Helsingi. Illustratiivne foto

Ekspert: Venemaal pole vajadust mobiliseerida Soome venekeelset elanikkonda

141
(Uuendatud 15:12 20.07.2017)
Välispoliitikaekspert: "Venemaal pole vajadust mobiliseerida Soome venekeelset elanikkonda provokatsioonideks – tal on muidki mõjutusvahendeid"

TALLINN, 20. juuli — Sputnik. Venemaa president Vladimir Putini eelseisva Soome visiidi valguses esitas Soome rahvusringhäälingu Yle venekeelne toimetus mõned küsimused Soome rollist Euroopa Liidu ja Venemaa suhetele Soome välispoliitika instituudi Vene programmi eksperdile Arkadi Mošesile, vahendab portaal Inosmi.

Yle: Venemaa peab poliitilist dialoogi samaaegselt nii Venemaa, kui ka EL ja Ukrainaga. Kas selle dialoogi positiivseid tulemusi on juba märgata?

Arkadi Mošes: Tuleb kõigepealt markeerida teatud faktid. Maikuus Venemaal läbiviidud avaliku arvamuse küsitlusel paluti inimestel nimetada Venemaa suhtes kõige sõbralikumalt meelestataud riike ja Soome oli 38. kohal. Vaid 1% küsitletutest nimetas Soomet sõbralikuks riigiks, samuti 1% küsitletutest pidas Soomet Venemaasse vaenulikult suhtuvaks riigiks.

Soome president Sauli Niinistö ja Eesti president Kersti Kaljulaid
© Фото : Vabariigi Presidendi Kantselei / Raul Mee

Soome ei ole Venemaa ja Ukraina vahelise konflikti vahendaja. Selle rolli on endale võtnud Saksamaa ja Prantsusmaa. Just seepärast püüdleb Soome vajalike eesmärkide poole, mida tuleb järgida kahepoolsetes suhetes ja laiemas rahvusvahelises kontekstis, kuid erilisi ootusi ei peaks selles küsimuses olema.

Kas see tähendab, et Venemaa ei suhtu Soomesse üldsegi nii, nagu Soomes üldiselt arvatakse?

Arvan, et need ajad kui Soome oli NSV Liidu ja varasemas arengufaasis Venemaa eristaatusega partner, on möödas. Vene-Soome dialoog on osa laiemast Lääne ja Venemaa vahelisest dialoogist, mis ei anna alati neid tulemusi, mida inimesed loodavad ja mida suhete praeguste seisu juures ei saagi olla. Kuid, kordan, et eksklusiivne see dialoog ei ole, see on üks osa suuremast pildist.

Kas siis, kui olukord peaks veelgi pingestuma võidakse Soome venekeelset elanikkonda mingil määral EL ja Venemaa vastasseisu kaasata?

Kõigepealt, on väga kahju, et me peame üldse arutama sellist küsimust, mis polegi enam hüpoteetiline. Juba see iseenesest tõendab, et olukord on väga keeruline ja ebameeldiv.

Seejuures ei lähe asjad minu arvates sugugi kõige halvemat võimalikku stsenaariumit mööda juba lihtsalt sellepärast, et analüütilisest küljest võttes ei annaks selline asjade käik mingit võitu. Ei maksa unustada, et enamik venekeelseid inimesi elab siin oma vabal tahtel. Need on inimesed, kes peavad Soomet oma koduks. Esimese põlve tulijad ei pea Soomet küll oma kodumaaks, kuid oma kodauks küll.

Ja teine põlvkond integreerub üsnagi edukalt nii läbi haridussüsteemi ja muuseas ka kaitseväeteenistuse kaudu. Seepärast ei maksa rääkida, et näete, kui kerge on mobiliseerida venekeelset elanikkonda mingiks provokatsiooniliseks tegevuseks… Mingid garantiisid selleks pole.

Soomes on seadusega keelatud "rohelised mehikesed" >>

Samuti pole selge, mida sellega oleks võimalik saavutada. Soome pole mitmemiljonilise venekeelse kogukonnaga Saksamaa, kus see kogukond on potentsiaalselt võimeline etendama suurt osa valimistel. Venekeelne elanikkond Soomes sellist rolli etendada ei saa.

Ja lõpuks: kogu senine kogemus näitab, et Moskval on alati olnud piisavalt võimalusi, ressursse ja kanaleid, et viia oma seisukohad otse Soome poliitilise ja majandusliku eliidini ja täiendavate pingestavate faktorite siiatoomiseks pole minu arvates lihtsalt vajadust.

Venemaa president Vladimir Putin saabub 27. juulil riigivisiidile Soome. Presidendi kantselei kinnitusel tähistab Putini visiit Soome iseseisvuse 100. aastapäeva.

141
Tagid:
NSV Liit, president, Putin, venekeelne elanikkond, Soome