USA sõdurid.

USA-l ei ole enam jõudu dikteerida oma tingimusi kogu maailmale

65
(Uuendatud 12:37 29.07.2016)
XXI sajandil on väljakutsete iseloom ja haardeulatus muutunud – enamik konflikte ja probleeme tekib siseriiklikul pinnal, mitte riikide vahel, nagu see oli varem.

TALLINN, 29. juuli — Sputnik. USA-l ei jätku majanduslikke ja sõjalisi ressursse, et dikteerida oma tingimusi kogu maailma üldsusele, ameeriklaste võimuaparaadil tuleb „korralduste jagamise" praktikalt üle minna rahvusvahelise poliitika strateegilisele kavandamisele, refereeris RIA Novosti The National Interest artikli.

XXI sajandil on väljakutsete iseloom ja haardeulatus muutunud — enamik konflikte ja probleeme tekib siseriiklikul pinnal, mitte riikide vahel, nagu see oli varem, öeldakse artiklis. Terrorism, kodusõjad — need on märksa rafineeritumad probleemid kui tavapärased sõjalised eesmärgid.

Valitsustel on üha raskem otsuseid langetada, kuna poliitiline ja majanduslik olukord muutub aina keerukamaks.

USA on endiselt võimsaim suurriik, kelleta ei ole võimalik ülemaailmseid probleeme lahendada, kuid „me vajame juhte, kes teavad, kuhu meid viia ja suudavad strateegiat kujundada," leiab artikli autor. On täiesti ilmne, et päris üksinda Ameerika Ühendriigid kõikide probleemide lahendamisega toime ei tule, seetõttu peab USA tingimata otsima liitlasi ja sõlmima kokkuleppeid, arvestades partnerite huvisid.

Mis puudutab Venemaad, siis peab USA kasutama kõiki oma võimalusi, et rajada temaga uued suhted. On selge, et ei sanktsioonid ega Lääne sõjaline surve ei sunni Moskvat oma seisukohtadest taganema.

Uus tehing Venemaa ja USA vahel võib olla mõlemale poolele kasulik — USA tunnistab Venemaa kui „suurriigi" staatust, asub temaga koostööle Süürias ja Iraagis ja ühtlasi aitab taastada majandussidemeid Läänega tingimusel, et Baltimaad ja Ukraina ei tunne enam ohtu idast, kirjutab artikli autor.

„Sisuliselt me suhtumegi Venemaasse kui suurriiki, vastutasuks koostöö eest Lähis-Idas, tuumarelva leviku piiramise küsimustes ja ühises võitluses terrorismiga," öeldakse artiklis.
Hiina on USA-le lahtihammustamiseks veel palju kõvem pähkel, kuivõrd Hiina Rahvavabariigi mõju on Aasias ameeriklaste omast tugevam. Peking on oma naabritest majanduslikult edukam, kuid tema poliitiliste ambitsioonide vaoshoidmine on tänini Washingtoni jaoks peamine väljakutse.

„Kurb tõde, mida ei saa märkamata jätta: me ei oska kasutada oma võimalusi tõhusaks võitluseks kaasaegse maailma suurte väljakutsetega," resümeerib National Interest.

 

 

65