Süürias demonstreeriti Venemaa vägede suurt efektiivsust.

Sõjandusekspert: Süürias demonstreeriti Venemaa vägede suurt efektiivsust

93
(Uuendatud 14:15 16.03.2016)
Süüria valitsusarmeele abi osutamise ülesande riigi lääneosa puhastamiseks ISIS-e võitlejatest täitsid Venemaa sõjaväelased praktilised täies ulatuses.

TALLINN, 16. märts — Sputnik. Andes käsku Venemaa Süürias asuva sõjaväegrupeeringu osa sõjatehnika ja personali väljaviimiseks märkis Vene Föderatsiooni president Vladimir Putin, et "püstitatud ülesanded on täidetud". Milles need ülesanded seisnesid ja mis konkreetselt ära tehti, palus Sputnik kommenteerida sõjalisel vaatlejal Viktor Litovkinil.

"Venemaa sõjaline grupeering saabus Süüriasse 2015. aasta septembris selle riigi valitsuse ametlikul kutsel, et kaitsta neid ISIS'e terroristide ja teiste Venemaal keelatud sõjaliste formeeringute eest," märkis ekspert.

"Lisaks saabusid möödunud aasta augustis Moskvasse Süüria kindralid, et arutada Venemaa lendurite ülesandeid. Räägiti sellest, et Süüria armeele antakse abi võitluseks terroristidega ainult riigi lääneosas. Riigi idaosa, nagu teada, kontrollis (ja pommitas) selleks ajaks juba rahvusvaheline koalitsioon eesotsas USA-ga," meenutas Litovkin.

Süüria valitsusarmeele abi osutamise ülesande riigi lääneosa puhastamiseks ISIS-e võitlejatest täitsid Venemaa sõjaväelased praktilised täies ulatuses. Terroristid on välja tõrjutud Latakiast, taastatud on ühendus Aleppoga. Blokeeriti Palmyra, kus jätkub lahingutegevus linna vabastamiseks ebaseaduslikest relvaformeeringutest. Puhastatud on suurem osa Hama ja Homs'i provintsidest, deblokeeriti Kuweires'i lennuväebaas, mis oli blokeeritud rohkem kui kolme aasta vältel, taastatud on kontroll Palmyra lähistel paiknevate nafta- ja gaasiväljade üle. "Seal on kolm suurt naftavälja, mis tänaseks on taas hakanud tavarežiimil funktsioneerima," täpsustas ekspert.

Süüria territooriumil hävitati üle kahe tuhande bandiidi, sealhulgas 17 välikomandöri. Vene lennuvägi hävitas 209 naftatootmise, töötlemise ja edasipumpamise objekti, samuti 2912 naftaproduktide transpordivahendit, ehk "pütti". Sissepiiratud linnadesse ja asustatud punktidesse on õhutranspordiga ja maad mööda saadetud üle 700 tonni toiduaineid. Kokku vabastasid Süüria väed Venemaa lendurite toetusel, kes sooritasid üle üheksa tuhande väljalennu, 400 asustatud punkti ja üle 10 000 ruutkilomeetri territooriumi.

"Just tänu Venemaa õhuväe ja laevade, sealhulgas Kaspia mere akvatooriumist sooritatud ülitäpsetele löökidele saavutati võitluses terrorismiga murrang," rõhutas sõjaline vaatleja.
"Ei saa jätta tunnustust avaldamata Venemaa lendurite meisterlikkusele. Me kaotasime poole aastaga ainult ühe piloodi ja sedagi Türgi hävitaja poolt meie pommitaja pihta antud ootamatu ja reeturliku löögi tagajärjel. Kusjuures me sooritasime iga päev 70-80 väljalendu ja ründasime 250 sihtmärki," märkis Viktor Litovkin.

Ekspert peatus eraldi Venemaa väejuhtide demonstreeritud operatiiv-taktikalisel meisterlikkusel. Eelkõige väljendus see oskuses kasutada eemärgi saavutamiseks kõige kaasaaegsemaid sõjapidamisvahendeid: droone, foto- ja raadioluurelennukeid, luuresatelliite, raadioluure ja elektronvõitluse tehnikat ja muud aparatuuri, mis võimaldas reaalajas juhtida allüksusi mitte ainult Hmeymim'i baasist, vaid ka Moskvast, riigikaitse rahvuslikust juhtimiskeskusest.

"Ja ka Venemaa vägede suur mobiilsus, oskus varjatult liigutada üsna suuri väekontingente riigi ühest piirkonnast tuhandete kilomeetrite kaugusele, on ilmne. Vene Föderatsiooni Õhu- ja kosmoseväe üksused ilmusid Süüriasse USA ja NATO nina all, praktiliselt tähelepandamatult. Saddam Husseini ründamiseks kogusid ameeriklased oma grupeeringut Araabia poolsaarel ligi kolm kuud. Venemaa tõi lennukid kohale loetud päevadega." Viktor Litovkin toonitas, et Süüria armee, mis Venemaa lennukite Lähis-Idasse ilmumise hetkeks oli nelja-aastase sõjaga terroristide vastu ära kurnatud ja kandnud suuri kaotusi, sai sellest juurde uut innustust ja saavutab nüüd ühe võidu teise järel (sealhulgas Venemaa sõjaliste nõunike abiga). Täna kujutab ta endast tõsist jõudu, millega peavad arvestama nii terroristid, kui ka kõik ebaseaduslikud relvaformeeringud.

93