Allveelaev Kalev

Lootus pole kadunud: allveelaeva "Kalev" otsingud jätkuvad

77
(Uuendatud 12:03 29.10.2019)
Sputnik Eesti on ette valmistanud Eesti legendaarse allveelaeva "Kalev" kadumise aastapäevale pühendatud spetsiaalse audioprojekti.

TALLINN, 29. oktoober — Sputnik. Suure Isamaasõja ajal, 1941. aasta oktoobri lõpus kadus allveelaev "Kalev" lahinguretke ajal Soome lahe vetes. Sellest ajast on möödunud 78 aastat, kuid allveelaeva kadumise täpsed põhjused ja asukoht pole siiani kindlaks tehtud, otsingud jätkuvad.

Sputnik Eesti pakub spetsiaalse audioprojekti, mis on pühendatud traagilise sündmuse 78. aastapäevale. Allveelaev "Kalev" ehitati Eesti valitsuse tellimusel 1936. aastal Suurbritannia laevatehastes. Teine samal perioodil Suurbritannias ehitatud ​​originaalse kerega allveelaev sai nimeks "Lembit". Need olid ühed manööverdamisvõimelisemad veealused miinilaevad, mille üle Eesti õigustatult uhke oli.

Laevade saatus oli erinev

Nende laevade saatus oli aga erinev: "Lembitust" sai Eesti Meremuuseumi ehe, "Kalevist" aga salapäraselt kadunud reliikvia.

«Kalinin» — eskaadri hävitaja, ehitatud aastail 1913—1917
© Sputnik / РИА Новости
1940. aasta suvel, kui Eesti astus Nõukogude Liidu koosseisu, läksid Eesti mereväe laevad NSV Liidu mereväe lipu alla.

Kuna osa laevade sealhulgas "Kalevi" ohvitseridest ja meeskonnast keeldusid teist korda vannet andmast, jäid laevadele vaid peamiselt madalama auastmega mereväelased ning sinna suunatud uued meremehed polnud allveelaeva tehnilistest eripäradega kursis, nii et olukord oli keeruline.

Kui Saksamaa ründas 22. juunil 1941 Nõukogude Liitu, kuulus allveelaev "Kalev" Lätis, Libavas (tänases Liepajas) paikneva 1. allveelaevabrigaadi 3. divisjoni koosseisu.

Tema peamiseks ülesandeks oli miinitõkete paigaldamine laevateede strateegilistesse punktidesse.

15. oktoobril 1941 sai "Kalevi" komandör ülesande valmistada laev ette täiesti autonoomseks retkeks - pidi ta täitma keeruka ülesande vaenlase tagalas.

29. oktoobril lahkus allveelaev torpeedode ja meremiinidega pardal Kroonlinnast, ning pidi järgmise päeva varahommikul jõudma Hoglandi (Suursaare) juurde, kuid luurerühm temaga kontakti ei saanud ja "Kalev" baasi tagasi ei tulnud.

"Otsingud ja sukeldumised toimuvad siiamaani, me ei kaota lootusest, et allveelaeva siluett lõpuks ikkagi sonari ekraanile ilmub," ütles ekspeditsiooni "Kummarduse Suure Võidu laevadele" juht ja sukelduja Konstantin Bogdanov.

Eesti allveearheoloog Vello Mäss väidab, et otsingud jätkuvad kuni allveelaeva "Kalev" leidmise ja uppunud laevade registrisse kandmiseni.

Venekeelset audioprojekti saate kuulata siit:

Lugege lisaks:

77
Tagid:
Soome laht, otsimisoperatsioon, kadunud, "Kalev", allveelaev, Eesti
Teema:
Relvastus (196)
Samal teemal
Tallinna evakueerimise ohvrite mälestuseks: tragöödia pealtnägijate silmade läbi
Merkulov: kabinetis istudes sõjast rääkimine on ebaproduktiivne
Jumindal mälestati Tallinna mereretke
Eksklusiivne: Naissaare lähedalt leiti Nõukogude allveelaev