Süüria konflikti algusest saadik on DAESH-iga liitunud ka märkimisväärne osa Venemaa kodanikke ja mõned neist on juba naasnud Venemaa territooriumile.

Ekspert: Islamiriik ei suudaks Venemaal suurt terroriakti korraldada

73
(Uuendatud 12:37 03.08.2016)
ISIS-e islamistid kuulutasid „püha sõja“ ka Venemaale ja Ameerikale, sest nende sõdurid osalevad lahinguoperatsioonides Süürias.

TALLINN, 2. august — Sputnik. Islamiriigi (Venemaal keelatud terroriorganisatsioon) võitlejad riputasid internetivõrgus üles salvestise üleskutsega tappa venelasi. Sellest, kui tõsiselt tuleb sellesse suhtuda ja kuidas reageerib sellele Venemaa, rääkis oma intervjuus "Valdai" klubile Strateegiliste uuringute ja julgeoleku Euroopa keskuse programmidirektor Jevgenia Gvozdeva.

— Mis te arvate, miks see video ilmus just praegu? Kas neid ähvardusi tuleks võtta tõsiselt?

— Selle üheksaminutilise video on välja lasknud al-Furāt Media, mis on Islamiriigi üheks ametlikuks meediagrupiks ja ta tegeleb kõrgekvaliteedilise video ja propaganda tootmisega inglise, prantsuse, araabia ja teistes keeltes. Seepärast tuleb sellesse videosse, arvestades selle tootjat, suhtuda üsnagi tõsiselt.

Salvestise esimese minuti jooksul näeme USA, Ühendkuningriigi, Prantsusmaa ja Venemaa liidreid. Seega video ähvardab liidrite läbi neide riike, kes praegu viivad läbi sõjalisi operatsioone DAESH (Islamiriig teine nimetus — toim) vastu Süürias ja Iraagis.

Tuleks tähelepanu pöörata, et see ähvardus sarnaneb 2014. aastal Islamiriigi kõneisiku ja Lääne-Eruoopas operatsioonide ülema Abu Mohammad al-Adnani avaldusega.

Tookord kutsus ta üles samasugustele rünnakutele: rünnata uskmatuid nende kodudes ja neid uskmatuid, kes asuvad teie kõrval. See retoorika, mida viimaste kuudel kohtab Islamiriigi propagandas üha sagedamini, on realiseerunud hiljuti Prantsusmaal ja Saksamaal toimunud terroriaktides.

Viimasel videol kasutab terrorist sedasama retoorikat ja seepärast kumab sellest antud juhul läbi propaganda üldine suunitlus.

Rääkides üldisest kontekstist on ilmne, et see salvestis on reageering operatsioonile, mida Venemaa Süürias läbi viib. See ei ole esimene sedalaadi ähvardus. Ka 14. oktoobril 2015 kutsus Abu Mohammad al-Adnani üles Venemaad alistama ja moslemeid pühale sõjale venelaste ja ameeriklaste vastu.

Kahjuks on meil tegemist mitte eraldiseisva ohuga, vadi viimastel kuudel järjekindlalt korduvate islamiterroristide üleskutsetega pidada püha sõda Venemaal.

— Kuid miks nad kordasid seda üleskutset just nüüd?

— Ma ei usu, et see ähvardus on seotud mingi konkreetse sündmusega. Sedalaadi avaldusi on vähemtuntud meediaväljaannetes tehtud ka varem. Näiteks selle aasta maikuus lasti selline video välja Al Hayatis, kus nad ähvardasid USA-d, Venemaad ja Türgit.

Teine episood pärineb juuni keskpaigast, kui Islamiriik organiseeris kampaania Twitteris, kutsudes oma pooldajaid üles korraldama terrorirünnakuid Prantsusmaal, Venemaal ja USA-s. Tuleb välja, et iga kord, kui kutsutakse üles ründama Venemaad, siis tahetakse sama ka USA-s ja Prantsusmaal, see tähendab riikides, mis viivad läbi Islamiriigi vastast sõjalist kampaaniat Süürias.

— Kuid seekord leidis islamivõitlejate üleskutse palju suuremat kõlapinda, sellest kirjutasid kõik Venemaa ja paljud maailma juhtivad meediaväljaanded. Võibolla tasuks meil seekord tõesti hirmu tunda?

— Sellistesse ähvardustesse tuleb kahjuks alati suhtuda täie tõsidusega, sest Süüria konflikti algusest saadik on DAESH-iga liitunud ka märkimisväärne osa Venemaa kodanikke ja mõned neist on juba naasnud Venemaa territooriumile.

Samal ajal ajab Venemaa küllaltki järjekindlat ja selget poliitikat jälgides kõik inimesi, kes on Süürias džihhadistide poolel sõdinud või kes kavatsevad sinna sõita.

Seepärast annab viimaste aastate Venemaa sisejulgeolekupoliitika meile piisava kindluse, et me oleme valmis tõrjuma nii üksikterroristide kui ka nende gruppide korraldatavaid terrorirünnakuid Venemaa territooriumil.

Jah, Islamiriik on juba näidanud oma ähvarduste tõsisust, kuid samal ajal lubab Venemaa sise- ja välispoliitika ning tema eriteenistuste töö loota, et Islamiriigi pooldajatel ei ole lähiajal mingit perspektiivi Venemaa territooriumil suuremastaabilisi terroriakte organiseerida.

 

 

 

73
Samal teemal
IS-i sõdalased avaldasid video ähvardustega Venemaa aadressil