Tallinna vanalinn

Saatuse iroonia ehk kuidas Eesti luure udu ajab

265
(Uuendatud 07:19 13.02.2017)
Eesti eriteenistused töötavad ennetavalt, Kremli plaanid saavad teatavaks veel enne, kui seal nendele mõtlemagi jõutakse hakata, Eestil soovitatakse karta kõike, isegi seda, mille üle ta tegelikult uhke peaks olema

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Eesti eriteenistused näitasid sakslastele, kuidas õige töötegemine käib. Nood, oma paljukiidetud pedantsusega kaevasid Venemaad terve aasta aga ei suutnudki midagi avastada. Eestlastel aga polnud vaatamata oma kurikuulsale pikatoimelisusele kaevata vajagi. Kirjutasid muudkui uljalt ümber mitte ainult oma ajaloo, vaid ka anekdoodid rahvuslikust pikatoimelisusest. Panustavad ennetusse. Kusjuures igal aastal üha edukamalt. Paljastavad Kremli plaane veel enne, kui seal nendele mõtlemagi jõutakse hakata.

Venemaa üritab Eesti vastu kasutada 1. juulil algavat eesistumist Euroopa Liidus, samuti NATO vägede saabumist ja kohalike omavalitsuste valimisi, öeldakse Teabeameti, nii nimetatakse siin välisluuret, aastaraamatus. Seoses sellega (edasi pole enam huvitav, nagu alati) ootab ametkond võimu diskrediteerimise kampaaniaid venekeelses ja muus meedias eesmärgiga luua pingeid Eesti ühiskonnas. Ja enesestki mõista, häkkerirünnakuid. See käib neil nagu "Alati valmis!" Kui ei ütleks, ei usukski keegi.

Tallinn ei ole nii riiklikult enam ammu pildis olnud. Viimasel ajal seltskonnakroonikast enam välja ei tuldagi. Küll saadakse äkki teada, et endine president Toomas Hendrik Ilves andis riiki teenides viimse kuue seljast.

Muudkui sübariiditses riigi arvel, nii kuidas jaksas ja menüü võimaldas. Või siis kirjutas tema järglane Kersti Kaljulaid kolme tuhande dollari kaupa tehtud kulusid korstnasse. Pärast tuli, tõsi küll, välja, et kelmid olid tema pangakaardi lahti muukinud. Kuid eriteenistus ei osanud nende seost Putiniga kahtlustada. Tähendab, et pole samuti midagi tõsist.

Teonäoliselt häiris neid, et presidendiproua raha kulus Ameerika kaupluses. Aga luure asi ju ongi teada, et USA-s siplevad juba kõik "Venemaa võrgus". Oleks nad seda lihtsat seost mõistnud, oleks "Venemaa küberohu" tees aastaraamatus ka elava sisu saanud.

Aga tegelikult asjad nii hullud polegi. Eestil soovitatakse karta kõike, isegi seda, mille üle ta põhimõtteliselt uhke peaks olema. Enda peegelpilti üle Euroopa Liidu eesistujatoolis või Ameerika soomustehnika tahavaatepeeglis.

Meditsiiniline seletus sellele on olemas. Antud juhul on meditsiin siin ilmselt võimetu. Tuleks kutsuda kompetentne ametimees kriidiga ja lasta tal ümber riigi valge joon vedada. Sest Kaljulaid sõitis möödunud nädalavahetusel Soomes suusamaratoni. See, et ta 70. tuli, pole üldse oluline, tähtis on, et suusk sõitis.

Aga koos katusega. Välisluurel. Kes ei välista ka seda, et Venemaa üritab isegi Eesti kui e-riigi mainet kahjustada. Sellepärast ei maksaks ju omati muretseda. Kui nad ise on uhked e- (loe virtuaalse) riigi maine üle, vaevalt siis nende mainet keegi teine rohkem kahjustada saaks.

Ehk siis teisiti öeldes, polegi nagu riik, vaid saatuse iroonia. Tahtis koos Brüsseliga saunalaval leili võtta, osutus aga "Leningradi eeslinnaks", nagu üks Trumpi nõunikest teda nimetas. Pole see elu ega midagi. Järelikult pole ka midagi karta, sest "kui te ei ela, siis pole teil ka surma karta" (parafraasid nõukogude kunagisest menufilmist „Saatuse iroonia ehk hüva leili!" — toim.)

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

265
Tagid:
aastaraamat, prognoos, teabeamet, Kreml, eriteenistus, Eesti