Saksamaa liidukantsler ja Kristlik-Demokraatliku Liidu (CDU) juht Angela Merkel

Kas Merkelist saab Euroopa Liidu hauakaevaja?

102
(Uuendatud 09:59 29.11.2016)
Möödunud pühapäeval tegi Türgi president Recep Tayyip Erdoğan avalduse Türgi kavatsusest ühineda Šanghai koostööorganisatsiooniga (ŠKO), avades sellega uue poliitikanädala. Pole isegi välistatud, et Erdoğan andis selle avaldusega avalöögi tervele uuele ajastule poliitikas.

Rostislav Ištšenko, RIA "Rossija Segodnja" vaatleja

Türgi liider käis välja idee, et Türgi liitumina ŠKO-ga võib osutuda suurepäraseks alternatiiviks Ankara ja Euroopa Liidu kauaaegsele romaanile. Türgi ootab juba üle 50 aasta EL liikmekssaamist, kuid Brüsseli eeskojast teda kaugemale ei lasta ja ilmselt ei lastagi.

Huvitav on märkida, et Erdoğan põhjendas Türgi ümberorienteerumist ŠKO-le mitte solvumisega EL peale, vaid sellega, et "Euroopas võivad pärast Brexitit sellised sündmused toimuda ka teiste riikidega, sest sellest räägitakse nii Prantsusmaal, kui ka Itaalias. Miks ei võiks Türgi koha sisse võtta "Šanghai kuuikus?"" Seega on Türgi kaotamas huvi EL vastu, sest ta ei usu selle organisatsiooni tulevikku.

Kuivõrd põhjendatud on Erdoğani euroskeptitsism? Siiamaani demonstreeris Euroliit ju küllaltki suurt elujõudu.

Enamgi veel — kui rahulolematud EL riigid ka ei oleks eurobürokraatiaga, Saksamaa domineerimisega ja ameerika sõjalis-poliitilise patroneerimisega tema üle, ei suuda Euroopa Liidule täna Euroopas siiski keegi selget alternatiivi pakkuda.

Eurooplased kardavad isegi mitte niivõrd Euroopa Liidu lagunemist, vaid selle lagunemisega kaasnevat vanade vastuolude reanimeerimist: taastuvad territoriaalsed pretensioonid, ajaloolised solvumised ja liidrirollile pretendeerimine. Euroopa kardab tagasi langeda XIX sajandi lõpu ja XX sajandi alguse olukorda.

Saksamaa koht maailma riikide hierarhias

Märgilise tähendusega on Angela Merkeli hiljutine avaldus kavatsusest kandideerida taas liidukantsleri ametikohale. Selle avaldusega andis ta praktiliselt avalöögi valimiskampaaniale (kuigi valimised Saksamaal peaksid toimuma alles 2017. aasta sügisel).

Merkeli avaldus kõlas tema partei — kristlike demokraatide ja kristlik-sotsiaalse liidu (CDU/CSU) stabiilsete kaotuste taustal viimase paari aasta liidumaade valimistel. Pärast neid räägiti CDU-s koguni Merkeli võimalikust väljavahetamisest parteiliidri kohal.

Siiski näitavad Saksamaa avaliku arvamuse uuringud, et vaatamata CDU ja kantsleri isikliku populaarsus langusele jääb Merkel endiselt kõige populaarsemaks poliitikuks ja enamus sakslasi sooviksid, et ta kantslerina jätkaks. See annab tunnistust, et Saksamaa valijad tahaksid EL struktureerimispoliitikat ja Saksamaa suuremat domineerimist selles.

Seda poliitikat on ajanud ja ajab Merkel jätkuvalt. Kusjuures selleks, et leevendada ameerikameelse Ida-Euroopa lobi mõju EL-s, püüab kantsler teha Berliinist USA suurimat liitlast.

Saksamaa soovitas Washingtonile tegelikult mitte määrida oma käsi Ida-Euroopa prügikalaga, vaid panustada Berliinile, kes siis viiks ise muu EL ühise nimetaja alla ja rivistaks ta üles ühtse Ameerika-Saksamaa globaalse poliitika tarvis. Sisuliselt tähendas Merkeli kontseptsioon, et Saksamast saaks EL üle järelevalve teostamisel USA volitatud väikepartner.

Saksamaa kantsler Angela Merkel
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Washingtonile meeldib põhimõte, et minu vasalli vasall on ka minu vasall. Berliin saab siis oma (väiksema) osa Euroopa paljaksröövimisest, garanteerides selle eest Euroopa täieliku kuuletumise.

Seepärast oligi Merkel Obama administratsiooni aktiivne partner ja panustas Clintoni valimisvõidule, kes pidanuks globaliseerumispoliitikat jätkama ja tegutsema suurte rahvusvaheliste kompaniide hüvanguks USA, Euroopa ja maailma ressursside nimel.

Saksamaa valijaid rahuldas ja rahuldab põhimõtteliselt Merkeli kontseptsioonis ja nende riigile ette nähtud positsioon selles maailma hierarhias. Neid ei rahulda aga need raskused, mis on seotud selle kontseptsiooni elluviimisega. Pealegi ei soovi Saksamaa rahvuslik majandus, mis nagu USA-ski, kus rahvusvaheliste suurettevõtete poolt ikestatud rahvuslik majandus panustas Trumpile, langeda Merkeli poliitilise kontseptsiooni ohvriks ja sõdib ägedalt selle vastu.

Kuid esialgu ei õnnestu kantsleri oponentidel teda kõrgest mängust välja lülitada (nagu Prantsusmaal lülitati mängust välja Hollande). Samas, valimisteni on veel terve aasta ja juhtuda võib nii mõndagi.

Kas USA-l on Saksamaa pakutavat Euroopat üldse enam vaja

Ülalkirjeldatu põhjal võiks arvata, et Erdoğan on EL perspektiivide hindamisel eksinud. Merkel jätkab USA teenistuses võitlust Saksamaa unifitseeritud Euroopa eest ja Saksamaa valijad praegu teda selles veel toetavad. Muidugi võib Türgit mitte rahuldada alluva positsioon Saksamaa juhitavas Euroopas, kuid ta ei räägi ju mitte Saksamaa domineerimisest Euroopas, vaid EL võimalikust lagunemisest.

Paistab, et emotsionaalsel Türgi liidril on antud juhul õigus. Saksamaa loodavas unitaarses Euroopas saab põhitegijaks olema ikkagi USA. Berlini juhtimise all oleval Euroopal on mõtet vaid juhul, kui ta on USA geopoliitiline tööriist. Kui sellest skeemist Washington välja võtta, kukub see kaardimajana kokku.

Ja seepärast puhkeski globalistliku Euroopa eliidi hulgas hüsteeria, kui sai teatavaks, et USA presidendiks valiti Donald Trump. Trumpi isolatsionismi kontseptsioon ei eeldanud huvi sellise kalli mänguasja vastu nagu Saksamaa juhitud EL.

Rahvuslikult orienteeritud Euroopa eliidid saboteerisid ka enne Trumpi tulekut edukalt transatlantilise kaubanduse ja investeerimispartnerluse (The Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP)) kokkuleppeid, mis pidid saama USA teenimisel Saksamaa juhitava EL majanduslikuks "Konstitutsiooniks".

Kuid Euroopa ja USA eliidile tuginev eurobürokraatia ei andnud alla. Valitud president aga teatas kohe, et ei pea vabakaubanduslepingut selliseks, mis vastab USA huvidele (see tähendab, et ta kavatseb sellest taganeda).

Trump ei ole veel ametisse astunud ja keegi ei tea, milliseid kompromisse oskab Ameerika ikka veel väga mõjukas globaalne eliit sellest olukorrast välja pigistada. Paistab, et Euroopa eliitidel on veel vara lootust kaotada.

Aasia viimane hoiatus

Häda tuli aga sealt, kust seda kõige vähem oodati. Kõigepealt peatas Vietnam Aasia ja Vaikse ookeani kaubanduslepingu (Trans Pacific Partnership Agreement (TPPA)) — Atlandi vabakaubanduslepingu TTIP analoogi — ratifitseerimise.

Seejärel avaldasid sellekohast skepsist ka Peruu ja Filipiinide presidendid ja lõpuks teatas Austraalia kaubandusminister Steven Ciobo Aasia ja Vaikse ookeani majanduskoostööorganisatsiooni tippkohtumisel Peruus: "Kuna Vaikse ookeani ülese partnerluse tulevik paistab tume, siis hakkame mina ja teised ministrid töötama selle nimel, et lõpetada "Aasia ja Vaikse ookeani vabakaubanduspiirkonna küsimuse uurimine"."

Aasia ja Vaikse ookeani vabakaubanduspiirkond on Hiina projekt. See tähendab, et isegi kõige kindlam USA liitlane piirkonnas — Austraalia, läheb üle Hiina huvisfääri. TTPA on surnud. USA oli vait, mida saaks hinnata nõusolekuna.

Kuid TTPA ja TTIP on tihedalt seotud. Ilma üheta on ka teine mõttetu. USA ei saa ajada samal ajal isolatsioonipoliitikat Aasias ja interventsionismipoliitikat Euroopas.

Ma arvan, et Erdoğani avaldus Türgi ümberorienteerumise kohta EL-lt ŠKO-le kõlas kohe pärast seda, kui sai selgeks TPPA saatus. Saksamaa valimisteni jääb veel aasta ja Merkel võib tõepoolet need ka võita, kuid Saksamaa juhitava EL projekti saatus otsustati ära juba praegu Kagu-Aasias.

Kuid mingit muud projekti EL-il pole.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

102
Tagid:
ümberorienteerumine, valimised, TTPA, TTIP, Recep Tayyip Erdoğan, Angela Merkel, Euroopa, Saksamaa, EL, USA, Türgi
Флаг Эстонии и НАТО

NATO ike: kui palju eestlased Venemaa-vastase poliitika eest maksavad

(Uuendatud 17:53 22.12.2019)
Tallinna välispoliitika aluseks on saanud hüpoteetiline vastasseis Moskvaga ning oma territooriumi täiesti reaalne andmine USA ja NATO käsutusse sõjalise taristu rajamiseks.

See on juba viinud sadade miljonite eurode kaotamiseni, mis on eraldatud tarbetute NATO võõrvägede toomiseks Eesti pinnale ja nende ülalpidamiseks. Ees ootavad uued vabatahtlikud rahakaotused.

Kui NATO riigid olid Varssavi tippkohtumisel 2016. aasta juunis otsustanud paigutada alliansi lahingugrupid Eestisse, Lätti, Leetu ja Poolasse, oli vaja investeeringuid.

Vajaliku taristu rajamiseks võõrvägedele järgmise viie aasta jooksul on Eesti valitsus kiirkorras eraldanud 40 miljonit eurot. Neid Eesti jaoks üsna suuri summasid on kasutatud kasarmute, arsenalide ja ladude ehitamiseks ning keskpolügooni arendamiseks.

Märgime, et Eesti valitsus on eraldanud reservfondist lisaraha liitlasvägede riigis viibimise hüvitamiseks alates 2014. aastast ehk ammu enne Varssavi tippkohtumist, mis olevat legitimeerinud võõrvägede alalise viibimise rahulikus ja stabiilses piirkonnas.

Eesti eelarvestrateegia 2019.–2021. aastaks näeb ette 2,4 miljardi euro suurused kaitsekulutused.

Absurdne lennubaas

Põhja-Atlandi allianss kavatseb suurendada Balti riikide õhuruumi turvavate lennukite arvu. Muuhulgas on kavas rakendada üsna valvsaks tegevaid lennupõhise eelhoiatuse ja õhuruumi juhtimise süsteeme (AWACS).

Ämari lennubaasis anti mullu oktoobris pidulikult käiku uued objektid, mis on ette nähtud NATO võõrvägede ja relvade vastuvõtmiseks ja teenindamiseks. Seejuures rõhutas kaitseminister Jüri Luik, et see taristu ei ole mõeldud mitte ainult USA õhujõududele, vaid "on kasulik kõigile". Projekti elluviimine läks maksma umbes 13,5 miljonit eurot.

Kaks kuud enne Ämari baasis toimunud tseremooniat oli Hispaania lennuväe hävitaja Eurofighter Typhoon 2000 lasknud Lõuna-Eesti kohal välja lahingraketi AMRAAM. Õnneks pääseti ohvrite ja purustusteta. Ligi 20-kilose lõhkepeaga raketi allakukkumise kohta ei leitud: see võis lennata ka saja kilomeetri kaugusele, isegi naaberriigi territooriumile.

See "õnnelik õnnetus" näitab, kui turvalisemaks on muutunud Eesti kodanike elu NATO õhujõudude kaitsva tiiva all. Esimene rakett sattus Eestisse sealt, kust seda ei oodatud, kuid täiesti ootuspäraselt.

Välismaise väegrupeeringu Eestis viibimise deklareeritav eesmärk on astuda vajadusel välja Venemaa agressiooni vastu ja võita aega alliansi põhivägede saabumiseni.

Kuni "kuri Venemaa" ei ründa, tuleb liitlasi ülal pidada Eesti maksumaksjate kulul. Võimalik, et aastakümneid. Aga kui võtta arvesse kulud oma kaitseväe relvastuse uuendamise kavale (praegu on Eesti ülemaailmses sõjalise võimsuse edetabelis Global Firepower 112. kohal 137-st), võib julgelt kinnitada, et eesmärgiks seatud 2,18 protsendil SKP-st Eesti sõjalise eelarve kasv pidama ei jää.

Tuleb veel kaua püksirihma pingutada, sest Ameerika presidendi Donald Trumpi üleskutse suurendada NATO riikide kaitsekulutused 4 protsendini SKP-st kehtib ka Eesti kohta.

Peegeldumisnurk

Läänes on levinud ettekujutus, et Balti regiooni postsovetlikud vabariigid seisavad vastu Venemaa agressioonile ja Põhja-Atlandi allianss kaitseb neid. Ja ometi ei ähvarda Eestit, Lätit ja Leedut ükski naaberriik, territoriaalseid või muid materiaalseid pretensioone ei ole neile ka Venemaal.

Teisest küljest NATO aastatepikkune motiveerimata laienemine itta ja Baltimaade "kaitsmine" tuhandetest sõjaväelastest koosnevate paljurahvuseliste väegrupeeringute ja löögirelvade paigutamise teel Venemaa piiride äärde ning õppused nagu Defender Europe 2020 meenutavad järjest rohkem agressiooniks valmistumist ja sunnivad Moskvat adekvaatselt reageerima.

Venemaa relvajõudude peastaabi ülem Valeri Gerassimov rääkis 17. detsembril otsesõnu alliansi valmistumisest "mastaapseks sõjaliseks konfliktiks" Balti regioonis ja see järeldus ei tõota Eestile midagi head.

Sõjaliste ohtudega silmitsi seistes on Venemaa kohustatud rakendama karme vastumeetmeid ning selleks on tal väärikad relvajõud ja ustavad liitlased.

Näiteks Leningradi oblastis, Eesti külje all, toimuvad alates 18. detsembrist kiire õppekogunemine ja Krasnoje Selo motolaskurbrigaadi õppus, millest võtavad osa ka Valgevene Vabariigi sõjaline delegatsioon, Lääne sõjaväeringkonna kõrgem juhtkoosseis, Balti laevastik, õhujõudude ja õhutõrje Leningradi koondised, üldväed ja tankiarmeed, mis dislotseeruvad 26 Venemaa Föderatsiooni subjekti territooriumil.

Eri tasandite staapides ja polügoonil harjutatakse uusimaid sõjategevuse viise võttes arvesse tänapäeva relvakonflikte. Erilist tähelepanu pööratakse luuretegevusele, õhutõrjele (tingliku vastase lahing- ja luuredroonide hävitamisele), raadioelektroonilisele võitlusele, tuleülesannete täitmisele suurtükiväelaste, tankistide ja motolaskurite poolt. Mis sellest järeldub?

Võõrvägede viibimine Eestis ainult vähendab Eesti julgeolekut. Mida rohkem on ettearvamatuid kaitsjaid olematu ohu eest, seda vaesemad on riigi elanikud ja seda tõenäolisem on piirkonna muutumine relvakonflikti tandriks.

Lugege lisaks:

https://ee.sputniknews.ru/columnists/20191219/18802351/chlenstvo-nato-estonia-traty.html

Tagid:
majandus, Eesti, Venemaa, NATO
Samal teemal
Kelle närvid enne üles ütlevad: ekspert hindas USA ja Türgi suhteid
Venemaa president Vladimir Putini pressikonverents

Kas Eesti riigijuhid saavad Putini läbipaistvast vihjest aru

(Uuendatud 16:51 20.12.2019)
Seniajani on Eesti trooninud sõnavabaduse edetabelite tipus. Kuid Sputnik Eesti töötajate jälitamine seab tema kõrge koha löögi alla, arvab kolumnist Boriss Grigorjev.

Rahvusvaheline praktika näitab, et väike Eesti peab kõvasti pingutama, et pääseda maailma meedia uudiste edetabeli tippu.

See läks tal korda seoses parvlaeva Estonia katastroofiga, seoses astumisega Euroopa Liitu ja NATOsse ning seoses "pronksiste" sündmustega, nüüd aga on riigile pööratud tähelepanu seoses sõnavabaduse karjuva rikkumisega Venemaa teabeagentuuri Sputnik Eesti ajakirjanike tagakiusamise teel.

Venemaa president Vladimir Putin
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Ma pole kindel, kas Eesti tahtis just sellist kuulsust, kuid seda küsimust Tallinna agentuuri ajakirjanike riigipoolse tagakiusamise kohta, mille esitas Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva otse Venemaa presidendile Vladimir Putinile tema iga-aastasel pressikonverentsil, millest võtsid osa Venemaa ja maailma tippajakirjanikud, kuulis kogu maailm, ja isegi kui mõnedes maades suhtutakse sellesse eelarvamustega, kujuneb ometi mingisugune ettekujutus Eestist kui riigist, kus rikutakse ajakirjanike õigusi ja ajakirjandusvabadust.

Midagi head ma selles ei näe. Seniajani on Eesti trooninud sõnavabaduse edetabelite tipus — nüüd aga on ta endale ise sellise hoobi andnud.

Kelle kõrvad selle tagant paistavad?

Kahtlemata püüab Eesti peavoolumeedia serveerida praegust etteheidet Putini poolt ja lubadust toetada Venemaa ajakirjanikke Eestis kui infopoliitilist rünnakut "kaitsetu" Eesti vastu, kes võitleb kõigest väest kurja Vene "monstrumiga".

Juba mitu aastat on Eesti poliitikud ja valitsusmeelsed väljaanded kinnitanud, et Sputnik Eesti ei olevat meedia, viitamata seejuures ühelegi seadusele. Ja kõik sellepärast, et mingit õiguslikku alust selleks põhimõtteliselt polegi.

Viimastel kuudel on agentuuri püütud hävitada isiklike sanktsioonide rakendamise kaudu, mis on kehtestatud Sputnik Eesti emaagentuuri rahvusvahelise infoagentuuri Rossija Segodnja juhi Dmitri Kisseljovi vastu.

Ja seda vaatamata sellele, et agentuuri ennast sanktsiooninimekirjades ei ole ja Euroopa Liidus on juriidiliselt tunnistatud, et Kisseljov ei ole agentuuri tegelik kasusaaja.

Eesti võimude sellise põikpäisuse üle võib vaid imestada, eriti kui võtta arvesse seda tõenäolist kahju, mida kõnealune tegevus toob Eestile rahvusvahelisel areenil.

Kuid nähtavasti ei seisa asjaomase aktsiooni taga mitte ainult natsionalismist pimestatud Eesti poliitikud ja ametnikud, vaid ka läänest pärit kolmandad jõud, kes püüavad Eesti kätega Venemaale järjekordselt "käkki keerata".

Omasid me hätta ei jäta

Sputnik Eesti tagakiusamisest rääkides lubas Venemaa president Vladimir Putin kasutada olukorra lahendamiseks kõiki võimalusi püüdes seejuures mitte kahjustada riikidevahelisi suhteid ja mitte jätta agentuuri ajakirjanikke hätta.

"Me teeme kõik, mida suudame, et teid jõukohaste abinõudega toetada ja mitte kahjustada meie riikide vahelisi suhteid. Vaatame, mida me teha saame," märkis president Putin.

Pole kahtlust, et avalikult sellisel tasemel kõlanud lubadus täidetakse. Muuhulgas on Venemaa välisministeerium juba saatnud pöördumised juhtivate rahvusvaheliste organisatsioonide poole.

"Eesti võimud on oma jahis Vene teabeagentuurile läinud üle nii totalitaarsetele meetoditele nagu tema töötajate ja koostööpartnerite jõhker hirmutamine karistusmeetmetega. Taoline olukord on täiesti vastuvõetamatu ning täielikult vastuolus demokraatia aluspõhimõtetega ja Eesti rahvusvaheliste kohustustega meedia segamatu töö, arvamuste avaldamise vabaduse ja infole võrdse juurdepääsu tagamisel," märgitakse Venemaa välisministeeriumi avalduses. Välisministeerium kutsus asjassepuutuvaid rahvusvahelisi organisatsioone ja kodanikuõiguste kaitse ühendusi üles kiiresti reageerima.

"Eelkõige ootama hinnangut olukorrale OSCE esindajalt ajakirjandusvabaduse küsimustes Harlem Désirilt," teatati ministeeriumist.

Kas Eesti võimud alluvad rahvusvahelisele survele? See sõltub "vanemate vendade" poolse surve tugevusest ja nendest kadudest, milleks Eesti võimud on valmis praeguses konfliktis Venemaaga.

On ilmselge, et Sputnik Eesti töötab edasi igal juhul. Kas see hakkab toimuma Eesti pinnal või enamjaolt väljaspool Eestit, seda näitavad lähikuude sündmused.

On täiesti tõenäoline, et järgnevad kohtuasjad Eesti võimude suhtes, kuid kuna kohtu veskid jahvatavad aeglaselt ja asi võib minna Euroopa Inimõiguste Kohtuni välja, tuleb õiglust oodata kaua.

Igal juhul jätkavad Eesti võimud sihikindlalt Eesti kui demokraatliku riigi maine halvendamist ning võimalusi koostööks naaberriigi Venemaaga jääb järjest vähemaks. Ja vaevalt on mõtet pärast taolisi tegevusi oodata Venemaa riigijuhtide heatahtlikku suhtumist igasugustesse Eestile majanduslikult kasulikesse algatustesse.

Autori arvamus ei pruugi kirjastaja seisukohaga kokku langeda.

Lugege lisaks: 

Tagid:
analüütika, demokraatia, Venemaa, Eesti, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Putini suur pressikonverents 2019
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Meedialahingud
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega