Keemiarelva hävitamine

Võltsdiplomaatia: miks Venemaa lämmatas keemiarelva uurimise Süürias

209
Venemaad süüdistati põlguses sadade hukkunute vastu, süüdistati ka ebaaususes

Gevorg Mirzajan, Venemaa valitsuse juures asuva Rahandusülikooli politoloogiaosakonna dotsent agentuurile RIA Novosti

Venemaad lüüakse taas ÜRO Julgeolekunõukogu häbiposti ja ikka sellepärast, et ta püüab kõrvaldada kõiki takistusi Süüria kodusõja diplomaatilise lõpetamise teelt.

Põlgusega

Möödunud nädala lõpul blokeeris Venemaa kahel korral resolutsiooniprojektid ÜRO ja Keemiarelva keelustamise organisatsiooni ühismissiooni Süürias keemiarelva kasutamise uurimise (seda nimetatakse lühendatult "Ühiseks uurimismissiooniks") pikendamise kohta. Kõigepealt vetostas Venemaa resolutsiooni Ameerika Ühendriikide ja siis Jaapani versiooni. Seega lõpetas 2015. aastal algatatud Ühine uurimismissioon oma töö.

Süüria demokraatlike jõudude võitlejad
© REUTERS / Erik De Castro

See veto (ainuke, nagu tavaliselt – hiinlased jäid erapooletuks ja koos Venemaaga oli "vastu" ainult Boliivia) vallandas lääneriikide valitsustelt Moskva suunas terve solvangute tulva.

Venemaad süüdistati põlguses sadade hukkunute vastu.

"Ühise uurimismissiooni volituste pikendamise vetostamisega saatis Venemaa selge signaali, et ta ei väärtusta sadade keemiarünnaku ohvrite elusid ega pea lugu rahvusvahelise käitumise mõistlikest standarditest sellise relva kasutamise suhtes," öeldakse Valge maja avalduses.

Süüdistati ka ebaaususes. "Venemaa tõestas, et Süüria küsimuse poliitilisel lahendamisel ei saa teda usaldada," teatas USA esindaja ÜRO-s Nikki Haley. Märgime, et see toimus kohe pärast seda, kui Putin ja Trump kirjutasid alla ühisavalduse Süüria kohta. Ja äkki selline hoop Süüria rahuprotsessile, vähem kui 10 päeva enne järjekordset rahukõnelustevooru Genfis.

Ühtlasi süüdistati Venemaad püüdes päästa "verise türanni Assadi renomeed. "Venemaa ei nõustu mitte mingi mehhanismiga, mis heidaks valgust keemiarelva kasutamisele tema liitlase – Süüria režiimi – poolt," teatas Haley. Lääne eksperdid arvutasid kokku, et alates Süüria konflikti puhkemisest on Moskva juba 11 korda vetostanud lääne resolutsiooniprojekte Süüria kohta. Seepärast teatas isegi Prantsusmaa esindaja ÜRO-s François Delattre, et Venemaa veto "kujutab endast ohtu meile kõigile".

Millised on teie tõendid?

Muide, nagu tavaliselt, on need kõlavad süüdistused mõeldud vaid varjama lääne partnerite võimetust ümber lükata Venemaa poole loogikat. Moskva vetostas mõlemad resolutsiooniprojektid ühismissiooni volituste pikendamisest vaid sellepärast, et tahtis neid volitusi parandada.

Tuletame meelde, et peaaegu kõik ühismissiooni uurimised lõppesid sellega, et missioon süüdistas keemiarelva kasutamises Assadi. Kremli ei rahuldanud mitte ainult elementaarse loogika puudumine nendes süüdistuses (selleks ajaks oli juba sõda võitev Assad kõige vähem huvitatud sellest, et niimoodi löögi alla sattuda), vaid ka elementaarsete tõendite puudumine Süüria presidendi süü kohta. Nii tegid ühismissiooni eksperdid oma ettekande Khan Sheikhuni sündmuste kohta sündmuskohal isegi käimata (rääkimata juba sellistest toimingutest, nagu seal pinnaseproovide võtmine). Kõik materjalid esitasid neile mingid anonüümsed abilised.

Venemaa ÜRO alalise esindaja Vassili Nebenzja sõnul on Süüria keemiarelvarünnaku selline uurimismehhanism häbiväärne ja seepärast "on uurimismissiooni mistahes pikendamine meie jaoks võimalik vaid tema töös esinevate fundamentaalsete puuduste kõrvaldamise korral".

"Missioon on selles mõttes ja selles vormis kaotanud igasuguse perspektiivi. Missioon tuleb ümberformateerida, et ta saaks oma ülesandeid reaalselt täita. Nii, kuidas seda on siiamaani tehtud on, on vastuvõetamatu. Siit ka Venemaa selline positsioon," lisas Venemaa senaator Konstantin Kossatšov.

Süüria
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Ja just seepärast pakkus Venemaa alternatiivset resolutsioonieelnõu, mis nägi ette vaid kohustuse intsidentide täiemahulisest uurimisest enne lõpliku otsuse langetamist. Kuid ameeriklased lükkasid selle tagasi, Nikki Haley sõnul "raiskas Moskva vaid kõikide aega". Ameerika alaline esindaja kinnitas, et Kreml ei tahtnud seoses resolutsiooniga minna mingitele kompromissidele, Nebenzja ei võtnud isegi telefonikõnesid vastu, kui talle kooskõlastamiseks helistati. Välisministeeriumis eitatakse seda. Venemaa välisminister Sergei Lavrovi sõnul demonstreeris Nikki Haley "uut käitumist rahvusvahelistes suhetes, kus on mitte ainult libauudised, vaid ka võltsdiplomaatia"

Tuli minna

"Võltsdiplomaatia" peale ameeriklased loomulikult solvusid, kuid antud juhul (nagu ka paljudel teistel juhtudel) on Sergei Lavrovil täielik õigus. Venemaa vetostas missiooni Süüria kriisi diplomaatilise reguleerimise ja selle takistuste kõrvaldamise eesmärgil. Assadile esitatavad uued valesüüdistused keemiarelva kasutamises (millega missioon oleks kindlasti taas lagedale tulnud) olidki selleks takistuseks.

Diplomaatiline reguleerimine kompromissi alusel on võimalik vaid juhul, kui kõik pooled teadvustavad absoluutse võidu saavutamise võimatust. Assadi režiim on seda võimatust teadvustanud juba ammu, kuid opositsioon heietas alles hiljuti veel mingit lootust. Nad lootsid välist abi eelõige ameeriklaste (või ameeriklaste liitlaste) sissetungi näol ja tegid kõik endastoleneva sellise sissetungi provotseerimiseks. Pärast seda tekkisidki keemiarelva kasutamise instseneeringud (ameeriklased teatasid, et Assadi poolt keemiarelva kasutamine saab olema "punase joone ületamine", mille järel võib USA tsiviilelanikkonna päästmised Süüriasse oma väed sisse viia).

Kuid opositsiooni kurvastuseks ei saanud sellest lootusest asja. Obama ei julgenud vägede sisseviimisega riskida ja türklastel, kes samuti lootsid, kaalusid siiski olukorda kainelt ja loobusid neile pakutud avantüüridest. Seepärast läkski opositsioon südant kõvaks tehes läbirääkimistele Assadiga, kusjuures isegi nõrgal positsioonil olles – tahaks ju ikka ellu jääda. Selleks, et läbirääkimised edukalt lõppeksid, peab Moskva tegema kõik võimaliku, et toetada opositsiooni mõistlikkuse jäänuseid edasise vastupanu perspektiivitusest arusaamises. Uurimismissioon praegusel kujul aga just selle perspektiivi annakski.

Veel üks võimalus

Õigemini selle annab uurimismissioonile Washington. Arvestades, et USA-d tõrjutakse järk-järgult Süüria protsessist eemaldub, samuti Trumpi kavatsust luua teravusi iraanlastega (kelle domeeniks Süüria tegelikult on), ei välistata Kremlis Ameerika poliitika aktiviseerumist Süüria suunal. Lihtsam viis seda teha on korraldada uus provokatsioon keemiarelvaga, misjärel avaneks USA-l suur hulk edasisi käitumisvalikuid, alates piiratud sissetungist (või õhulöökidest Süüria vägede positsioonidele) ja lõpetades Assadi kuulutamisega ebaseaduslikuks ja järgneva survega tema lahkumiseks. Mistahes valik innustab Süüria opositsiooni ja lisab talle vastupanujõudu läbirääkimiste protsessis. See aga tähendab Süüria kodusõja lõppemise ja sellest tuleneva Venemaa triumfi lükkumist tulevikku ning sellepärast uurimismissiooni pikendamine välja käidigi.

Loomulikult ei peata see Washingtoni tema püüdlustes provokatsioonidele. Nikki Haley teatas juba, et "Ameerika Ühendriigid on valmis ka üksi" Süürias õigluse eest sõda pidama. Ühendkuningriik andis mõista, et nad ei oleks selles üksi.

"Me jätkame tööd ja mitte ainult, et ei saavuta õiglust nendele, kes on selle jubeda relva kasutamise läbi kannatada saanud, vaid ka peatame need, kes seda relva tulevikus kasutada tahavad," märkis Ühendkuningriigi esindaja Matthew Rycroft.

Kuid need lahendused võetakse kasutusele juba väljaspool ÜRO mehhanisme, järelikult saavad nad olema oma võimalustes tugevasti piiratud.

Loomulikult on veel lootust, et Moskval ja Washingtonil õnnestub kompromissile jõuda. Uruguay ja Rootsi kutsuvad üles tegema veel üht katset ja hääletama järjekordset kooskõlastatud resolutsioonivarianti.

Kuid niikaua, kuni härra Rycroft ja Co on kinni mõttes, et "Venemaal ei ole Süüria poliitilises reguleerimisprotsessis kohta," saab kompromissile jõudmise lootus olema võlts.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

209
Tagid:
keemiarelv, resolutsioon, ÜRO, USA, Venemaa, Süüria