Süüria. Illustreeriv foto

Ei midagi uut - USA korraldas Süürias massihukkamise

220
(Uuendatud 17:19 12.02.2018)
Sedapuhku pommitasid ameeriklased eesmärgiga hävitada võimalikult rohkem inimesi ka kandsid sellest ka esimesena ette - teatades sadadest hukunutest valitsusmeelsete võitlejate ridades

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Löök ei olnud suunatud Assadi vägedele, küll aga Süüria pihta. Avalik, teadlik ja hästi planeeritud õhurünnak suveräänse riigi vastu, eesmärgiks massiline hukkunute arv. Mitte selleks, et vaenlast paari-kolme ülelennuga heidutada, nagu varasemalt ISISe* puhul, öeldes õigustuseks, et kardeti võimalikku vasturünnakut. Praegune õhurünnak sooritati viisil, mis hävitab võimalikult rohkem elavjõudu. Nad teatasid ise esimesena sajast tapetust valitsusmeelsest võitlejast – kiiremini kui rünnatav pool ise oma kaotused kokku olid lugenud.

Hävitati viiendik rühmitusest, kes "justkui" ohustasid muuhulgas Süüria relvastatud opositsiooni staabis asuvaid Ameerika nõunikke. Mida nõuandjad sealt otsivad ja mis nõu nad annavad, on eraldi küsimus. Peaasi – USA näitas, et suudab kui tahab. Mitte asjata ei valitud ISISe-vastase operatsiooni nimeks "Vankumatu otsustavus". Kas on vaja lisada, et rünnanuks Ühendriigid samasuguse tõhususe ja kasuteguriga ka ISISt, poleks tõenäoliselt Süürias Vene relvajõude, kuid Venemaa puudumisel poleks enam ka Süüriat. Süüria on aga olemas — sellepärast on ka ameeriklased ikka veel siin — nende missioon on osalt võimatuks osutunud.

Kas valitsusmeelsete kolonn lähenes tõepoolest "Süüria demokraatlike jõudude" laagrile või nõustajatele lihtsalt tundus nii, on sealses segaduses raske öelda. Kuid ta liikus omal maal. See on ainus, mida ameeriklased kindla peale teadsid. USA ründas seepärast, et pidas maad juba enda omaks. Tegu on refleksiga. Kasutades nende väljendit – kaitsereaktsioon – aktsepteeritav enesekaitse. "Me kahtlustame, et Assadi-meelsete rühmad üritasid SDF-i (Süüria Demokraatlikud Jõud – Toim.) alasid vallutada," teatas Reutersile USA armee kolonel.

Süüria. Illustreeriv foto
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Isegi kui andestada talle väljend "kahtlustame", mis on niisugustes olukordades täiesti lubamatu, siis Süürias ei ole SDF territooriumi. Süürias on Süüria territoorium. Ühtne ja jagamatu. Lisaks sellele on huvitav, et Afrinis, kus türklased ameerikameelseid kurde halastamatult tümitavad, ei jätku neil samasugust söakust ja "vankumatut otsustavust". Põhjus on vast selles, et Erdogan ütles otsesõnu, et teda ei huvita, kes seal relva hoiab – kas kurd või kurdi välimusega ameeriklane – mis teeb riski liiga suureks.

Siin aga – palun väga. "Partnerite kaitsmiseks andis koalitsioon löögi ründavate vägede pihta, et agressiooniakt ISIS-ega võitlevate partnerite vastu tagasi lüüa," kõlab Lääne meedias tsiteeritav ametlik avaldus.

Esiteks, millise ISIS-ega nad seal võitlevad, kui isegi Trump teatas, et Ameerika ISISe hävitas? Teiseks nimetatakse okupantidevastast "agressiooniakti" vabadusvõitluseks. Me ei hakka väitma, kust on pärit terroristide käsutuses olevad õhutõrjeraketid või nende ründedroonide täppiselektroonika. Kodune kasvatus ei luba ilma tõestusmaterjalita süüdistusi pilduda. Kuid selge on, et nad ei kukkunud selgest taevast. Ja kui kukkusid, siis vaid seetõttu, et soovi korral oskab keegi ka täpne olla.

*Venemaal ja paljudes teistes riikides keelustatud terroriorganisatsioon

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

220
Tagid:
pommitamine, Assad, Trump, USA, Süüria