Нью-Йорк накануне выборов президента США

Forbesi kolumnist: USA peab lõpetama Venemaast õuduslugude loomise

40
(Uuendatud 10:27 01.08.2017)
Venemaa on USA jaoks suurepärane sõbrakandidaat, seetõttu tuleb USA poliitikutel lõpetada tema kohta õususlugude loomine, kirjutab Forbesi kolumnist, endine ülemnõuniku asetäitja Reagani-aegses Valges Majas Ralph Benko

TALLINN, 1. august — Sputnik. "Trump ei lähe neile korda, kes Venemaad poriga üle valavad — ja meile ei pea ta samuti korda minema," kirjutab kolumnist, vahendab RIA Nosvosti. Autori vatevinklist on Donald Trumpil, kes on korduvalt avaldanud soovi Venemaaga suhteid parandada, sanktsioonide küsimuses õigus, aga vaat Kongressil, kes teda segada püüab, mitte sugugi.

"Moskva saatkondlik vastus": kuidas tuleb kantseldada probleemseid suurriike >>

Venemaa välisministeerium
© Sputnik / Наталья Селиверстова

"Meie politikaanid, kes on pühendunud sellele, et kodanike hulgas häirekella lüüa, kavatsevad teha Venemaast "peletise". See on täiesti mõistusevastane ning vastuolus ameeriklaste huvide ja väärtustega," kinnitab Benko.

Püüdes Venemaaga suhteid parandada, seisab Trump selgelt õigel poolel. "Parem on, kui meie liitlane selles, mida meie nimetame Teiseks maailmasõjaks ning nemad Suureks Isamsõjaks, on meie sõber, aga mitte vaenlane."

Uurida võimalusi sõpruse arendamiseks tuleb veel ka sellepärast, et nagu näitas Esimene maailmasõda, piisab ülemaailmse sõja alguseks ühestainsast väärsammust, rõhutab autor.

Benko vaatevinklikst ei tegutse Venemaa sugugi kui "bandiit", ehkki nii mõnedki kinnitavad tema sõnul nimelt seda, vaid kui "nurkaaetud karu". Autor on kindel, et Venemaa osutub märksa sõbralikumaks, kui Washington lõpetab tema survestamise.

Venemaalt peavad lahkuma 755 USA diplomaati >>

NATO laienemine on üks põhjustest, mitte tõttu Moskva käsitleb lääneriike ohuna. Donald Trumpil on õigus, kui ta kinnitab, et selle alliansi esialgne missioon – vastuseis NSV Liidule – on aegunud ja tuleb ümber mõtestada, seades esiplaanile võitluse Islamiriigiga*, kirjutab Benko.

"Ajad muutuvad. NSV Liitu pole ammu enam olemas. On juba aeg sellega leppida," rõhutab ta.

Benko nendib, et venelased tajuvad ohtu Lääne poolt mitte ainult sellepärast, et NATO on Venemaa "sisse piiranud". Tema kahtlustavus on tingitud ka tema ajaloost – 18. sajandist peale on riiki kolmel korral tunginud läänepoolne suurriik; 1707. aastal Rootsi, 1812. aastal Prantsusnaa ja 1941. aastal Saksamaa. Rääkimata takkapihta mongoli-tatari ikkest.

Nõukogude ajast jäänud mastirida, illustratiivne foto
© Sputnik / Alexey Kudenko

Тrump on avalikult välja öelnud, et raha, mida USA kulutab "sõjalistele avantüüridele", võiks kulutada transporditaristu, gaasijuhtmete ja veevärgi arendamiseks, majanduse turgutamiseks.

Kui aga USA jätkab vahendite paigutamist sellesse, mille tõttu teised riigid tema poolt ohtu tunnetavad, ei ole selles midagi üllatavat, et nende riikide inimesed valivad pigem "kahurid", ehkki eelistaksid "võid", arutleb Benko.

Russofoobia kaart NATO kaardipakis >>

"Sõprade patte ei tajuta sugugi samaviisi, nagu vaenlaste patte. Venemaa on suurepärane sõbrakandidaat ja temapoolseid rikkumisi tasub käsitleda asjaomase mõõdutundega. Aga pigem lõpetagem igasugu pattude väljamõtlemine, mille kohta meil tõendeid ei ole," rõhutab autor.

* terroristlik organisatsioon, Venemaal keelatud

40
Tagid:
suhted, kolumnist, Forbes, Ralph Benko, Venemaa, USA