Näitus Hiiglaslikud putukad Moskvas, illustratiivne foto

Patriootlik meelespea loomasõprade ühingutele

34
(Uuendatud 18:41 01.01.2018)
Isamaalised eestimaalased tervitavad palavalt Eesti lepidopteroloogide seltsi ettepanekut valida Eesti Vabariigi sajanda aastapäeva auks Eesti rahvusliblikas

Aleksei Jazõkov

Ilus, tähendusrikka tiivamustriga liblikas teeb eestimaalaste arusaamise oma riigist, selle vaimust, ajaloost ja kultuurist hoopis rikkamaks ja mitmekesisemaks. Lähtuda tuleb muidugimõista valitud liblika vastavusest rahvuslikule koloriidile ja Eesti loodusele. Peab olema kohe näha, et tiibu lehvitab just Eesti liblikas. See peaks kindlasti olema päeva-, mitte ööliblikas, sest viimane võib patriootides valesid tundeid tekitada.

100 aastat Eesti Vabariiki >>

Eesti astus võimsa ilutulestikuga juubeliaastasse
© Sputnik / Денис Пастухов

Liblikasõprade patriootlik vaim väärib tunnustust ja toetust veel ka sellepärast, et rahvuslikele väärtustele kõige enam vastav liblikas lahendab ka rahvusliku rööviku valiku probleemi. Samuti ussi, sest röövikute ja usside juures võib täheldada teatud välist sarnasust. Selline tähelepanek pahandab muidugi professionaalseid entomolooge, kuid jutt käib siiski vaid mitteametlikest rahvussümbolitest, mitte zooloogiaõpikust. Nii et kompromissid ja teatud mööndused peaksid siiski olema lubatud. Pealegi ei maksa rahvussümbolite valikut absurdi viia ja veel ka rahvusussi valida.

Siiski teeb oma riigi sajandat sünniaastapäeva tähistama valmistuvaid patrioote ärevaks asjaolu, et seda lepidopteroloogide kiiduväärt algatust ei ole toetama asunud Eesti teised andunud, ja tahaks loota, et tõeliselt isamaaliselt meelestatud inimeste ühingud.

Aastavahetuse kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul >>

Pole kuulda koerte, kasside, ämblike, mesilaste, akvaariumikalade, madude, samuti merisigade ja hamstrite sõprade häält. Viimaste osas on samuti teatud kompromiss lubatud ja rahvussümboliks võiks valida ühe mitme loomaliigi peale. Kuigi eelistada võiks hamstrit, sest sõna "siga" kodustatud näriliste liiginime osana võib selliselt väljaöelduna saada valesti tõlgendanud teiste patriootide poolt. Eriti kui see patrioot on äsja aktiivselt juubelit tähistanud.

Kaljulaid: ainult ausalt muredest rääkides saame tervemaks ühiskonnaks >>

Tuleks samuti olla ettevaatlik riigi sümbolite valimisel madude, kalade ja ämblike hulgast. Vältida tuleks loomaliike, kelle välimus ja käitumine looduses võib nende Eesti rahvussümboliks valimise korral tunduda kahemõtteline. Ütleme, elektriangerjas tekitab lugupidamist, kuid lest pigem ettevaatlikkust. Sama loogikaga jätkates tuleb tunnistada, et postiljon-ämblik on eelistatum kui "must lesk".

Riigisekretär Heiki Loot ja Omniva juhatuse liige Kaja Sepp
© Фото : Райго Паюла

Loetletud loomaliikide sõprade formaalsete ühingute puudumine ei saa olla vabanduseks patriootlike ettepanekute puudumisele. Iga kellegi või millegi sõprade ühing peaks Eesti sajanda aastapäeva tähistamiseks oma panuse andma.

Isejuhtiv või isepäine: kas pole ohtlik sõita ilma juhita bussiga >>

Riigil on juba ametlikud sümbolid — rukkilill ja suitsupääsuke, kuid sellest on vähe. Eesti taimestik ja loomastik on väga liigirohke ning lisandub aina uusi, varem selles kliimavöötmes tundmatuid taime ja loomaliike. Nii näiteks imestati alles hiljuti kogu riigis (eriti põllumeeste seas) šaakalite ilmumise üle Eesti metsadesse, kelle olid sinna ilmselt meelitanud aafrika katku tõttu hukkunud metssigade korjused.

Võiks arvata, et kõikvõimalike loomade armastajate seltsid, nagu näiteks lepidopteroloogide oma, kaalub veel, milline elusorganism võiks sümboliseerida Eesti riikluse, rahva ja looduse ilu ja väärikust.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

34
Tagid:
putukad, loomad, patrioot, rahvusliblikas, rahvussümbol, liblikas, Eesti Vabariigi 100. aastapäev, Eesti lepidopteroloogide selts, Eesti
Teema:
100 aastat Eesti Vabariiki (214)