Pentagon ja Riigidepartemang plaanivad Ukraina verre uputada

Pentagon ja Riigidepartemang plaanivad Ukraina verre uputada

168
(Uuendatud 09:57 04.08.2017)
Nimetades Venemaad Ida-Ukraina relvakonflikti üheks osapooleks, varustavad USA teatud jõud Kiievit teadlikult relvastusega ja tõukavad teda "tulisesse sõtta" Moskva vastu

Aleksandr Hrolenko, meediaagentuuri Rossija Segodnja vaatleja

Pentagon ja USA Riigidepartemang on välja töötanud plaani tarnida Ukrainale tankitõrjerakette, suurtükiväe-, õhutõrje- ja mitmesugust muud relvastust. USA president Donald Trump polevat sellest väidetavalt teadlik, kuid see ei ole oluline. Washingtoni tegelikkus on säärane, et tänapäeval otsustab kõike sisuliselt varikabinet (deep state), seega jäägitult konservatiivne Kongress ja terve parv "pistrikke".

Kompvekid ja padrunid: Porošenkot kahtlustatakse isamaareetmises >>

Varem on USA Riigidepartemangu eriesindaja Ukrainna küsimustes Kurt Volker teatanud, et USA relvastus võimaldab Kiievil "peatada Venemaa". Endise LKA analüütiku ja USA endise NATO-saadiku hinnangul käib Donbassis "tuline sõda" Venemaa vahetul osavõtul. Ning Volker näeb ainsa võimalusena "Ukraina territoriaalse terviklikkuse taastamiseks" relvade tarnimist Kiievile.

Sõnad ja teod käivad käsikäes. Ameeriklased on kulutanud juba 22 miljonit dollarit Lvivi külje all rajatud Ukraina relvajõudude õppekeskuse sisseseadele ja varustusele ning kavatsevad eraldada Ukrainale veel 20 miljonit dollarit eriüksuste väljaõppekeskuste varustuse tarvis.

2018. aastal plaanib USA eraldada Ukraina riigikaitsesektorile 410 miljonit dollarit – peaaegu kolm korda rohkem kui 2017. aastal. Panused kasvavad, USA "Ukraina projekt" võib saada ettearvamatu jätku.

Trump kiitis Venemaa sanktsioonid heaks vastumeelselt >>

Kes keda abistab

USA relvajõudude ülemjuhataja Euroopas Ben Hodges rääkis intervjuus ühele Ukraina teabeportaalile üksikasjalikult USA poolt Kiievile osutatava toetuse põhjustest ja tagajärgedest ning märkis, et Ukraina kogemus (sõjast Venemaaga) on USA armeele vägagi abiks. Hodges on ka varem öelnud: "Me oleme paljugi õppinud, jälgides seda, kuidas venelased Ukrainas on elektroonilisi meetodeid kasutanud. Iga kord, kui ukrainlased tahtsid midagi ette võtta, registreerisid venelased selle õigeaegselt ja avasid kiiresti tule."

Kuid võtmeküsimusele USA ja NATO abist Ukrainale lahingutegevuse korral Venemaa vastu vastas kindral: "Ma ei ole volitatud selle üle arutlema." Ning lisas, et 300 USA sõjaväelast elab püsivalt Ukraina territooriumil, mis on juba "kuratlikult võimas toetus".

Ameeriklased aitavad Ukraina relvajõude reformida, rehkendavad juba mitmendat aastat võimalusi Ukrainasse surmarelvade tarnimiseks ja toimetavad neid väikestes kogustes ka kohale. Tõenäoliselt antakse Kiievile relvi niipalju, kuipalju tõsiseks konfliktiks vaja.

Me pole kunagi püüdnud Venemaad mõista >>

Lääs aitab kaadrite väljakoolitamisega – ainuüksi 2017. aastal valmistati välisspetsialistide osalusel Ukraina relvajõudude jaoks NATO standardite kohaselt ette 297 instruktorit, armeereformi algusest peale aga on selliseid sõjaväelastest instruktoreid ühtekokku 1200.

Ja kahtlemata jäävad USA ja NATO kõrvale Ukraina relvajõudude selgelt kavandatavates tegevustes Vene armee vastu. Ukraina eest sõdima hakata ei kavatse keegi, kuna Venemaa poliitiline positsioon ja sõjaline potsentsiaal sellest ei muutu.

Võimalik, et võõras kogemus ei õpeta midagi, Abhaasia ja Lõuna-Osseetia demokraatlik valik võib mõnele paista ebaveenev. Ka USA sõjalistel instruktoritel on Ukrainas seni veel mugav viibida – kuni esimese tajutava vastulöögini Donetski kaevuritelt.

USA senat kinnitas sanktsioonid Venemaale >>

Ilmselt muutub Donbassi konflikti eskaleerumisel perspektiiv rahvavabariikide tunnistamiseks Venemaa poolt tõenäolisemaks ning abikäsi – tugevamaks. Ameeriklaste relvad Ida-Ukrainas pälvivad tehniliselt väärilise vastuse. Ei saa ju pidada pelgalt sõnakõlksuks Venemaa välisministri asetäitja Sergei Rjabkovi väidet, et Moskva ei välista enda jaoks ühtki sammu selleks, et USA "tagasi maa peale tuua".

Ära kutsu kurja kraesse

Panustades Ukraina "väärikuse revolutsiooni" edule on ameeriklased sattunud geopoliitilisse tupikusse. Kiusatus on see müür relva jõul maha murda. Väliseksperdid arutlevad ammugi ameeriklaste raketitõrjekompleksi FGM-148 Javelin suutlikkuse üle olukorda Donbassis kardinaalselt muuta. Võib-olla tahaks keegi lihtsalt jätkata Javelini katsetamist Ida-Euroopas (kompleksi kasutamine lahingutes Venemaa soomustehnika vastu Süürias tõi ilmsiks selle kompleksi olulised puudused).

USA-s toodetud tankitõrjesuurtükkide ja õhuõrjerakettide tarnimisest Ukrainasse teatati esmakordselt.

Kas tasub kurja kaela kutsuda, mis idaslaavlaste mütoloogias tähendab asjaolude õnnetut kokkusattumist ettevaatamatuse tõttu?

Kremlis kutsuti üles riike, kes pretendeerivad oma rollile Ukraina kriisi lahendamisel, vältima tegusid, mis võivad provotseerida uute pingete üleskruvimist.

Teisalt on Donetski Rahvavabariigi ametlik esindaja Aleksandr Kostenko teatanud, et USA-st Ukrainasse relvastuse tarnimine võib osutuda Donald Trumpi administratsiooni kõige suuremaks veaks.

Euroopa näeb USA soovis koostööd teha mõnitamist >>

Venemaa alaline esindaja NATO juures Aleksandr Gruško
© Sputnik / Григорий Сысоев

Tarnete vastu on sõna võtnud ka enamik Euroopa poliitikuid ja koguni NATO sõjalise komitee esimees Petr Pavel. Enamgi veel: Euroopa Liit valmistab ette kaitseabinõusid USA uute "rahumeelsete" Venemaa-vastaste sanktsioonide kehtestamise puhuks.

Vaevalt küll Washingtonis partnerite huve arvesse võetakse, on ju "USA kõigepealt", kuid sõjast laastatud Euroopas ei hakka keegi vedelgasi ostma. Ja kas Pentagoni luuseritele on õppetunniks veel vähe neist aastaid kestnud pingekolletest Aafrikas, Lähis-Idas ja Kaug-Idas?

Pentagoni poolt valitud jõupositsioonilt lähtuv suhtlusviis Moskvaga on kahe teraga mõõk. Teatud koosmõjus võivad sõjalised ähvardused Venemaa piiride ääres (sealhulgas "Ukraina projekt") sundida Venemaad ennetavatele sammudele. Vastavalt sõjalisele doktriinile.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

168
Tagid:
tarnimine, relvakonflikt, analüütika, relvastus, Riigidepartemang, Pentagon, USA, Ukraina, Venemaa