada Inglismaal ning kõik nende kinnis- ja vallasvara konfiskeeriti, kuigi armu pärast lubati juutidele pagendusse minekul kaasa võtta raha ja isiklikud asjad. Riigikassa omandas seeläbi mitte ainult juutide kinnisvara, vaid ka põgenenud rahandustegelaste võlanõuded parunite ja rüütlite vastu.

Seitse sajandit hiljem vormistatakse see tõenäoliselt kuidagi leebemalt, kuid asja olemus saab olema samasugune: osa paljaksröövitud venelasi pöördub tagasi ajaloolisele kodumaale, teine osa asub elama mõnele uuele tõotatud maale — kuni järgmise korrani.

Brexit mõjutab juba migratsiooni ja tööturgu, illustreeriv foto
© REUTERS / Dylan Martinez

Kolmas ja kõige inetum võimalus on "Kop-kop-kop!". Vaevalt on Diasporaa solidaarsus ülemäära suur ja Briti eriteenistused, nagu nende kolleegid kogu maailmas, see on nende üldine omapära, on vägagi huvitatud kasulikust teabest inimestelt, kes seda valdavad ja kes ise on parajasti keerulises olukorras. Suur osa praegu Londonis elavatest venelastest on hirmul – vaevalt, et kogu nende varandus on omandatud seaduslikul teel ja samal ajal võivad nad omada huvipakkuvat informatsiooni oma rikaste kaasmaalaste kohta, kes samuti kristalselt puhtad pole.

Kõik ei pruugi minna nagu Pariisis 1942. aastal, kui Gestapo lõpetas lahinguteadate vastuvõtmise, sest ei saanud nende hulgaga enam hakkama. Kuid üldiselt võib üleskutse "Kahetse pattu, Ivanõtš, tuleb kergem karistus!" või "Anna nad üles, kergendad ka oma saatust!" oluliselt teravdada suhteid diasporaa sees. See vähendab venelaste silmis samuti Londoni atraktiivsust.

Need inimesed on ise oma saatuse valinud ja metropolile ei lähe nende mured eriti korda. Kahjurõõmu ei maksa siiski tunda, see poleks õige, kuid nende probleeme ei maksa ka eriti südamesse võtta, omalgi muresid küllalt.

Kindlasti tasuks alati meeles pidada, et kohtumise eest Samarras (või Londonis) ei ole keegi kaitstud. Täiesti ohutuid pelgupaiku pole olemas.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

166
Tagid:
Brexit, oligarh, Theresa May, London
Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)
Флаг Эстонии и НАТО

NATO ike: kui palju eestlased Venemaa-vastase poliitika eest maksavad

(Uuendatud 17:53 22.12.2019)
Tallinna välispoliitika aluseks on saanud hüpoteetiline vastasseis Moskvaga ning oma territooriumi täiesti reaalne andmine USA ja NATO käsutusse sõjalise taristu rajamiseks.

See on juba viinud sadade miljonite eurode kaotamiseni, mis on eraldatud tarbetute NATO võõrvägede toomiseks Eesti pinnale ja nende ülalpidamiseks. Ees ootavad uued vabatahtlikud rahakaotused.

Kui NATO riigid olid Varssavi tippkohtumisel 2016. aasta juunis otsustanud paigutada alliansi lahingugrupid Eestisse, Lätti, Leetu ja Poolasse, oli vaja investeeringuid.

Vajaliku taristu rajamiseks võõrvägedele järgmise viie aasta jooksul on Eesti valitsus kiirkorras eraldanud 40 miljonit eurot. Neid Eesti jaoks üsna suuri summasid on kasutatud kasarmute, arsenalide ja ladude ehitamiseks ning keskpolügooni arendamiseks.

Märgime, et Eesti valitsus on eraldanud reservfondist lisaraha liitlasvägede riigis viibimise hüvitamiseks alates 2014. aastast ehk ammu enne Varssavi tippkohtumist, mis olevat legitimeerinud võõrvägede alalise viibimise rahulikus ja stabiilses piirkonnas.

Eesti eelarvestrateegia 2019.–2021. aastaks näeb ette 2,4 miljardi euro suurused kaitsekulutused.

Absurdne lennubaas

Põhja-Atlandi allianss kavatseb suurendada Balti riikide õhuruumi turvavate lennukite arvu. Muuhulgas on kavas rakendada üsna valvsaks tegevaid lennupõhise eelhoiatuse ja õhuruumi juhtimise süsteeme (AWACS).

Ämari lennubaasis anti mullu oktoobris pidulikult käiku uued objektid, mis on ette nähtud NATO võõrvägede ja relvade vastuvõtmiseks ja teenindamiseks. Seejuures rõhutas kaitseminister Jüri Luik, et see taristu ei ole mõeldud mitte ainult USA õhujõududele, vaid "on kasulik kõigile". Projekti elluviimine läks maksma umbes 13,5 miljonit eurot.

Kaks kuud enne Ämari baasis toimunud tseremooniat oli Hispaania lennuväe hävitaja Eurofighter Typhoon 2000 lasknud Lõuna-Eesti kohal välja lahingraketi AMRAAM. Õnneks pääseti ohvrite ja purustusteta. Ligi 20-kilose lõhkepeaga raketi allakukkumise kohta ei leitud: see võis lennata ka saja kilomeetri kaugusele, isegi naaberriigi territooriumile.

See "õnnelik õnnetus" näitab, kui turvalisemaks on muutunud Eesti kodanike elu NATO õhujõudude kaitsva tiiva all. Esimene rakett sattus Eestisse sealt, kust seda ei oodatud, kuid täiesti ootuspäraselt.

Välismaise väegrupeeringu Eestis viibimise deklareeritav eesmärk on astuda vajadusel välja Venemaa agressiooni vastu ja võita aega alliansi põhivägede saabumiseni.

Kuni "kuri Venemaa" ei ründa, tuleb liitlasi ülal pidada Eesti maksumaksjate kulul. Võimalik, et aastakümneid. Aga kui võtta arvesse kulud oma kaitseväe relvastuse uuendamise kavale (praegu on Eesti ülemaailmses sõjalise võimsuse edetabelis Global Firepower 112. kohal 137-st), võib julgelt kinnitada, et eesmärgiks seatud 2,18 protsendil SKP-st Eesti sõjalise eelarve kasv pidama ei jää.

Tuleb veel kaua püksirihma pingutada, sest Ameerika presidendi Donald Trumpi üleskutse suurendada NATO riikide kaitsekulutused 4 protsendini SKP-st kehtib ka Eesti kohta.

Peegeldumisnurk

Läänes on levinud ettekujutus, et Balti regiooni postsovetlikud vabariigid seisavad vastu Venemaa agressioonile ja Põhja-Atlandi allianss kaitseb neid. Ja ometi ei ähvarda Eestit, Lätit ja Leedut ükski naaberriik, territoriaalseid või muid materiaalseid pretensioone ei ole neile ka Venemaal.

Teisest küljest NATO aastatepikkune motiveerimata laienemine itta ja Baltimaade "kaitsmine" tuhandetest sõjaväelastest koosnevate paljurahvuseliste väegrupeeringute ja löögirelvade paigutamise teel Venemaa piiride äärde ning õppused nagu Defender Europe 2020 meenutavad järjest rohkem agressiooniks valmistumist ja sunnivad Moskvat adekvaatselt reageerima.

Venemaa relvajõudude peastaabi ülem Valeri Gerassimov rääkis 17. detsembril otsesõnu alliansi valmistumisest "mastaapseks sõjaliseks konfliktiks" Balti regioonis ja see järeldus ei tõota Eestile midagi head.

Sõjaliste ohtudega silmitsi seistes on Venemaa kohustatud rakendama karme vastumeetmeid ning selleks on tal väärikad relvajõud ja ustavad liitlased.

Näiteks Leningradi oblastis, Eesti külje all, toimuvad alates 18. detsembrist kiire õppekogunemine ja Krasnoje Selo motolaskurbrigaadi õppus, millest võtavad osa ka Valgevene Vabariigi sõjaline delegatsioon, Lääne sõjaväeringkonna kõrgem juhtkoosseis, Balti laevastik, õhujõudude ja õhutõrje Leningradi koondised, üldväed ja tankiarmeed, mis dislotseeruvad 26 Venemaa Föderatsiooni subjekti territooriumil.

Eri tasandite staapides ja polügoonil harjutatakse uusimaid sõjategevuse viise võttes arvesse tänapäeva relvakonflikte. Erilist tähelepanu pööratakse luuretegevusele, õhutõrjele (tingliku vastase lahing- ja luuredroonide hävitamisele), raadioelektroonilisele võitlusele, tuleülesannete täitmisele suurtükiväelaste, tankistide ja motolaskurite poolt. Mis sellest järeldub?

Võõrvägede viibimine Eestis ainult vähendab Eesti julgeolekut. Mida rohkem on ettearvamatuid kaitsjaid olematu ohu eest, seda vaesemad on riigi elanikud ja seda tõenäolisem on piirkonna muutumine relvakonflikti tandriks.

Lugege lisaks:

https://ee.sputniknews.ru/columnists/20191219/18802351/chlenstvo-nato-estonia-traty.html

Tagid:
majandus, Eesti, Venemaa, NATO
Samal teemal
Kelle närvid enne üles ütlevad: ekspert hindas USA ja Türgi suhteid
Venemaa president Vladimir Putini pressikonverents

Kas Eesti riigijuhid saavad Putini läbipaistvast vihjest aru

(Uuendatud 16:51 20.12.2019)
Seniajani on Eesti trooninud sõnavabaduse edetabelite tipus. Kuid Sputnik Eesti töötajate jälitamine seab tema kõrge koha löögi alla, arvab kolumnist Boriss Grigorjev.

Rahvusvaheline praktika näitab, et väike Eesti peab kõvasti pingutama, et pääseda maailma meedia uudiste edetabeli tippu.

See läks tal korda seoses parvlaeva Estonia katastroofiga, seoses astumisega Euroopa Liitu ja NATOsse ning seoses "pronksiste" sündmustega, nüüd aga on riigile pööratud tähelepanu seoses sõnavabaduse karjuva rikkumisega Venemaa teabeagentuuri Sputnik Eesti ajakirjanike tagakiusamise teel.

Venemaa president Vladimir Putin
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Ma pole kindel, kas Eesti tahtis just sellist kuulsust, kuid seda küsimust Tallinna agentuuri ajakirjanike riigipoolse tagakiusamise kohta, mille esitas Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva otse Venemaa presidendile Vladimir Putinile tema iga-aastasel pressikonverentsil, millest võtsid osa Venemaa ja maailma tippajakirjanikud, kuulis kogu maailm, ja isegi kui mõnedes maades suhtutakse sellesse eelarvamustega, kujuneb ometi mingisugune ettekujutus Eestist kui riigist, kus rikutakse ajakirjanike õigusi ja ajakirjandusvabadust.

Midagi head ma selles ei näe. Seniajani on Eesti trooninud sõnavabaduse edetabelite tipus — nüüd aga on ta endale ise sellise hoobi andnud.

Kelle kõrvad selle tagant paistavad?

Kahtlemata püüab Eesti peavoolumeedia serveerida praegust etteheidet Putini poolt ja lubadust toetada Venemaa ajakirjanikke Eestis kui infopoliitilist rünnakut "kaitsetu" Eesti vastu, kes võitleb kõigest väest kurja Vene "monstrumiga".

Juba mitu aastat on Eesti poliitikud ja valitsusmeelsed väljaanded kinnitanud, et Sputnik Eesti ei olevat meedia, viitamata seejuures ühelegi seadusele. Ja kõik sellepärast, et mingit õiguslikku alust selleks põhimõtteliselt polegi.

Viimastel kuudel on agentuuri püütud hävitada isiklike sanktsioonide rakendamise kaudu, mis on kehtestatud Sputnik Eesti emaagentuuri rahvusvahelise infoagentuuri Rossija Segodnja juhi Dmitri Kisseljovi vastu.

Ja seda vaatamata sellele, et agentuuri ennast sanktsiooninimekirjades ei ole ja Euroopa Liidus on juriidiliselt tunnistatud, et Kisseljov ei ole agentuuri tegelik kasusaaja.

Eesti võimude sellise põikpäisuse üle võib vaid imestada, eriti kui võtta arvesse seda tõenäolist kahju, mida kõnealune tegevus toob Eestile rahvusvahelisel areenil.

Kuid nähtavasti ei seisa asjaomase aktsiooni taga mitte ainult natsionalismist pimestatud Eesti poliitikud ja ametnikud, vaid ka läänest pärit kolmandad jõud, kes püüavad Eesti kätega Venemaale järjekordselt "käkki keerata".

Omasid me hätta ei jäta

Sputnik Eesti tagakiusamisest rääkides lubas Venemaa president Vladimir Putin kasutada olukorra lahendamiseks kõiki võimalusi püüdes seejuures mitte kahjustada riikidevahelisi suhteid ja mitte jätta agentuuri ajakirjanikke hätta.

"Me teeme kõik, mida suudame, et teid jõukohaste abinõudega toetada ja mitte kahjustada meie riikide vahelisi suhteid. Vaatame, mida me teha saame," märkis president Putin.

Pole kahtlust, et avalikult sellisel tasemel kõlanud lubadus täidetakse. Muuhulgas on Venemaa välisministeerium juba saatnud pöördumised juhtivate rahvusvaheliste organisatsioonide poole.

"Eesti võimud on oma jahis Vene teabeagentuurile läinud üle nii totalitaarsetele meetoditele nagu tema töötajate ja koostööpartnerite jõhker hirmutamine karistusmeetmetega. Taoline olukord on täiesti vastuvõetamatu ning täielikult vastuolus demokraatia aluspõhimõtetega ja Eesti rahvusvaheliste kohustustega meedia segamatu töö, arvamuste avaldamise vabaduse ja infole võrdse juurdepääsu tagamisel," märgitakse Venemaa välisministeeriumi avalduses. Välisministeerium kutsus asjassepuutuvaid rahvusvahelisi organisatsioone ja kodanikuõiguste kaitse ühendusi üles kiiresti reageerima.

"Eelkõige ootama hinnangut olukorrale OSCE esindajalt ajakirjandusvabaduse küsimustes Harlem Désirilt," teatati ministeeriumist.

Kas Eesti võimud alluvad rahvusvahelisele survele? See sõltub "vanemate vendade" poolse surve tugevusest ja nendest kadudest, milleks Eesti võimud on valmis praeguses konfliktis Venemaaga.

On ilmselge, et Sputnik Eesti töötab edasi igal juhul. Kas see hakkab toimuma Eesti pinnal või enamjaolt väljaspool Eestit, seda näitavad lähikuude sündmused.

On täiesti tõenäoline, et järgnevad kohtuasjad Eesti võimude suhtes, kuid kuna kohtu veskid jahvatavad aeglaselt ja asi võib minna Euroopa Inimõiguste Kohtuni välja, tuleb õiglust oodata kaua.

Igal juhul jätkavad Eesti võimud sihikindlalt Eesti kui demokraatliku riigi maine halvendamist ning võimalusi koostööks naaberriigi Venemaaga jääb järjest vähemaks. Ja vaevalt on mõtet pärast taolisi tegevusi oodata Venemaa riigijuhtide heatahtlikku suhtumist igasugustesse Eestile majanduslikult kasulikesse algatustesse.

Autori arvamus ei pruugi kirjastaja seisukohaga kokku langeda.

Lugege lisaks: 

Tagid:
analüütika, demokraatia, Venemaa, Eesti, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Putini suur pressikonverents 2019
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Meedialahingud
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega