Rändevood muudavad radikaalselt Euroopa identiteeti.

Politoloog: Euroopa ei suuda sisserändajaid eurooplasteks muuta

33
Rändevood muudavad radikaalselt Euroopa identiteeti – mitte ainult majanduslikku, vaid ka kultuurilist ja poliitilist enesemääratlust.

TALLINN, 13. juuli — Sputnik. Oluline osa eurooplastest leiab arvamusküsitluse „Sputnik. Arvamus" andmetel, et sisseränne toob põliselanike jaoks kaasa töökohtade kaotuse. Politoloog Kirill Koktõš on kindel: majanduslikud ebakohad hakkavad kajastuma ka kultuuris ja poliitikas.

Vastavalt projekti „Sputnik. Arvamus" raames korraldatud järjekordsele küsitlusele, mille infoagentuuri ning raadiojaama Sputnik tellimusel viisid läbi tuntud prantsuse uuringufirma Ifop ja briti ettevõte Populus, usub 47% Suurbritannia ja 36% Saksamaa elanikest, et sisseränne toob nende riikide kohalike elanike jaoks kaasa töökohtade kaotuse.
Poliitikaekspertide ja —konsultantide assotsiatsiooni nõukogu liige, Moskva Riikliku Ülikooli politoloogiateaduskonna dotsent Kirill Koktõš leiab, et rändevood muudavad radikaalselt Euroopa identiteeti.

„Migrandid Euroopas — see on juba paratamatus. Ilma ei anna süüdistada, see on, nagu ta on. Kuid see, et rändevood muudavad radikaalselt Euroopa identiteeti — mitte ainult majanduslikku, vaid ka kultuurilist ja poliitilist enesemääratlust — see on juba absoluutselt ilmselge. See Euroopa, mida oleme seniajani tundnud, osutub tulevikus olemuslikult hoopis teistsuguseks. Loomulikult teeb see murelikuks. Tänane majanduslik ebakindlus laieneb ka kultuurilisele ja poliitilisele keskkonnale. Ja esimene, arvan, viib tavapärase kannatlikkuse ja sallivuse eitamiseni, täielikult muutub sotsiaalse usalduse määr. See protsess on alles alanud," ütles Kirill Koktõš Sputniku raadiaosates.

Varasemalt avaldati andmed, mille kohaselt ilma migrantide sissevooluta väheneb Saksamaa töövõimeline elanikkond 2030. aastaks enam kui 8 miljoni inimese võrra. Kuid politoloogi arvates vaevalt küll suudavad sisserändajad Lähis-Ida ja Põhja-Aafrika maadest asendada Saksamaa LV kodanikke, kes teevad kõrget kvalifikatsiooni eeldavaid töid.

„See kõik on numbritega manipuleerimine. Kas tõesti hakkavad sisserändajad Alžeeriast valmistama kaasaegseid Mercedeseid, seda enam homse päeva Mercedeseid? Raha väljaõppeks eraldatakse küllaga, kuid selle mõju ei avaldu niiväga kiiresti, kui üldse avaldub. Laias laastus saab jutt olla mitte praegustest sisserändajatest, vaid nende lastest. Ja jällegi — juhul, kui seesama Saksamaa näitab üles suutlikkust neid assimileerida," märkis Kirill Koktõš.
Tema sõnul on Euroopa sattunud tänaseks silmitsi tõsise väljakutsega, millega ta ei ole suuteline toime tulema.

„Ühest küljest ei ole sisserändest tulenev väljakutse Euroopa jaoks nähtavasti uus — meie ajastu algusest peale on saabunud erinevaid sisserändajaid, kuid nemad on järk-järgult muutunud eurooplasteks. Nüüd aga on esmakordselt kujunemas olukord, kus Euroopa ei suuda migrante eurooplasteks pöörata. Ja see tähendab tõsist väljakutset. Euroopa ei saa oma mustri järgi ümber teha kõiki neid, kes siia tulevad, ega suuda nende jaoks eeskujuks saada. Ja selles mõttes on kaheldav, et tööjõudu õnnestub kasutada nii, nagu seda loodab näiteks (Saksamaa kantsler Angela) Merkel ja saksa tööstus," ütles politoloog kokkuvõtteks.

 

 

33
Samal teemal
Küsitlus: eurooplased kardavad migrantide tõttu oma töökohtade pärast